Menu

Retro Hra Měsíce – Supaplex

Milí čtenáři a čtenářky našeho webzínu o hrách, vítáme vás u prvního dílu pravidelné rubriky Retro Hra Měsíce. V prvním díle se samozřejmě dozvíte, o čem tato rubrika bude, a jako úplně první hru jsem zvolil Supaplex, na který mám spoustu hezkých vzpomínek.

Tato rubrika se bude zabývat staršími hrami, o kterých jste možná vůbec neslyšeli, nebo naopak na ně máte vzpomínky, ať už hezké, či ty horší, z mládí. Protože jde o pravidelnou rubriku, každý nový díl se objeví vždy prvního dne v měsíci. Možná se ptáte, proč ne v poslední den. No, každý měsíc má jiný počet dní, takže bych pak musel používat slovo pravidelná rubrika v uvozovkách, jelikož by nevycházela pravidelně. A alespoň máte celý měsíc na to, si hru eventuelně vyzkoušet, pokud tomu nebrání hloupé zákony. Po určité době by totiž měla být každá hra volně dostupná veřejnosti, protože je bláhové si myslet, že se někdo bude pídit po originálu 20 let po vydání. Jedinou výjimkou jsou sběratelé, ale ti se specializují spíše na konzole, než na staré počítačové hry. Logika ovšem do zákonů nepatří, proto k některým hrám nebudeme schopni poskytnout odkaz ke stažení a vytvářet si instalační soubory k takovým hrám je nezákonné, takže ani to od nás nečekejte.

 olivetti-pc-janys

Každá hra dostane na konci retro-hodnocení, které nebude brát v potaz ani tak grafiku či detaily textur, protože u starých her nemůžete čekat Full-HD textury a vyhlazování hran, ale spíše hratelnost. Samozřejmě, pokud by se objevila hra, která je v něčem špatná i na tehdejší poměry, dozvíte se to v samotném textu článku. Hodnocení bude uvedeno buď jako celé číslo (např. 7), nebo číslo a půl (např. 7,5), protože nemá cenu řešit desetiny tak, jako u dnešních her, jelikož jde o historii a je to určeno víceméně těm, které to zajímá. Tím bych uzavřel úvod a vrhl se na první hru, která je dnešní Retro Hrou Měsíce.

 supaplex-1

Supaplex, to je jméno, které nikdy nezapomenu. Šlo totiž o jednu z prvních PC her, kterou jsem hrál. Samozřejmě jsem v ještě útlejším věku hrál na Nintendu a pod rukama mi prošel i Didaktik M (stále ho mám a je stále funkční), ovšem počítač, to bylo něco, co jsem chtěl už odmala a díky bohu jsme ve škole pár vykopávek typu 286, 386 a dokonce i 486, měli. A právě ve škole jsem se s touto hrou setkal poprvé. No ale co to ten Supaplex vlastně je?

 supaplex-2

Jde o logickou hru typu Boulder Dash. V tomto typu hry jde o sběr něčeho, co vám posléze odemkne cíl a aby to nebylo tak snadné, ve hře jsou i překážky. V původních hrách šlo pouze o kameny, které na vás mohly z výšky spadnout, ovšem Supaplex šel ještě dál. Celý tento žánr tak trochu upravil, protože kromě kamení přidal do hry sofistikovanější překážky a navíc obohatily hru o bomby, které může hlavní hrdina této hry, ne nepodobný Pac-Manovi, nosit a využívat dle potřeby. Malý tým pěti lidí stvořil prostě něco, o čem se mluvilo hodně dlouho. Hra si získala skutečně velkou spoustu fanoušků, za což jistě mohla nejen náročnost jednotlivých levelů, ale i grafické zpracování, které bylo prostě fantastické a celé se točilo kolem počítačů. Proto jsou ve hře diskety, RAM moduly či různé terminály.  Revoluční byl i systém oddělených účtů, který byl v roce 1991 skutečnou novinkou. Většina her se totiž hrála na skóre, a pokud jste se umístili v žebříčku, až teprve v něm jste mohly zanechat své jméno, často zastoupeno pouze třemi znaky.

 supaplex-3

Hlavní postavička hry, kterou je oranžová koule jménem Murphy, musí sbírat infotrony, kterým jsme jako malí říkali prostě preclíky, protože přesně tak podle nás, dětí, vypadali. Jeho cestu k vítězství mu ale ztěžují různí nepřátelé. Těmi prvními jsou nůžky, které hloupě sledují cestu, kterou jste s Murphym vyžrali, nebo mohou prostě dělat kolečko. Zajímavé je, že je můžete přinutit dělat kolečko i vy, pokud uděláte jeden z možných triků ve hře. Pokud totiž uhnete nůžkám na poslední chvíli, místo aby vás zabily, začnou dělat kolečko. To samé platí i o elektronech (těm se říkalo hvězdičky), ovšem když elektron zničíte, vypadne z něj 9 infotronů. Pokud ovšem při explozi elektronů budete poblíž okraje, nebo prostě nebude dostatek prostoru, může vám vypadnout infotronů míň. Poslední skutečně nebezpečnou překážkou jsou blesky. Ty vypadají jako normální zelené políčko, kterých budete žrát tisíce, ovšem čas od času se na něm objeví blesk, lépe řečeno elektrický výboj. Pokud se zrovna objeví, když ho budete žrát, Murphy umře. V opačném případě toto pole zanikne i s bleskem.

 supaplex-4

To bychom měli seznam hýbajících se nepřátel, ovšem stále nám zbývají statické nástrahy. Jak už bylo zmíněno na začátku, tyto hry by se neobešly bez kamenů, které na vás mohou spadnout, takže s těmi počítejte. Kromě kamenů jsou tu dále tři druhy disket, které jsou barevně rozlišeny. Červené diskety můžete sníst a poté někam umístit. Po umístění máte krátký čas na útěk do bezpečí a potom přijde exploze. Oranžové diskety explodují, pokud spadnou ze sebemenší výšky, nebo pokud na ně něco shodíte. Poslední jsou žluté diskety, které musíte většinou přesunout tak, aby vám pomohly. K jejich explozi slouží odpalovací terminál. Na rozdíl od červených je však Murphy nedokáže sníst, takže je můžete pouze odtlačit na potřebné místo. Poslední překážkou, která se vyskytuje pouze v pár levelech, je gravitace. Normálně se můžete s Murphym pohybovat libovolně ve všech směrech, ovšem pokud je ve hře gravitace, začne vás přitahovat dolů, jak už to má i v normálním světě ve zvyku. Tento jev ruší pouze zelené bloky (které vypadají jako PVC desky a ve hře se jim říká Base), jejichž konzumací můžete šplhat do výšky. Jakmile však zelené políčko sníte, gravitace začne opět řádit.

 supaplex-5

Každý level je plný zdí a i ty mají několik druhů. Jsou zdi, které se nedají odpálit, takže po výbuchu se jim nic nestane. Pak jsou tu ty zdi, které lze odprásknout rudou disketou či explodováním některého z nepřátel. Ty vypadají buď jako zmíněné RAM moduly, nebo jako zelená PVC deska, osázená odpory či jinými věcmi. A pak je tu Murphyho noční můra – porty. Jde o tunely, které jsou průchozí buďto z obou stran, nebo jen z jedné. Existuje i křižovatka, ale zde platí jedno pravidlo. Můžete v ní projít pouze shora dolů a naopak, či zleva doprava a naopak, nejde v ní zatočit a vylézt, kde se vám zlíbí. Všechny tyto porty vypadají rozdílně, takže není problém poznat, jaký port je jaký. A tímto bychom mohly uzavřít kompletní list nástrah, které si autoři připravili na chudáka Murphyho.

 supaplex-6

V této hře se objevila jedna velká programovací chyba, kterou byla rychlost hry. Protože Supaplex byl určen pro počítače 286 a 386, nikdo nepočítal s tím, že by ji někdo hrál na výkonnějších strojích a to byla tak trochu chyba. Díky tomu totiž na výkonnějším PC jela hra rychleji, přestože právě tomuto problému chtěli autoři zabránit vyrovnávacím kódem. Jenže jak už to bývá, v jejich kódu byly chyby. Naštěstí se objevil SpeedFix, který nejen že vyřešil problém s rychlostí hry, ale přidal i pár zajímavých novinek a odstranil některé další bugy, takže šlo vlastně o update / patch. A právě tuto již opravenou verzi hry jsem hrál já, když mi bylo 6 – 7 let. Jediná funkce, které jsem si všiml jako malý, a která byla u SpeedFixu navíc, bylo nahrávání a přehrávání záznamů hraní.

 supaplex-7

I když nejspíš většina z vás o Supaplex nikdy nezavadila, existují věrní fandové, kteří hru předělali a díky tomu běží i pod Windows. Všechny tyto projekty ale byly zhruba před 8-9 lety ukončeny, takže už se na nich nedělá. Mezi dva nejznámější patří WinPlex a MegaPlex. WinPlex není úplně kompatibilní s původní hrou, kdežto MegaPlex je 100% Supaplex pro Windows. Ke hře vyšla postupem času spousta různých editorů, které překvapivě neudělali samotní autoři hry, nýbrž zástup fanoušků. Kromě různě kvalitních editorů kol se objevily i různé editory účtů a hlavně spousta cheatovacích prográmků. Fanoušci prostě naprogramovali vše, co je napadlo a navíc vznikla i velká spousta levelů. Konečné číslo se mi dohledat nepodařilo, ale podle webových stránek Elmer Productions se jejich počet pohybuje lehce přes 1000.

 supaplex-8

Pokud byste se rádi o hře dozvěděli víc, můžete navštívit stránku Elmer Productions. Ti sice nemají se samotným vývojem této hry až tak moc společného, ale jsou to autoři několika SpeedFixů. Pokud si chcete hru vyzkoušet, je na stejném webu v sekci “Download“ je spousta různých verzí Supaplexu. Abyste však nemuseli nic nastavovat a ani nic hledat v kopě textu, je pro vás k dispozici instalační soubor přímo od nás. Nemusíte se bát žádných virů, protože jediné, co tato instalace obsahuje, je Supaplex se SpeedFixem 6.3 a DosBox Portable ve verzi 0.74, nic víc. Pokud si tedy chcete tuto starší, ale stále zábavnou hru vyzkoušet, instalační soubor je k dispozici zde.

Retro-Hodnocení: 8.5

Jeden komentář

  1. AnonYm napsal:

    Perfektní hra, po přečtení článku ji snad vyhrábnu z šuplíku :)

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama