Menu

Retro Hra Měsíce – Tanaka 3D

Tanaka 3D je futuristické závodění vznášedlo-vozidel, které je trošičku podobné Wipeoutu. Se svým vznášedlem, či autem, nejsem si jistý, co je správnější, ale budu radši používat slovo auto či vozidlo, závodíte proti protivníkům, proti stopkám, prostě klasika. Děj se odehrává v roce 2525 a místem závodění jsou ulice města Tanaka. Zajímavé na této hře je ale jistý rogue-like prvek, kterým je zničení vašeho vozidla. Pokud ve hře zničíte svoje vozidlo, pojišťovna vám dá pouze malý obnos, který postačí na to nejzákladnější auto i s nejzákladnější výbavou, což vás v pozdějších fázích hry může dokonale vyřadit, jelikož už nedokážete dohnat protivníky. To je jeden z důvodů, proč mě hra bavila i přes fakt, že jde o hodně stereotypní poježdění. Všechny tratě totiž vypadají stejně, liší se jen jejich trasa.

Tanaka-01

Na tratích vás kromě nepřátel, či stopek, čekají i různé překážky a power-upy. Pod power-upy se skrývají různé rakety a miny, které si můžete koupit i v obchodě, ale na trati se válejí zadarmo, tak proč je nevyužít, že? Samozřejmě jsou tu i power-upy, které vás opraví, protože v takovéto hře nesmějí prostě chybět. Dále vás čekají boostery, které vás zrychlí, pokud na ně najedete. Jsou to žluté pásy na trati a jejich použití vám připomene ženský hlas. Dále jsou tu brány, které se pomalu zvedají a pak udělají pěkně rychlý pád k zemi. Pokud do nich napálíte, trošku vás to samozřejmě poškodí. Obdobou je vějíř, který rozděluje cestu na několik průjezdů, ale když se kompletně rozloží, zabírá celou trať. Opět nezbývá než čekat na průjezd, jinak si způsobíte poškození. Další překážkou je pás min, před kterým je vždycky můstek, aby se daly přeskočit. Pokud minete můstek, budete muset projet skrz, což vás celkem zabolí, jelikož pás min tvoří dvojice. Nejméně bolestivou překážkou jsou lampy, které jsou přesně uprostřed cesty a které vám odebírají jen trošku života, pokud je netrefíte všechny. Samozřejmě je toho víc, jako policie, která po vás střílí, ale nemusím prozrazovat úplně vše.

Tanaka-02

Ve hře si samozřejmě můžete kupovat nová vozidla, ale to není vše. Můžete jim totiž koupit silnější motor, obrnit je lepším štítem a kupovat různou munici, jako naváděné rakety, bomby a spoustu dalšího. Sice se tyto bojové vymoženosti válejí po trati, ale je dobré mít před nepřáteli náskok. Všechno existuje v různých druzích, takže je z čeho vybírat, ovšem množství je omezeno vaším vozem. Menší vozidla mají menší prostor na rakety, kdežto nákladní jich pojme spoustu. Samozřejmostí je i laser, který není omezený municí.

Tanaka-03

Ve hře je celkem pěti základních druhů závodění, které jsou celkem těžké, ale nejsou zas až tak těžké, aby vás frustrovali ke zničení klávesnice nebo monitoru. Prvním typem je Against The Clock, což je závodění proti stopkám, nic víc. Jednoduše trefujte co nejvíce boosterů a co nejméně překážek, no a máte vyhráno. Druhým type je Duel, kdy soupeříte proti rychlejšímu vozidlu, které je dobře vyzbrojené. Klíčem k vyhrání těchto závodů je držet se za protivníkem, pálit to do něj vším, co je po ruce. Pokud se mu navíc podaří nabourat do nějaké překážky, můžete to do něj napálit v plné rychlosti, ovšem musíte se taky modlit, aby takový náraz vydržel i váš vůz. Třetím je klasické závodění, kdy jste na trati s protivníky a pokud je všechny sestřelíte, stejně musíte pokračovat v závodu až do cíle. Předposledním typem je Total Carnage, kde jde o destrukci vašich nepřátel. Jde trošku i o závodění, ale hlavní je ničení všeho, všech a všude. No a to nejhorší jsem si schoval nakonec. Jde o závody typu Escort, kde je vašim cílem dopravit bezpečně označené vozidlo do cíle. Problém je, že kromě vás dvou se na trati budou prohánět i po zuby ozbrojení nepřátelé, kteří mají za úkol sundat vás i cílový vůz. Někdy je to skoro nemožné, někdy naopak nemusíte ani vyjet ze startu a stačí jen čekat, až vámi hlídaný vůz dojede do cíle.

Tanaka-04

Firma, která má Tanaku 3D na svědomí, tedy Pacific Media WorX, už neexistuje, což je dobrá zpráva pro retro-hráče, kteří si tak mohou tuto hru stáhnout jako abandonware. Jenže je tu jeden malý problém. I když by mělo existovat malé množství plných verzí této hry pro Windows, žádná se neobjevila na internetu. K sehnání je pouze plná verze pro starší Mac OS, které se dá legálně stáhnout, a samotní autoři jsou rádi, že se plná kopie objevila. S jejich svolením se dokonce smí šířit, proto jde o abandonware. Problém je, že pro Windows existuje pouze demoverze. Tedy až do teď.

Tanaka-05

Po několikadenním zkoumání internetu jsem plnou verzi pro Windows skutečně nikde nenašel, tak jsem si stáhl tu pro Macy a přemýšlel, jak si nahrát na svůj počítač právě tento systém. Nakonec jsem začal hledat návod, jak předělat demoverzi na plnou verzi, ale pohořel jsem i na tom. Ovšem řešení bylo úplně jednoduché a nevím, jestli jsem první, koho to napadlo, nebo se o to jen nikdo nepodělil se světem. Stačí vzít datový soubor z plné verze, překopírovat s ním data z demoverze pro Windows a tím vznikne plná verze. Několik zbytečně promarněných týdnů a řešení je tak jednoduché. Ovšem kromě hudby navíc, a pár nových drobných detailů, se od demoverze moc neliší, ale lepší je mít takovouto raritu v plné verzi, ne?

Tanaka-06

Hraní na novějších operačních systémech má své mouchy. Do menu s nastavením bych moc nechodil, protože je to nestabilní část hry a změna nastavení může způsobit, že už se znovu nerozjede. Určitě nezkoušejte změnit rozlišení hry, jelikož je to na 90% konečná pro tuto hru. Přemapovat klávesy mi nešlo, ale hádám, že je to tím, že mám USB klávesnici. Taky mi nešlo zadat jméno mého pilota, což se může stát i vám. Pokud se pokusíte vepsat své ctěné jméno, hra prostě spadne. Musíte holt počítat s tím, že pokud této hře dáte šanci, můžete strávit hodně času frustrovaní tím, že nefunguje tak, jak má. Protože jde o tak trochu rogue-like, kde smazání a vytvoření nového pilota není možné, mám jednoduché řešení. Stačí přepsat soubor s piloty původním souborem z demoverze a je to. Samozřejmě nevím, jaký operační systém máte, nebo jak dobře hra pojede zrovna vám, ale všechny výše zmíněné problémy se týkají minimálně uživatelů s 64 bitovými Vistami.

Tanaka-07

Samotná hra jako taková není skutečně ničím výjimečným. Sice nic vážného neruší samotné hraní, ale jde o zbytek hry. Prostředí se mění jen lehce, za což může jistě velikost hry. Není to nic hrozného, ale všechna prostředí nejsou ničím extra a vypadají podobně. Na druhou stranu ale například původní Trackmanie, stejně jako Trackmania 2: Canyon, nabízeli jen jedno prostředí, takže záleží jen na vás, jak moc vám to vadí. A tak jako tak jde víc o závodění, což hra zvládá na výbornou díky své jednoduchosti. Obdobný problém je s hudbou, která se opakuje a omrzí hodně rychle. V demoverzi jsou jen dvě písně, takže je to ještě horší, ale hybridní plná verze jich nabízí více. Ve hře není pohled z kokpitu, což někoho může štvát, ale musíte vzít na vědomí, že jde o hru od studia, které toho za sebou zrovna moc nemělo. Alespoň je tu pohled z nárazníku, zezadu a zepředu. Pak jsou tu ještě drobnosti, jako jeden ukládací slot pro každého pilota, nebo lineární postup hrou, ale to vše jsem hře odpustil, když jsem u ní strávil svých prvních 6 hodin v kuse.

Tanaka-08

Bohužel nemůžu upravit instalační soubory demoverze, jelikož je to porušení autorských práv i přes fakt, že jde o abandonware. Ovšem můžeme vám legálně poskytnou demoverzi, soubor z plné verze pro Mac OS a jednoduchý návod, jak na to. Demoverzi pro Windows stáhnete zde, soubor z plné verze i s návodem, který není potřeba, naleznete zde, a náhradní soubor s piloty, který se vám jistě bude hodit, naleznete zde. Hra by se měla dát hrát i po síti, ale to jsem nezkoušel, jelikož nemám s kým hrát a navíc to nejspíš ani fungovat nebude vzhledem ke stáří této hry.

Tanaka-09

Pokud se Tanaka 3D rozhodnete vyzkoušet, jistě vás zabaví na nějakou dobu, ale nejde o nic přelomového a jezdění je po nějaké době hodně stereotypní, ale i tak jsem u této hry strávil spoustu času, takže zas tak příšerná není. A hlavní je, že jde o skutečnou raritu, o které se toho moc neví, ani nemluví, takže kromě toho, že vám jako první přinášíme plnou verzi pro Windows, tak jsme taky jeden z mála webů, který o této hře píše.

Retro-Hodnocení: 6.0   

Žádné komentáře

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama