Menu

Autoři Keyboard Cat a Nyan Cat žalují W.B. a 5th Cell

Tvůrce Nyan Cat, Christopher Orlando Torres, a tvůrce Keyboard Cat, kterým je Charles Schmidt, minulý měsíc vyplnili potřebná lejstra pro žalobu, kterou vedou proti studiím Warner Bros. a 5th Cell. Tohle vše zapříčinila hra Scribblenauts, která dvě výše uvedená meme obsahuje. Jsou strašně dotčení, chtějí náhradu a než se celá situace vyjasní u soudu, chtěli by nějaké ty penízky z prodaných her. Může se zdát, že tvůrci těchto internetových meme jsou v právu, jenže ono tomu tak úplně není, alespoň v případě Nyan Cat, a hned vám i řeknu (tedy napíšu) několik důvodů proč.

scribblenauts-memes

Prvním důvodem je fakt, že původní hra s ukradenými meme charaktery se objevila již v roce 2009. Asi každého, kdo ví něco o matematice, napadne, že je to už dost dlouhá doba. Někdo by mohl kontrovat tím, že jde o charaktery z verze hry, která vyšla nedávno, ale faktem stále je, že tyto charaktery jsou v této herní sérii již od začátku a pouze se převáděli do novějších verzí. Tyto meme charaktery najdete v původní DS hře z roku 2009, v Super Scribblenauts z roku 2010, ve Scribblenauts Remixu z roku 2011 a samozřejmě v současné verzi z roku 2012, Scribblenauts Unlimited. Takže už tento fakt je jasným důkazem toho, že se chce někdo obohatit zbytečnou žalobou, která přišla hodně pozdě.

real_nyan_cat

Druhý důvod, který se týká pouze známého, leč dnes už lehce vyčpělého meme Nyan Cat, je fakt, že Nyan Cat sám o sobě nemůže patřit Torresovi, jelikož dosazená hudba není jeho a ani tento název není jeho. Ano, originální obrázek s kočkou, která má místo těla sušenku s růžovým krémem, je jeho výtvor, ale Nyan Cat jako takový už skutečně ne. Jeho verzí byl Poptart Cat, založený podle kočky, kterou Torres vlastnil. Nějaký YouTuber, známý pod přezdívkou saraj00n, využil tento GIF, obohatil ho písní Nyanyanyanyanyanyanya od japonského umělce Daniwell-P, která je lehce upravená umělcem Momomomo a tak vznikl Nyan Cat. Takže Nyan Cat prostě Torresovi nepatří, Poptart Cat ano, ale i ten není úplně z jeho hlavy, nýbrž mu tato kombinace kočky a sušenky byla navržena někým v diskuzi. Takže situace kolem Nyan Cat je hodně nepřehledná a o autorství se tu klidně může hádat spousta lidí.

poptart-original

Originální video na YouTube nějakou dobu chybělo a chcete vědět proč? Ano, porušení autorských práv. Přestože Torres tvrdil, že v tom nemá prsty, dá se mu věřit? Přece jen se snaží ukrást zásluhy za meme, které je pouze z jedné třetiny jeho. Nakonec se video objevilo zase zpátky, ovšem i tak je divné, že jeden den prostě zmizelo kvůli právům a o 2 roky později se práva na Nyan Cat řeší znovu. Nyan Cat, stejně jako většina meme blbostí, by měla logicky patřit pod licenci typu Creative Commons, nebo nějakou jinou licencí, která je otevřená pro všechny a všechno, jelikož meme využívá kde kdo a určit jim majitele je pěkná kravina.

keyboard_cat

Co se týče Keyboard Cat, tak je fakt, že zde je tomu trošku jinak. Schmidt, tvůrce tohoto meme, ve kterém vystupuje jeho kocour Fatso, ho poskytl volně k dispozici jen s jednou malou výjimkou, kterou je komerční využití. Zde je situace jasnější, protože Schmidt je skutečně v právu, jelikož ho 5th Cell nikde neuvedl jako autora. Prostě o něm není ve hře ani zmínka, ovšem Keyboard Cat ve hře je, takže zde jde skutečně o nepovolené využívání jeho díla. Sice je Keyboard Cat meme staré tak moc, že se tomu tenkrát meme ještě ani neříkalo, protože v roce 1984, kdy vzniklo, nebyl internet, ovšem je tu ještě jeden fakt, který mluví ve prospěch Schmidta. Tím faktem je, že některé využité charaktery ve hře jsou placené, nebo bylo jejich využití projednáno s jinou firmou. Jako příklad si můžeme uvést třeba společnost Nintendo.

scribble-nintendo

Takže jak sami vidíte, žaloba kvůli Nyan Cat je zbytečná, nemá smysl a pokud má Torres pocit, že byl poškozen, měl by se obrátit na skutečného „autora“ tohoto meme, tedy uživatele saraj00n na YouTube, jelikož to ono zneužil jeho výtvor a přetvořil ho v něco, co znají miliony lidí na celém světě. V případě Keyboard Cat snad není pochyb o tom, že lidé z 5th Cell či Warner Bros. studia mohli kontaktovat původního autora, nabídnout mu nějakou kompenzaci, prostě se s ním mohli spojit a probrat to s ním, což ale neudělali. I když mi obě žaloby přijdou nesmyslné, jelikož kolem obou meme se udělal velký humbuk, když byly před pár lety v kurzu, můžete si zakoupit spoustu věcí s jejich vyobrazením a navíc mají na YouTube povolené reklamy, tudíž pokud jsou partnery YouTube, vydělali nějaký ten dolar i za sledovanost těchto videí, jedna má celkem šanci na úspěch a druhá, týkající se Nyan Cat, je směšná až absurdní.

keyboard-cat-shirt

Samozřejmě jde pouze o můj pohled na věc, ale informace, poskytnuté v článku, jsou korektní. Je možné, že se Nyan Cat objevil pouze v poslední verzi Scribblenauts a ne ve všech, jak jsem uvedl, ale je těžké si to ověřit, jelikož jeden web tvrdí to, druhý ono a já bohužel nevlastním ani jednu hru z této série, takže to nemůžu osobně ověřit. Ať už tak, či onak, snad jsem vám situaci okolo této celkem aktuální žaloby objasnil dostatečně, a pokud máte jiný názor na vzniklou situaci, nebo co se týče meme a jejich licencování, nebojte se ho projevit v diskuzi. Pokud se vám tato meme nechce hledat, tak originální Nyan Cat najdete zde, a Keyboard Cat najdete tady.

ScribblenautsUnlimited_E32012_0007

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama