Menu

Videoherní kritika 1.díl – Hry podle filmů

Znáte ten pocit, když například po shlédnutí westernu máte chuť si zahrát Red Dead Redemption nebo Call of Juarez? Většina hráčů asi jo, a tak si velcí páni z hollywoodských filmových studií kdysi řekli „uděláme hru podle filmu, abychom ukojili chutě hráčů! “ A tak se i stalo. Bohužel….

Herní adaptace filmů slouží jako reklamní doplněk filmů stejně jako trička, hrníčky nebo propisky. Největší nešvar těchto her je v nedodělanosti. Hry jsou většinou odfláknuté, hrozně krátké a obsahují mnoho chyb. A není ani divu, když se hry svěřují většinou nezkušeným studiím, které na připravení hry mají extrémně krátký čas.

Měli bychom tu rozlišit hry na dva základní typy. Existují hry, které mají totožný příběh jako jeho filmová předloha (Typ 1) a poté je jsou tu hry, které pouze čerpají tématiku z filmu (Typ 2)

První typ (většinou moc zlé hry)

presonbreak.wikia.com

presonbreak.wikia.com

Právě tyto hry jsou kamenem úrazu. Jsou to ty snad nejhorší hry vůbec a jejich hrání vám může přivodit mrtvici nebo zástavu srdce. Filmová studia tlačí na vývojáře, straší uzávěrkami a proto se to všechno oseká a vypadne z toho velmi špatný polotovar. Mezi ty nejhorší polotovary, které kdy spatřili světlo světa, patří například Battle LA, Prison Break či Expendables 2. Tyto hrůzostrašné výtvory dostaly příšerná hodnocení, a ani prodeje nebyla zrovna vysoké.

lego_star_wars

Jsou tu však i výjimky a mezi ty nejdůležitější patří bez pochyby Lego hry. Ty ždímají filmové licence do úplného maxima, a proto jsou tak oblíbené. Mezi ty nejlepší patří podle mě Lego Star Wars, Indiana Jones nebo DC Heroes. 

 Ale výjimky potvrzují pravidlo. Naštěstí si filmová studia uvědomila, že pouštět do světa špatně udělané hry nemá smysl a je to neefektivní způsob jak zpropagovat film a navíc většinou i hry samotné kazí filmu reputaci. Proto je typ 1 na ústupu.

Druhý typ (hodné hry)

Najdou se i studia, která si chtějí ponechat svou dobrou pověst, a proto se pouštějí do méně riskantnější varianty. Každý by chtěl přece hru ve svém oblíbeném filmovém universu. Většinou hry tohoto typu jsou opravdu povedené. 

batmancave_1920x1080

Zářným případem je například batmanovská série z Arkhamu. Hraní za Batmana nikdy nebylo zábavnější a bojovat proti většině jeho nejslavnějších protivníku byla bomba. 

Do dějin se také zapsala série her se Star Wars tématikou. Mezi mé nejoblíbenější hry právě patří Jedi Knight: Jedi Academy, kde jste si vytvořili svého jediho a drtili legie stormtrooperů svým světelným mečem. Dále tu je série Aliens vs Predator, která patří mezi nejlepší svého žánru. Bohužel poslední počin Aliens: Colonial Marines byl opravdu propadák.

Hry patřící patřící do kategorie typu 2 jsou většinou opravdu dobré a proti nim se celkově nedá říct ani jedno špatné slovo.

Závěr

Takže abych to shrnul. Hrám, které nejsou myšleny vážně (většina jsou typu 1), ale pouze jako doplněk pro film, dávám palec dolů a radím jim, ať radši někam zalezou a ať se už nikdy nevrací. Ale proč je tu taková hromada takových špatných her podle filmu ?  Malý rozpočet, nezkušená studia a také tlak studií vlastnící práva na film a vyleze vám hra, se kterou budou spokojeni pouze investoři, ale my hráči budeme trpět v neuvěřitelných mukách. My můžeme jen doufat, že se hry podle filmů kvalitativně zvednou na jinou úroveň.

A jakou filmovou hru jste hráli vy naposledy ? Líbila se vám ? Vaše názory piště do komentářů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama