Menu

ARMA 3 – Survive – Vojenský simulátor v té nejlepší kondici

Český vojenský simulátor ARMA se před nějakou dobou dočkal třetího pokračování a já si jej, hlavně z vlasteneckých důvodů, prostě musel zahrát. Z recenzí jsem však delší dobu otálel, jelikož zprvu vydaná hra neobsahovala žádnou kampaň. Tvůrci ji přislíbili časem vydat, což se už stalo a já se ji rozhodl zrecenzovat. Toto je recenze pouze na první část oné kampaně.

Hra Arma 3 – Survive se odehrává na řeckém ostrově Stratis. Vy hrajete za vojáka Kellyho, chlapíka, během jehož běžné vojenské mise vypukl ozbrojený útok na onom zmíněném ostrově. Kelly a jeho kolega se v tu chvíli ocitli v jámě lvové a jejich prioritou je dostat se zpět do tábora Maxwell. Jenže kolegovi štěstěna nepřeje a po jeho nešťastném umrtí je Kelly odkázán sám na sebe. Dostat se tedy na vlastní pěst do onoho tábora je jakýsi tutoriál pro budoucí hraní, kdy si můžete vyzkoušet, jak zde věci fungují. Poté, co se do onoho již zmíněného tábora dostanete, hra vypuká naplno a vás čeká velké množství různorodých misí.

arma3_survive_screenshot_08

Hlavní zápletka je jednoduchá, avšak uspokojivá. Přeci jen se jedná o simulátor a ten se přirozeně nebude chlubit velkolepým emotivním příběhem plným lásky a zrady. Celé je to o tom, udržet si pozici, způsobovat problémy nepřátelské organizaci AAF a hlavně kontaktovat velitelství NATO a přivolat si pořádnou posilu. Před každou misí vás čeká několikaminutový brífink, kde se dozvíte potřebnou omáčku ohledně vaší mise. Poté se řádně vyzbrojíte (respektive vezmete, co unesete – nikdo nelimituje kolik a čeho si vezmete). Následuje shromáždění se skupinou, se kterou budete následující misi plnit a jde se na věc.

Arma3_E3_11_speedboat_01

Nutno podotknout, že misí je skutečně slušně množství. Obsahem se ale neopakují, spíše naopak. Každá mise do hry vnese něco nového, za což tvůrce chválím, protože postupné dávkování herních možností je mnohem strávitelnější, než kdyby vám dali do rukou všechen obsah už na začátku. Témata misí jsou na vedlejší koleji. Jednou jdete někoho zachránit, jednou jdete něco obsadit, jednou jdete s někým vyjednávat. Všechny mise mají společné jedno – v závěru se zvrhnou v brutální řežbu. A právě za tu musím tvůrce náležitě pochválit. Váš hrdina toho totiž moc nevydrží. Jeden zásah vás zraní, salva či zásah do hlavy vás vyřídí okamžitě. A právě v této souvislosti si vzpomínám na nejkrásnější chvíle z celého hraní, kdy jsem se zraněný a pln strachu krčil za malým šutrákem a slyšel jsem pištění prolétávajících kulek. Bál jsem se o svůj herní život jako nikdy předtím. Ze samého strachu jsem se dlouhé minuty ani neopovažoval vystrčit hlavu a riskovat tak zásah. Líbil se mi též závěr celé kampaně, který nabral na spádu a příjemně navnadil na následující kampaně. První kampaň se tedy bez debat povedla. Uvidíme, jak si povedou dvě následující.

2451266-107410_screenshots_2013-03-05_00002

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama