Menu

Rescue 2 – Hasiči v akci

  ..Hořííí!

Hoří horní heršpická hospoda Hrbatý hrozen. Hostinský Hrubeš hýká hrůzou. Honí hasiče, hubuje, hořekuje, huláká: „Haste honem, hybaj hovada!” Kdo by neznal tuto povídku začínající pouze písmenem „h“? Pokud jste byli někdy součástí ať už jako pouhý divák nebo jako majitel hořícího objektu a měli jste šanci vidět hasiče v akci, tak nejspíš musíte smeknout nad jejich zkušenostmi. Ne nadarmo existuje spolek dobrovolných hasičů a právě oni mají někdy rychlejší zásah než přímá jednotka hasičů oficiálních. Vývojáři z Fragment Production Ltd. se vrátili v druhém pokračováním Rescue: Everyday Heroes a to jen tak, že do názvu dosadili číslici 2. Jednoduché a účel splňující řešení, které se snad lidem neplete. Rescue 2: Everyday Heroes má také výhodu v tom, že se dostal oproti prvnímu dílu i na Steam a má sebou i sadu 20 archivementů.

2016-03-08_00003

..Táhneme za jeden provaz

I sebelepší skupinka hasičů musí mít nějaký systém, aby mohla zvládnout co nejnáročnější situace. Tady budete VY tím hlavním prvkem, který ovlivní úspěch, či neúspěch dané mise.
Hra je prakticky snímaná v pohledu klasických strategií a vám tak jako hlavní ovládací prvek připadne do ruky myš se kterým budete ovládat různé akce, které ovlivní průběh situace. Máte výhled na základní mapu města a když se něco objeví, tak se očekává, že nebude otálet. V sázce můžou být životy nevinných lidí, ale i těžké škody na majetku. Ostřejší mise začínají až po postupném seznámení s prvky hry, které vám budou vysvětlivkami dobře představeny. Jeden hasič nic moc nezmůže a tak se táhne za jeden provaz jak se říká. O to více potěší, že je hra i v kompletním českém překladu. Ať se bude jednat o případy menšího požáru nebo katastrofickou vlakovou havárii, tak si nemusíte lámat hlavu s překladem angličtiny. Díky tomu například rychleji vyhodnotíte spravné hasící látky pro danou situaci o něco dřív. Samozřejmě pro ty co mají výzvu nění problém si dát hru do angličtiny a nebo pro ty náročnější tu máme na výběr třeba polštinu.

2016-03-07_00010

..Kolik životů zachráníte?

Začínáte jako správní zelenáči pouze s jednou hasičskou stanicí a postupným odemykáním misí se vám otevírají další. Jak přibývají finance, tak nakupujete nová vozidla a najímáte více záchranářů. Setkáte se s různorodými situacemi a dojde i na výzvy typu zásah ve vyšším patře budovy ke kterému použijete vůz s požárním žebříkem. Před podobnými zásahy je nutná nějaká příprava. Obvykle, než někam přijede, tak to vezme trochu času a nelze po příjezdu hned začít hasit. Je třeba pohotově zhodnotit situaci a vědět co je nejvíc akutní. Bez zdroje vody můžete jen nečinně přihlížet a tak jednou z prvních věcí bude napojení hadic na hydrant, či jiný zdroj vody. Hadice napojují vaši pomocníci z vozů, aby si mezitím pomohli hasičům najít co nejlepší pozice pro hašení. K urychlení zásahů je také dobré přesouvat si vozidla mezi stanicemi, aby se nestalo, že některá stanice je velmi dobře vybavená a jiná zase ne. V takových chvílích se pak může stát, že ztratíte zbytečně mnoho času jejich dodatečným přesunem. Líbila se mi detailnost interiérů budov ve kterých si budete občas muset vystačit i s obyčejným hasičákem, který je již běžnou součástí bezpečnosti budov. Dále beru jako plus možnost ovládání i rychlé záchranné služby zdravotníků, což snížilo jistý stereotyp.

2016-03-07_00014

..Vady na kráse?

Při hraní mě iritovali spíše drobnosti. Přes všechny ty hýbající se grafické efekty ohně, vody a měnících se světel sirén vašich vozidel mě tak nějak překvapila minimální přítomnost kouře. Spousta věcí hoří, ale bez kouře to spíše provokuje k tomu vzít si klacek a špekáčky a najíst se před zásahem. Dále grafická stránka nemá ty správně syrový tón barev. Je to barevné jak omalovánky a přesvětlené. Kde je tma, stíny, špína, prach a ten kouř. Čekal bych orosené tváře čekajících nešťastníků uvězněných v hořících místnostech a jejich občasné zbrklé a zmatené chování. Oni spíše jen jakoby čekají a pasivně rezignují na svou situaci. Ikony po označení vozidel a postav by se nemuseli otáčet a podobně tak například ikona pro hydrant. Zbytečně to vyrušuje i když chápu, že se občas v tom chaosu vyplatí díky tomu lehce nalézt co potřebujete. Grafická stránka a umělá inteligence by zasloužila ještě nějakou tu péči, ale i tak se jedná o velmi zajímavou a poctivou hru, kterou i přes její nedostatky nezhodnotím tak jako široká hráčská základna z celého světa na nynějších 59%, ale přidám téměř o deset procent navíc a uděluji 68%.

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama