Menu

Far Cry 3

I když nejde o úplnou novinku, stejně se dnes podíváme na jednu z nejlepších FPS sandboxových her, které v poslední době vyšly. Ovšem i ty nejlepší hry mají různé kazy, které nás, hráče, mohou pěkně štvát. Takže dneska se podíváme, jak na tom Far Cry 3 vlastně je.

Začněme příběhem. Naším hrdinou je Jason Brody, rozmazlený spratek, který se svými stejně rozmazlenými kamarády a svými dvěma bratry zakoušel sladkou chuť adrenalinu v krvi. Ovšem jednou se to trošku nevyvedlo a naše milá bandička skončila v rukou moderních pirátů. To jsou ti, co jsou vyzbrojení AK-47 a vůbec se neplaví po oceánech a mořích ve velkých lodích s dělem, nýbrž v malých lodičkách s kulometem, ovšem po většinu času se poflakují na ostrově, pěstují marihuanu a střílejí místní lidi, rakyaty. Přesně takováto zlá sorta lidí vás drží jako rukojmí, než se Jasonovi a jeho bratrovi podaří utéct. Bohužel to úplně nevyjde a Jason o jednoho bratra přijde, protože ho zastřelí Vaas Montenegro, rádoby velký šéf lokálních pirátů. Kde je zbytek přátel, to Jason netuší. Kde je jeho druhý bratr, to neví taktéž. Nakonec uteče a je zachráněn místními obyvateli, kteří si říkají Rakyaté. Ti mu pomohou na nohy, potetují ho tajemným tetováním a hra může začít.

 farcry3-01            

To bychom měli začátek příběhu. Jak to pokračuje, to vám samozřejmě vyzrazovat nebudu, protože vám nechci kazit požitek z hraní tohoto parádního FPS s prvky RPG. A i když vynecháme hlavní příběhovou linii, stále je v džungli co dělat. Začněme užitečnými věcmi. Můžete zabírat vysílací věže, které vám poskytnou hned dvě výhody. Nejen že vám odkryjí pokryté území na mapě, ale také snižují cenu zbraní a munice. Dále můžete zabírat pirátské tábory, což opět přináší několik bonusů. Nejen že můžete využít rychlého cestování, to jako že kliknete na daný tábor dvakrát a teleportujete se tam, ale také zde můžete nakupovat přes automatizovanou stanici. Navíc se vám odemknou dodatečné výzvy, buď lovení lidí, nebo lov vzácných zvířat. Lov lidí má jen jedno pravidlo, které zní: zabít cíl nožem, jako správný rakyat. Lov zvířat vás dovede na místo, kde by se mělo dané zvíře vyskytovat a vaším úkolem je ho zabít pomocí předem připravené zbraně. Jiné zbraně nejsou k lovu povoleny.

 farcry3-02

Dále jsou tu vedlejší questy, které slouží čistě pro zisk zkušenostních bodů a peněz. V normální hře je jich tak akorát, ovšem pokud jich chcete více a hlavně šílenější, ty jsou pouze v Deluxe Edici. Dále jsou tu výzvy Trial of Rakyat, což je zabíjení nepřátel, kteří na vás útočí po vlnách, zbraní, kterou vám hra vnutí. Opět jde jen a pouze o zisk zkušenostních bodů, tedy pokud vás nezajímá integrace se sociálními sítěmi, protože výsledky těchto výzev se srovnávají s ostatními hráči. Dále jsou ve hře výzvy, ve kterých si můžete za zkušenostní body nacvičit střelbu či práci s nožem. Tyto výzvy jsou celkem snadné, takže se nebojte začít hned nejtěžší obtížností, protože je za ni nejvíce zkušenostních bodů. A tím stále nekončíme, protože si na některých místech můžete zahrát poker. No a zbývají už jen závody aut a převozy medikamentů, které jsou šílenější, než rallye ve hře DiRT 3. V závodech se jezdí většinou po cestě, kdežto zásoby musíte převézt nejkratší možnou cestou. Neznám nic lepšího, než šíleně projíždět džunglí s piráty za zadkem a odhadovat, co asi je za slepým horizontem přede mnou, abych dovezl lékařské zásoby v čas.

 farcry3-03

Všechny tyto úkoly navíc vám přidají notnou dávku zkušenostních bodů. I když se tu přímo nepíše, na jakém levelu je vaše postava, normálně získáváte zkušenosti a za ně se pak dá vylepšit tetování. Tím samozřejmě myslím, že si můžete zvýšit zdraví, zrychlit svoji postavu v běhu, či využívat různá nová komba a způsoby oddělaní těch hnusných pirátů. Čím zkušenější válečník z vás je, tím větší a rozmanitější je vaše tetování. Toto tetování se dělí na tři sekce, které jsou nazvány podle zvířat. Volavka (The Heron) je první a je zaměřena na zabíjení lidí z dálky a na váš pohyb. Tento strom zkušeností tedy obsahuje rychlejší pohyb na souši i na vodě, delší efekty vyrobených injekcí a lepší míření a střelbu většiny zbraní. Druhý strom zkušeností se skrývá pod názvem mořského predátora. Ano, je to žralok (The Shark), kterého ve hře potkáte při plavání kolem ostrova. Tento strom je zaměřený na klasické sundávání nepřátel střelnými zbraněmi a na uzdravování. Víc asi dodávat nemusím. Posledním stromem je Pavouk (The Spider), který je zaměřený na tichou likvidaci protivníků a přežití v divočině. Ovlivňuje nejen, kolik toho z přírody vytěžíte, ale i cenu nalezených věcí a navíc vám umožňuje okrádat nepřítele při jeho likvidaci. A tím bychom měli strom zkušeností uzavřený a můžeme se posunout dále.

 farcry3-04

Co by to bylo za hru, kdyby se v ní nedalo něco sbírat. Kromě beden, které obsahují různé věci k prodeji, munici, granáty či podobné věci, a které budete potkávat všude, vám hra nabízí sběr dalších užitečných věcí. Můžete sbírat paměťové karty, které odemykají ve vašem “kapesním průvodci“ krátké popisy. V tomto průvodci najdete i informace o postavách, zbraních, vozidlech, no prostě o všem, co vám přijde pod ruku, do ruky, či vám to čumělo do xichtu. Další, o něco užitečnější, je sbírání relikvií, které vám odemykají speciální zbraně a navíc za ně dostanete slušnou dávku zkušenostních bodů. To samé platí i o ztracených dopisech, které u sebe mají hrdinně zemřelí japonští vojáci, kteří se často objevují v zákopech či bunkrech. Pokud si zakoupíte mapy u obchodníka, budete to mít o hodně lehčí, jelikož se vám poté všechny předměty (pokud máte mapu na předměty), nebo všechny “poklady“ (pokud koupíte mapu s poklady) odkryjí. I když jsou tyto mapy drahé, ve výsledku se vám jejich nákup vyplatí, ale pokud chcete hledat po svém, jako správný lovec, mapy si kupovat nemusíte.

 farcry3-05

Hra obsahuje i systém craftování. Můžete si vyrobit různé batohy, držáky granátů, peněženky a další vychytávky z kůže ulovených zvířat. Jakou kůži a kolik jí potřebujete, to vám hra prozradí. Dále si můžete vyrábět speciální šípy, pokud jste fanda lukostřelby. Osobně jsem preferoval spíše plamenomet, který v pohodě zastoupí ohnivé šípy, stejně jako Molotovovy koktejly. Pokud se vám chce sbírat bylinky, potom směle do toho, protože z nich se dají udělat šikovné protilátky, repelenty a léky. Byliny existují v několika barvách a každá slouží pro výrobu něčeho jiného. Jejich kombinací se potom dají dělat vyspělejší recepty, které se odemykají podle vašeho postupu hrou. Dělí se na základní skupiny podle toho, k čemu jsou dobré. Zelené jsou léčivé, žluté slouží k lovu zvířat, červené jsou k vylepšení bojových vlastností a modré slouží k průzkumu. Zelených u sebe mějte vždycky dost, můžete se tak zadarmo léčit a vyrábět si lékárničky podle potřeby.

 farcry3-06

Souostroví Rook Islands je docela velké pro cestování pěšky, proto jistě využijete řadu dopravních prostředků, které hra nabízí. Vozidel je ve hře celkem dost, ovšem to se nedá říct o počtu různých modelů. Proto budete narážet pořád na stejná auta, džípy, buginy, náklaďáky a čtyřkolky, což je trošku škoda. Udělat ještě pár vozů navíc by nikoho nezabilo, ale co už. Dále se můžete proletět díky závěsným kluzákům, se kterými můžete doletět slušně daleko. Motorové kluzáky tu ovšem nejsou, takže nemůžete letět, kam se vám zlíbí, ale kam vám to kluzák dovolí. No, a protože jsme na ostrově, jistě hádáte, že tu budou i lodě a hádáte správně. Můžete se projet i na vodním skútru.

 farcry3-07

Pokud zaberete jeden zbraňový slot opravářským nástrojem, můžete si opravit a jezdit i ve vozidlech, která jsou poškozená a tím pádem nepojízdná. Popravdě je to na nic, možná to něco odemyká, zas tak často jsem to nevyužíval, ale lepší je, mít kopu zbraní a zabírat si auta, která jezdí. Na ostrově je jich stejně dost, a pokud žádné není v dohledu, stačí, aby kolem projeli piráti, přepadnete je a vozidlo je vaše. Samozřejmě pokud ho nezničíte, pak je vám na nic.

 farcry3-08

Něco málo musím také prozradit o hře více hráčů. To by si zasloužilo vlastní recenzi, ale stručné podání vám snad bude stačit. Editor map, známý z předchozích dílů, je zpět. Je samozřejmě propracovanější, a pokud vás tvorba map baví, máte o důvod víc, proč po této hře sáhnout. Samotné online hraní nabízí spoustu věcí, jako třeba editor tetování, či kill camera, které jsou zajímavým zpestřením, ale radši si povíme o funkci zvané Final Move. V podstatě jde o to, že nejlepší hráč toho týmu, který prohrál zápas, může být ponížen, nebo se nad ním můžete smilovat a potřást mu rukou nebo tak něco. Mezi tresty patří například kroucení bradavek, cvičení střelby s raketometem nebo triple punch. A jaké že jsou dostupné módy pro online hraní? Kromě kooperace, která má vlastní příběh, odehrávající se 6 měsíců před dějem hry, tu najdete více méně klasiku. Team Deathmatch asi všichni dobře znáte: dva týmy, velká řežba, jeden z týmů vyhraje. Domination je obsazování klíčových pozic. Obsazená pozice vám přidává body a kdo jich má na konci nejvíc, vyhrál. Firestorm je herní mód, kde jde o zapálení dvou nepřátelských táborů ve stejný čas. Jakmile se vám to povede, váš tým poté musí bojovat nejen s nepřáteli, ale i s ohněm samotným. Čím déle to trvá, tím je požár větší. Posledním módem je Transmission, kde je vaším úkolem získat kontrolu nad vysílači, které jsou po celé mapě. Cílem hry je dostat se k aktivnímu vysílači dřív, než protivník a musíte ho udržet co nejdéle, než přestane vysílat. A tím bych uzavřel nejdůležitější vlastnosti hry více hráčů.

 farcry3-09

No a teď už k audiovizuálnímu zpracování hry. Použitý Dunia Engine odvádí skutečně skvělou práci a hra vypadá opravdu překrásně. Voda vypadá jako skutečná voda, zeleň je zelená, žádné načítací zóny, prostě paráda. Můžete k hraní na PC využít jak DirectX 11, tak i starší DirectX 9. I když DX11 nabízí o něco lepší grafické možnosti, osobně jsem hrál hru na DX9. Pokud totiž nemáte dostatečně výkonný stroj, bude se vám hra ve vypjatých situacích s DX 11 škubat. Pokud tedy váš počítač nepatří mezi ty výkonnější, DX 9 vám zajistí plynulejší hraní. Ozvučení hry je odvedeno na jedničku, stejně jako hudba ve hře, která se line z rádia a skutečně zní, jakoby ji přehrávaly nejlevnější bedničky z roku 1970. Hudební doprovod v některých misích taktéž nemá chybu a dokonale podtrhuje hratelnost. Takže prozatím to vypadá pro hru dobře, ale každý rub má svůj líc.

 farcry3-10

Nyní ty horší vlastnosti hry. Fyzika vozidel je někdy zvláštní a smrtelné pády kolikrát končí pouhým výbuchem auta, které stihnete opustit dřív, než se tak stane. Někdy hra nezvládne zpracovat pád vozidla z mostu do řeky, což má za následek zvláštní situace. Dalším problémem je umělá inteligence, která se občas chová skutečně stupidně. Příkladem mohou být kroužící piráti. To je situace, kdy přijede džíp s kulometem, vy sestřelíte chlápka právě u kulometu a řidič začne kroužit. Prostě jen krouží a krouží, dokud nedostane zásah, nejlépe do hlavy, z vaší pušky. Další, co mě zamrzelo, je fakt, že většina postav rakyatů, prodavačů a pobudů se opakuje a recykluje. Dokonce kolikrát narazíte na jednovaječná dvojčata, trojčata či vícečata. Je to hodně zvláštní, dívat se na partu lidí, kde všichni vypadají naprosto stejně. Stejné tetování, stejné oblečení, stejné zbraně. Chápu, že konzole mají omezený výkon a načítání více postav do paměti by nejspíše Microsoftí toustovač nerozdýchal, a ani ten od Sony by to asi nezvládl. Je škoda, že kvalitu her určují zastaralé konzole, ale co my hráči s tím naděláme, že. Někdo by teď mohl říct, že bych si klidně mohl stěžovat i na to, že požár po sobě nezanechává stopy, ale po chvíli je všechno zase normální, ovšem řekl bych, že je to tak řešeno schválně. Pak by totiž hráči mohly zničit důležitá stavení, která by byla k ničemu, či dokonce vypálit klidně celý ostrov. Takže ne, tohle mě na hře netrápí. Za drobnou zmínku stojí i animace stahování zvířat, která někdy proběhne daleko od zvířete, takže se zdá, že Jason stáhl z kůže vzduch.

farcry3-11

No a teď se dostáváme ke speciálnímu bodu, který někteří jistě vidí pozitivně, ale já spíše naopak. Jde o to, že pokud máte zabít některou z již nepotřebných příběhových postav, tak vás místo grand finále čeká quicktime event. Je sice hezké, že tento “filmový styl“ ze série Call Of Duty má hráče postavit před zajímavou situaci, ale osobně mi to přijde, jako pitomost, nuda a moje zvrhlé choutky po pomstě a odplatě to vůbec nenaplnilo. Sice je super, že tyto quicktime eventy většinou končí efektním využitím rakyatského obětního nože, ale kdo by nechtěl Buckovi ustřelit koule pořádným kalibrem za ty anální projížďky do temných zákoutí zadku jednoho z Jasonových přátel? Kdo by nechtěl Vaase postřelit, vysmát se mu do očí za neschopnost a pak mu obětním nožem oddělit jeho šílenou hlavu od těla? Samozřejmě je to jen můj osobní názor, vám se tyto filmově pojaté konce mohou líbit, ale mě osobně trošku zklamaly. Hře jsem ale body neodebral, protože recenze má být konstruktivní, částečně ovlivněná osobními preferencemi, což většina recenzentů nedělá a hře dávají tolik, kolik musí, nebo ji dávají hodnocení podle “svých měřítek“, což také není dobře. Protože jde o vlastnost hry, která může jiným vyhovovat, nemůžu za to hře přece odebrat body. Tím bych osvětlil nadhodnocování a podhodnocování a nyní, protože už vás jistě čtení pomalu přestává bavit, se můžeme přesunout na závěr této recenze.

 farcry3-12

Far Cry 3 si jistě titul “jedna z nejlepších FPS her roku 2012“ zaslouží, i když pokulhává v několika drobnostech. Hra vyšla pro PC a pro konzole Playstation 3 a Xbox360. Tuto hru si můžete zakoupit ve spřáteleném eshopu GameHit za 537 Kč (odkaz zde). K dispozici je i Deluxe Edice, která nabízí bonusové mise, soundtrack a další dodatečný obsah. Tato edice vás v tomto eshopu bude stát 769 Kč (odkaz zde). Cena je to férová, když si vezmeme fakt, že na našich plechových miláčcích by hra mohla vypadat ještě lépe, kdyby bylo ve hře více modelů postav a dopravních prostředků, ale co se dá dělat. I přes tyto kosmetické vady je hra výborná a můžu ji doporučit každému fandovi kvalitních FPS her, i lidem, kteří začínají s FPS-RPG hrami. Určitě tuto hru zkuste, stojí za to.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama