Menu

Trials Evolution: Gold Edition

Dnes se spolu podíváme na arkádový motocross, který je výbušný, šílený a neuvěřitelný. Společnost RedLynx dělá tyto 2D arkády jak na běžícím páse a mně to vůbec nevadí, protože je to pořád ohromná zábava. No vlastně mi u nich vadí, že jedna z mých nejoblíbenějších her této firmy, Monster Trucks Nitro, se svého druhého dílu dočkala pouze na mobilních zařízeních, ale to je teď vedlejší. Teď je tu totiž jejich známější série Trials. Jde o závodění motocrossových motorek přes šílené tratě, plné skokanských můstků, ramp a explozí, kde je vašim cílem dojet co nejrychleji. A to je vlastně celá náplň hry.

trialsFMX-01

Kosmetický tuning

Samozřejmě by byla nuda dělat to samé s tím samým dokola, takže je hra obohacena o několik strojů, které se vám postupně odemykají během hraní. Začínáte s tou nejpomalejší motorkou a postupně se prokousáváte až k tomu nejlepšímu. Každá motorka patří do jiné kategorie, ke které potřebujete licenci, a licence není nic jiného, než krátký tutoriál, udělaný jako závod. Pokud dokončíte tutoriál, motorka je vaše, stejně jako nové závody. Ve hře je i drobný kosmetický tuning, což ocení velcí hračičkové, jako já. Ovšem tuningové díly stojí peníze, stejně jako oblečení a zbytek výbavy, kterým můžete obohatit svého jezdce. Takže jen u vytvoření svého jezdce a u úprav své motorky strávíte hodně času, pokud máte za co nakupovat. A zde je první problém, který tato hra má.

trialsFMX-02

Bug

Nakupování funguje jakž takž, ale přebarvit něco je sakra problém. Buďto se musíte opatrně pohybovat myší, jako když operujete lidské srdce, nebo musíte vyklikat každou položku, aby se nestalo, že omylem najedete na jiný díl a přebarvíte právě ten. Přebarvovací kolečko je k dispozici nahoře uprostřed u každého dílu, který jde přebarvit, jenže na něj musíte najet a to je právě onen problém. Buďto totiž přebarvíte poslední položku, na kterou jste najeli kurzorem, nebo musíte prostě udělat dva zbytečné kliky navíc. Proč je to tak blbě je mi záhadou, ale přebarvovací kolečko má ještě jeden bug. Když mám zaplatit za hru, která byla naportovaná z konzole, tak očekávám, že myš bude fungovat úplně všude stejně. Ale pokud si zvolíte v přebarvovacím kolečku použité barvy, zjistíte, že na ně můžete myší klikat jak šílenci a stejně se nic nestane. Z nějakého důvodu je tato část ovládána klávesnicí a myš nefunguje korektně, proto musíte vybrat minulou barvu a potvrdit ji stiskem enteru.

trialsFMX-03

Klasické závodění, šampionát a výzvy

Teď už k typům závodů, které si pro nás všechny hra připravila. O licencích už byla zmínka, takže je přeskočím. Dále je tu trojice klasické závodění, šampionát a výzvy. Klasické závodění je závod z bodu A do bodu B. Po cestě jsou checkpointy, které můžete využívat při prvních nácvicích tratě, protože se k nim lze vracet v případě nehody, ale čas plyne dál, takže vám to moc nepomůže. Šampionát je závod na několik tratí, kde se sčítá celkový čas. Pokud zkusíte restartovat závod po první trati, čas se nevyresetuje na původní hodnoty, ale bude pokračovat dál, takže když se vybouráte, použijte radši checkpointy. No a to nejlepší nakonec. Výzvy jsou šílené mezihry, ve kterých figuruje motorka, nebo jiná alternativa k přepravě jedince. Některé jsou skutečně povedené, některé jen ujdou a některé jsou neuvěřitelně stupidní v tom nejhorším slova smyslu.

trialsFMX-04

Pojedete po třicáté

A teď audiovizuální stránka hry. Grafika má drobné nedostatky, ale nic vážného. Doprovodné efekty někdy ruší a některé pasáže ve hře jsou nepřehledné kvůli 2.5D efektu. To, že některé skoky jsou díky tomu nereálné, to už je věc vedlejší. Za začátku vám to nemusí připadat tak zlé, ale v pozdějších fázích hry budete opakovat trať jen proto, že na ni nevidíte tak, jak byste potřebovali. To je tak velký problém, že těžší tratě vás nebudou bavit, ale frustrovat vás, až je pojedete po třicáté jen kvůli nějakému sloupu v popředí, přes který není vidět. A protože mě hraní začalo kvůli tomu pomalu štvát, musím odebrat spoustu bodů za tenhle nerozum. Grafika není všechno a někdy je lepší to nepřehánět, na což lidi v RedLynx očividně zapomněli.

trialsFMX-05

Soundtrack

Zvukům není co vytknout, ovšem soundtrack je na tom trochu hůř. Nějak mi nevadilo, že hudba je generická, ale některé písně jsou prostě o ničem. Netýká se to všech skladeb ve hře, ale vsadím se, že i vám to po chvíli bude znít všechno ohraně na straně těch dobrých skladeb, a nezáživně u těch nezáživných. Úvodní píseň některé lidi štve, ale mě štvala na této hře spousta jiných věcí, takže to už je čistě jen na vašem vkusu. Váš jezdec má dokonce na výběr z dvou mužných hlasů, které si můžete vybrat v nastavení hry. Dokonce může hra náhodně vybrat z těchto dvou hlasů před závodem, což je myslím i původní nastavení. Drobnými zaškobrtnutími trpí sem tam i fyzikální engine hry, který někdy dovolí nesmyslné odírání jezdce o podlahu, a někdy vás naopak trestá zbytečně moc i za lehce nedotažený dopad. Samozřejmostí jsou i zaseknutí se v nějakém objektu, nebo divoké třesení vašeho virtuálního motorkáře po nehodě, ale na druhou stranu to lehce kompenzuje fakt, že ho můžete “ovládat“ i po nehodě.

trialsFMX-06

Háčky a čárky

Pokud mám hře vytknout něco, co se týká specificky zemí s diakritikou, jsou to problémy s češtinou. Díky tomu, že můj bývalý spolužák zadal při instalaci mého operačního systému jméno Doupě (což mi bylo tenkrát celkem fuk, protože jsem při přestavbě svého počítače vyžahnul několik piv), tak veškeré hry, co nemají vlastní profilování hráčů, využívají toto jméno, přestože jsem si účet přejmenoval. A díky poslednímu písmenku se dokonale rozhodí cokoliv, co se k tomuto jménu přidá. Možná je to nějaký jiný problém, co já vím, ale hra byla před psaním této recenze aktualizována na verzi 1.02 a problém stále zůstal. Nicméně je to drobnost, která jen nevypadá dobře, a navíc vám každý pokročilejší uživatel PC řekne, že háčky a čárky jsou v některých případech velké fuj, takže si radši základejte účty bez nich.

Trials Evolution-menu

To samé dokola

Trials Evolution: Gold Edition vyšel pouze na PC. Originální verze této hry vyšla jen na Xbox 360 už loni, ale není úplně stejná, protože obsahuje i tratě z Trials HD. Na Steamu je k mání za  19,99€, což je celkem férová cena vzhledem k obsahu. I když je tato hra dobrá, je to stále to samé dokola. Ano, doplnily to efekty a šílenosti, které povětšinou spíše zavazejí, než aby obohacovaly hru, ale stále jde jen a pouze o motocross v jeho nejvíce arkádové podobě, jakou jde asi stvořit. Na druhou stranu ale jde o zábavnou hru, a pokud se vám líbily dřívější díly, nebo se chcete jen šíleně pobavit a překousnete nedostatky, kterých není málo, klidně ji dejte šanci, protože se budete nejspíš náramně bavit. Pokud to však není styl pro vás, nebo pokud se lehce naštvete, ruce radši pryč.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama