Menu

Crysis 3 – Cephové v plné síle!

Cesta s Prorokem, kterého známe z prvního dílu, se opět zkřížila. Znovu se vrhneme do bojů proti superkorporacím a nelítostným mimozemšťanům, okupujícím naši planetu. Crysis proslul především díky svému grafickému zpracování. Ve třetím díle se tvůrci snaží dokázat, že hra neobstává pouze díky vysokým nárokům na naše počítače, ale i v akčnosti, napínavosti a promyšlenosti samotné hry.

Crysis3 2013-03-01 15-35-20-51

V každém okamžiku jiný cíl

Se třetím dílem se vrátil i známý Prorok, který byl dlouhá léta vězněn, a nyní se vrací zpět do New Yorku. Na obrazovky se vrátila nejen hlavní postava z jedničky, ale také další oblíbenci, jako například Brit Michael „Psycho“ Sykes, který bude v průběhu hry stát po našem boku a hned na začátku objasní Prorokovi, co vše se vlastně za uplynulé roky událo.

Megakorporace CELL nyní ovládá veškerou energii. New York je rozděleny do sedmi bloků, které jsou výstižně pojmenovány jako Sedm Divů. Každý blok zkoumá jednotlivé části mimozemské energie. Na začátku se hlavní náplň hry zdá být velmi jednoduchá – zničit CELL a vrátit vše zpět do rovnováhy. Jenže nastanou nečekané zvraty a CELL nebude tím největším problémem, neboť se znovu objeví cephové, kteří, jak se všichni mylně domnívali, nezmizeli, pouze čekali na svojí chvíli, kdy zaútočí s ještě větší silou společně se svým vůdcem Alpha Cephem.

Příběh je tentokrát mnohem realističtější a lidštější. I když je velká část pokryta boji s jednotkami CELLu či cephy, najdou se i místa, kdy budeme muset podpořit našeho starého přítele Psycha, který se stále těžko srovnává s minulostí, kdy mu byl drasticky sundán a odebrán nanooblek. Postupem času se dozvíme mnoho zajímavých zápletek a událostí, které nám mnohem více osvětlí charakter postav a plno nevysvětlených věcí… Crysis3 2013-03-02 10-03-03-54

Daleko od dvojky, blíže u jedničky

Nemůžeme popřít, že třetí díl má z každého předešlého něco převzato. Více se ale Crysis 3 přiklání k podobě prvního dílu, což je velmi dobrá volba a plno lidí toto rozhodnutí také chválí. Dokázali jsme se konečně znovu odprosit od velké předvídavosti z druhého dílu. Tentokrát jsme byli dokonce i několikrát zaskočeni zápletkou či situací, která se v daném okamžiku zcela změnila…

Druhý díl měl také něco do sebe, to jistě nelze popřít, ale působil spíše jednotvárností pomalu bez příběhu, či chybělo pořádné soucítění s postavami. Oproti tomu nám první díl nabídl pořádný příběh, kterým jsme se postupně probíjeli, a můžeme být jen rádi, že se nám starý dobrý Prorok vrátil zpět společně s Psychem.

Nyní ale zpět k třetímu dílu. Crysis 3 není pouze o bitvách a válce s korporací CELL, která se v podstatě snaží ovládnout svět za pomocí mimozemských technologií. Příběhem neprocházíme sami a častokrát se dostaneme do křížku s našimi přáteli, kteří příběh velmi oživí. Třetí díl je nabit akčností a každá postava má svůj osobitý charakter, který je postupem příběhu rozvíjen a dozvídáme se o nich plno nových věcí.

Samozřejmě hru musíte brát trochu s nadhledem a musíte tak využívat vše, co nám Crysis nabízí. Pokud si tedy chcete hru pořádně užít, není ji dobré proletět s puškou či kulometem v ruce a probít se rychle až na samotný konec hry. V tu chvíli se totiž ztrácí veškeré kouzlo a půvab třetího dílu.

Crysis3 2013-03-01 17-04-20-29

Rambo či stealth?

Nemohli jsme si nevšimnout, že se Crytek pokusil vrátit alespoň z části zpět k původnímu dílu. Vzpomeňme si na druhý díl, kde jsme měli několik možností, jak na nepřítele zaútočit (doslova nám je podsouvali pod nos díky označování možností), ale stealth mód jakoby se vypařil a šlo spíše chvilkama o to, probít se hrstkou cephů, vlastně něco jako Call of Duty.

Jenže to se naštěstí příchodem třetího dílu změnilo. Stealth mód se vrací zpět na scénu, za což velké díky! Nyní můžeme zase konečně začít přemýšlet, jak nejlépe dané situace vyřešit. Jenže tentokrát se nám naskýtá nejen možnost znovu vymýšlet taktiky, jak nepřátele eliminovat, či je všechny ponechat osudu a pokusit se je obejít (což se moc často nevyplácí, neboť obleku při pohybu rychle ubývá energie, tudíž proběhnutí kolem jednotek se určitě vylučuje, takže obejití pouze nějakým velkým okruhem), ale také máme mnohem větší prostředí. Takže si můžeme i vybrat, zda se vydáme doleva, či doprava. A hlavně nezapomeňme na luk. Kdo říká, že se do sci-fi her luk nehodí, po odehrání Crysis 3 jistě názor změní. Velmi rychle si ho totiž každý oblíbí…

Crytek jakoby si řekl, že toho není pořád dost, a stealth mód podpořil ještě více novinkami, které určitě hře v mnohém přilepšily. Prvním doplňkem je vizor, kterým nyní nesnímáme pouze nepřátele, ale můžeme jeho pomocí i hackovat různé věci. Hackovat se dá takřka skoro vše – střílny, miny a také někteří mimozemšťané. To nás ale láká k dalšímu stealth postupu. Představte si vylezení na budovu a z ní hacknete střílnu, která za vás pobije tlupu nepřátel. Nyní se můžete pouze kochat pohledem na akci, nehrozí žádné prozrazení a nemusíte řešit, jak se tolika nepřátel potichu zbavit.

Crysis3 2013-03-02 09-32-45-18

Vylepšením si také prošel nanooblek. I když viditelných změn moc není, po světě je roztroušeno plno beden, díky kterým si můžeme oblek upgradovat – ať už rychlejší běhání, delší maskování či rychlejší přebíjení.

Tentokrát bude ale potřeba si svůj arzenál zbraní promýšlet. Postupně během hraní číhají za rohem těžší a těžší nepřátelé. Ať už nový Sorcher, plivající krev, či sondy, které vám dají elektrický impuls a ihned zavolají posily. V tu chvíli to nebude lehká procházka sadem a mazlení se zabitím pár cephů či jednotek CELLu. V tu chvíli bude potřeba ještě více taktiky, než kdykoliv předtím. Ve třetím díle ale nechybí ani boje Cephů s vojáky CELLu. Díky tomu se mnohdy nemusíte pouštět do střetu, můžete nechat prořídnou řady svých nepřátel a poté zaútočit na přeživší hrstku.

Zbraňový arzenál je též výborný. Vrací se oblíbený SCAR a objevily se i nové zbraně, které si zajisté budete chtít zkusit. Samozřejmě lze znovu brát těžké zbraně, jako bazuky, kulomety, apod., nebo zbraně cephů, které vydrží sice chvíli, ale o to udělají mnohem větší destrukci. I přes to všechno ale největším oblíbencem stále zůstává luk, který se hodí jak do stealth akcí, tak do Rambo stylu hraní. Luk nezůstává pozadu pouze s jedním typem nábojů – na výběr máte hned několik typů šípů, se kterými máte možnost eliminovat své nepřátelé.

Crysis3 2013-03-01 15-43-13-14

Hunter mód vás nepustí

I když je Crysis 3 zaměřený spíše na single-player hraní, které jsme popisovali výše, tak nesmíme zapomenout na multiplayer.

Na výběr je hned několik tříd, se kterými lze vyrazit do boje – útočník, průzkumník či obrněnec. Pokud vám ale nevyhovuje ani jeden, je tu samozřejmě možnost namíchat si vlastní třídu. KillCam tentokrát zobrazuje vaší smrt z pohledu vraha a na konci každé mise samozřejmě nechybí ani seznam TOP 5 zabití.

Crysis 3 na tom není špatně ani z hlediska obsahu. Celkem obsahuje 8 módů a 12 map, takže si zde každý určitě najde to svoje. O klasických typech her, jako je Deatmatch, Capture The Flag či Extraction, ve kterém musíte donést zařízení z jedné strany na druhou, nemá snad ani smysl mluvit. Na co se ale zaměříme, je nový mód Hunter, který vás vtáhne a už vás nebude chtít pustit.

Crysis3 2013-03-02 16-32-00-93

Hunter mód začíná jedním nanovojákem s lukem a stálým maskováním, který se postaví proti skupině CELL. Jenže jediné, v čem má CELL navrch, je jen početní převaha, protože jsou bez schopností a jejich jedinou výbavou je puška. Každý zabitý CELLu se ihned přidává na stranu lovců, se kterýma se snaží najít zbytky CELLu. Lovci mají na najití a zabití vojáků CELLu pouze omezený čas, a jakmile jim čas vyprší, lovci prohrávají. Takže se postupně krátí čas a společně s ním i počet vojáků, dokud nezůstane jeden jediný chudák, který celý rozklepaný střílí po všem, co se jenom trochu pohne. Mód je extrémně zábavný, hlavně pokud si ho zkusíte zahrát společně se svými kamarády. Jenom nezapomeňte na to, že tento mód nemusí být pro každého, neboť celou dobu hraní, a především při posledních přeživších, je to velmi o nervech a jen čekáte, odkud se lovci vynoří…

  Crysis3 2013-03-02 16-55-05-46

Jednou musí přijít konec

I když třetí díl nepřináší v podstatě nic nového oproti předešlým dílům, těžko se na něm hledají chyby. A to z jednoduchého důvody – hned na první pohled vás okouzlí grafika, který vás chytí už na začátku a bude se těžko opouštět na samotném konci. Dalo by se říct, že Crysis 3 je jedna z nejhezčích her současnosti. Crysis 3 je poháněn CryEnginem třetí generace, který patří mezi jedny z nejlepších enginů pro FPS hry. Grafika je opravdu propracovaná do nejmenších detailů, takže i na ta nejnižší nastavení vypadá grafika stále lépe než plno současných titulů, které se chlubí pěknou grafikou.

Crysis 3 se vyplatí spustit a zahrát si pouze na podívanou. Nádherná prostředí, výborné dialogy a postavy, které se tentokrát povedly, pěkný konec a také výborné audiovizuální zpracování, které též překonalo hranice plno her, neboť právě hrou provázená hudba byla třešničkou na dortu a dokázala navodit výbornou atmosféru, která dodala hře šťávu. A závěrečný epilog? I když se některým zdát nemusí, špatný podle mě není. Děj se povedlo uzavřít a třeba vám i na chvíli utkví v hlavě…

Crysis3 2013-03-02 14-40-55-31

Shrnutí aneb grafika za všechny prachy

I když jsme si o hře už řekli vše, uděláme si nakonec ještě malé shrnutí – určitě doporučujeme, abyste si tento titul zahráli, neboť je to výborná podívaná, protkaná pěkným soundtrackem a výbornou grafikou, která je vypracovaná do posledních detailů. Pokud byste měli zájem si hru zahrát na nejvyšší detaily, podle informací, které potvrdily i některé zdroje, by byly potřeba čtyři nejmodernější grafické karty zapojené současně, což už musí být pěkná podívaná (a taky spotřeba). Na této hře se prostě chyby hledají velmi těžko, neboť vás hned od začátku vtáhne do hry i svým,… dobrá, neoriginálním, ale i přesto zajímavým příběhem, a jakmile vás na konci kampaně pustí, budete možná přemýšlet, proč a jak. A mezitím budete mít určitě chuť zahrát si ve více lidech Hunter mód. Crysis 3 ale určitě minimálně tak rok žádný titul v grafickém zpracování nedokáže překonat…

Další screenshoty ze hry naleznete na naší Facebook stránce

2 komentáře

 1. Jack napsal:

  Větší kravinu jsem nikdy neviděl :D že jej žádnej titul nejméně rok nepřekoná ? možná graficky … ale obsahově a zážitokově jsou hry lepší .. neříkám, že je to špatná hra. Vlastním ji a bavila mě, ale po dohrání jsem na ní druhej den už ani nevzpoměl :D

  • paldo napsal:

   Je to chyba v článku – má tam právě být „Crysis 3 ale určitě minimálně tak rok žádný titul v grafickém zpracování nedokáže překonat…“
   Hra to špatná není, ale určitě se objeví nějaká, která tento titul překoná, takže díky za povšimnutí :-)

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama