Menu

Far Cry 3: Blood Dragon

Ořezat plnohodnotnou hru, prodávat ji jako samostatně spustitelný datadisk, a to navíc za slušnou cenu, to je zajímavý tah na bránu herního průmyslu. Kdo jiný vám dneska nabídne kratší, ale o to zábavnější AAA titul, jen za zlomek ceny plnohodnotné hry? Blood Dragon berte jako Far Cry 3 (dále jen FC3) s upravenými původními daty, kompletně jiným příběhem a lehce modifikovaným enginem, který nás přenáší zpátky do budoucnosti. Retro-futurismus zde dostává úplně nový rozměr, jelikož celá hra je parodií na všechny sci-fi filmy z osmdesátých, a začínajících devadesátých, let, které představovali budoucnost v těch nejhorších scénářích, jaké si můžeme představit. A skutečně je kompletně celá hra v tomto duchu. Cut-scény vypadají, jako by je někdo přehrával na starých videohrách, elektrická hudba ze staré školy podkresluje krajinu, která vypadá, jako z filmu Tron, a náš hrdina je částečný robot, který vypadá, jako Terminátor, i když ho obživily způsobem, který více odpovídá filmům o RoboCopovi. Hře samozřejmě chybí multiplayer, ale ten si můžete užít v jeho plnohodnotném bratříčkovi. A kdo ví, třeba v druhém dílu, pokud se objeví, bude.

fc3_blooddragon-parohac

Teď už k samotnému příběhu. Píše se rok 2007 a svět trpí následky, způsobenými nukleární válkou. Naším hrdinou je kybernetické komando třídy 4 jménem Rex “Power“ Colt, který musí bojovat proti nepřátelským kyborgům, známým jako Omega Force, ve světě plném mutantů a krvavých draků, po kterých se samotná hra jmenuje. Samozřejmě je toho v tomto futuristickém světě více na zabíjení, ale příběh, který se odvíjí od splněných misí, vám vyzrazovat nebudu, protože vám nechci kazit hraní. Ale věřte mi, že je na co se těšit, hlavně v poslední misi, která je, podle očekávání, epičtější, než poslední hra s Mickey Mousem. Teď ale k tomu, co se dá v otevřeném kyber-světě dělat.

fc3_blooddragon-fuck-you-dragon

Stejně jako v FC3 je i zde jedním z vašich cílů osvobozovat pevnosti, ovšem zde se to dá řešit trošku jinak. Každá pevnost je chráněná mega-štítem, kterým krvaví draci neprojdou, což samozřejmě můžete využít. Pokud zabijete nějakého vojáka z Omega Force a pokusíte se ho okrást, Rex mu vyrve jeho robotické srdce, kterých můžete mít u sebe celkem 99, a které přitahuje krvavé draky jako magnet. Už asi začínáte chápat, kam tím mířím. Ano, pokud se vám povede mega-štít odpojit a hodíte-li vyrvané srdce do pevnosti, bude o velkou zábavu postaráno. Vypnout se dá celkem dvěma způsoby, a to vypínačem, což asi nikoho nepřekvapilo, nebo zničením generátoru (nebo co to je). Po zábavném dračím běsnění ale máte ještě jednu starost, kterou je draka dostat zase ven. Mega-štít se automaticky nahodí, jakmile drak pevnost opustí, nebo pokud máte koule z oceli, můžete si to s drakem vyříkat, čímž získáte nějaké ty zkušenostní body. Pokud se nechcete spoléhat na draky, můžete samozřejmě všechny nepřátele povraždit stealth stylem, nebo Rambo stylem. Po osvobození se vám odemkne nákupní automat, kde si můžete doplnit munici, koupit léčivo, neprůstřelnou vestu, mapy, nebo vylepšení pro zbraně, a odemknou se vám i vedlejší mise.

fc3_blooddragon-snipa

Vedlejší mise existují pouze ve dvou verzích a obě jsou odvozené z FC3. V prvním scénáři je vaším úkolem osvobodit nějaké ty vědecké nerdy, které drží Omega jako rukojmí. Tyto mise víceméně počítají s tím, že využijete stealth styl a nepřátele budete jednoho po druhém hezky tiše kuchat nožem, protože pokud se prozradíte, začnou do milého vědce sypat laser, nebo co ty zbraně vůbec střílí. Samozřejmě můžete využít i Rambo styl a prostě střílet jako pominutí, ovšem musíte se dostat k vědci a krýt ho tělem, nebo může umřít a přijde restart. Druhým a posledním typem misí je lovení. Stejně jako v FC3 musíte někam dojít pro výbavu, dojít do lovecké zóny, najít cíl, oddělat ho připravenou zbraní a můžete zase jít. Kromě zmutovaných cyber-zvířat se vám do hledáčku občas dostane i nějaký ten speciální voják z Omega Force. Tyto mise sice plnit nemusíte, ale odemykají vám vylepšení zbraní, takže bych se na ně zaměřil před samotným plněním hlavních misí, jelikož nadupané zbraně vám dají výhodu. Závod, poker, ani jiné ostatní kratochvíle ve hře nejsou, ale protože jde o ořezanou levnější variantu, nemůžu se na autory zlobit a jejich absence mi vzhledem k ceně nevadí.

fc3_blooddragon-mortal-kombat

Co ale zůstalo, to je sběr různých kravin, které jsou rozeseté po mapě. V této hře jsou to dokumenty jakéhosi vědce, staré VHS kazety a televizní sety. Stejně jako v FC3 si můžete koupit mapky, ve kterých je jejich pozice zakreslena, což vám ušetří čas při hledání. Po určitém nasbíraném množství se vám odemknou další doplňky pro zbraně, většinou pro brokovnici. Nevýhodou je jen fakt, že Rex často opakuje stejné hlášky, což po čase omrzí, ale za začátku vás tyto hlášky jistě pobaví. Někdy mi opakoval jednu větu dokola a pak najednou z něj lezly úplně nové věty, takže nevím, jestli to ovlivňuje počet nasbíraných předmětů, nebo je to jen náhodně vygenerované. A pokud se vám podaří zabít alespoň jeden kus od každého zvířete ve hře, odemkne vám to také doplněk pro zbraň. Z nějakého důvodu je ale ve hře více zvířat, než ta hlavní, která máte zabíjet, stejně jako tomu bylo v FC3. Ve vodě tak navíc potkáte kyber-manty obrovské, kyber-úhoře, či na pevnině kyber-hady, kteří se nezapočítávají a za jejich zabití nemáte ani moc zkušenostních bodů.

fc3_blooddragon-poznamky

Ve hře je celkem dost zbraní, některé se odemknou až během hraní a neprozradím vám, o co jde. Ovšem základní pětici zbraní si popíšeme. Samozřejmostí je luk, který se k vám po chvíli hraní dostane a který vylepšovat nejde. Vedle něj je k dispozici pistole, která zastupuje lehký samopal, potom útočná puška, odstřelovačka a brokovnice. Tyto zbraně lze vylepšovat, jak už bylo řečeno, a to spoustou různých doplňků. Ostatní zbraně, získané v průběhu hraní, vylepšovat bohužel nelze. Samozřejmě máte k dispozici i moderní variantu C4, miny a nůž, bez kterého se takedowny dělat nedají, které máte k dispozici od začátku, stejně jako granáty a Molotoxy, což je moderní verze Molotovových koktejlů. Změna mezi granáty a Molotoxy se provádí kolečkem myši a bohužel se to nedá změnit v nastavení. Radši bych totiž měl na kolečku myši zbraně, nežli typ granátu, ale tak je to jen drobné zaškobrtnutí. V FC3 byl problém stejný, ale tam jsem mohl nastavit kolečku myši i změnu zbraní, takže se měnilo obojí, což mi nevadilo a což ve hře Blood Dragon nejde.

fc3_blooddragon-kulometac

Pomalu se blížíme ke konci, ale co bych to byl za recenzenta, kdybych nezmínil, na co vám jsou zkušenostní body. Zapomeňte na strom dovedností a tetování z FC3, zde je všechno automatické, rychlejší a mírně ořezanější. Pokud nasbíráte dostatek bodů, automaticky se vám odemkne vlastnost, která je u dané úrovně. Stejně jako v FC3 se odemykají různé takedowny, přibude vám více životů, neprůstřelné vesty budou účinnější a tak dále a tak dále. Celkem se můžete vypracovat až na level 30. A nesmís také zapomenout na to, že ve hře máte k dispozici různé dopravní prostředky. Samozřejmě je jejich počet zredukován, ale i tak tu máte džíp, loď, vodní skútr a samozřejmě závěsný kluzák, který je ve všech Far Cry hrách, a tak je to prostě klasika, která nesmí chybět a nechybí.

fc3_blooddragon-rizeni

Co se týče audiovizuálního zpracování, jde o úplně stejně kvalitní produkt, jako je jeho plnohodnotný bratříček. Grafika vypadá ještě o chlup lépe, za což ale mohou i různé blesky, hořící trosky v dáli, prostě je hra obohacená o krásné retro-futuristické prostředí. Hudba, za kterou stojí skupina Power Glove, dokonale vystihuje, zní a je jako z devadesátých let. Asi nikoho nepřekvapí, že se dá soundtrack pořídit samostatně. Dabing je parádní, ale hlášky po čase omrzí, jelikož se opakují do zblbnutí. Příběh hry je plný klišé, stejně jako filmy, ze kterých autoři čerpali inspiraci. Sám jsem našel narážky jen na Terminátora, RoboCopa, Mortal Kombat a Star Wars, ovšem VHS kazety, které můžete sbírat, jsou kapitola sama o sobě a zde jsou narážky zase na další jiné filmy. Autoři hry prostě udeřili hřebíček na hlavičku a vytvořili něco, z čeho dýchá retro a prožité zážitky z dob minulých, které si většina hráčů, kteří v té době byli mladí či v pubertě, oživila díky této hře. Prostě Blood Dragon ukazuje, že Duke Nukem Forever není špatný v tom, že Duke je charakter, co sype hlášky jednu po druhé jak na běžícím pásu, protože Rex Colt hláškuje úplně stejně.

fc3_blooddragon-kosti

Bohužel, i tak skvělá hra, jakou Blood Dragon je, se neobešla bez chyb. Během hraní jsem narazil na tři bugy, o kterých si teď povíme. Prvním z nich je vyskakování z auta za jízdy. Nevím proč, ale někdy jsem se objevil před jedoucím autem, ze kterého jsem vyskočil, a to auto mě tlačilo dopředu na nepřátele. Stalo se mi to během hraní celkem dvakrát. Druhý se týká opuštění bojové oblasti. Pokud se pokusíte jít nebo plavat někam, kam vás hra nechce pustit, dostanete 5 vteřin na návrat do bojové oblasti, jinak tam budete teleportováni. Někdy vás ale hra teleportuje na místo, kam nesmíte, takže vám začne odpočet pěti vteřin hned potom, co se objevíte. Nejhorší ale je, že pokud se vám nepodaří dostat do bojové zóny, budete se objevovat pořád na tom samém místě s odpočtem. Tento drobný nedostatek se ale vyskytuje snad jen na jednom místě, jak jsem si všiml, takže jde o chybu v daném sektoru.

fc3_blooddragon-oprava

Poslední bug, který se může vyskytnout, jsou zaseknuté Molotoxy. Někdy se stane, že nepřítel hodí Molotox a ten se zasekne v prostoru, nevybuchne a zůstane prostě ve vzduchu na místě levitovat. Je to vidět na screenshotu pod tímto odstavcem. Měl jsem i menší problémy s umělou inteligencí, která ovládala Spidera v první misi, jelikož z nějakého důvodu pořád umíral, ať jsem střílel do kohokoliv a čehokoliv. Vím, že ostatním hráčům se třeba první mise povedla hned na poprvé, ale já musel první misi opakovat čtyřikrát, jen kvůli kamikadze náletům do nepřátel, kterými si krátil chvíle můj virtuální kolega. Sice je s ním sranda, ale v akci je tupější, než to poleno. Samozřejmě se i zde vyskytují situace, kdy se někam pokusíte skočit, ono to nejde a pak vás to odhodí jak hadrovou panenku, ale to holt ke hrám s otevřeným světem patří a pokud mě to zbytečně nějak nezabije, což se nestalo ani jednou, pak mi to až tak nevadí.

fc3_blooddragon-glitch-molotox

Stejně jako Far Cry 3 je i Blood Dragon dostupný nejen pro PC, ale i pro konzole Playstation 3 a Xbox 360. Na Steamu je k mání za 385 Kč (14,99€), což není moc, a pokud si myslíte opak, pak je s vámi asi něco v nepořádku a doporučuji návštěvu doktora. I když má hra své drobné nedostatky, které jsou celkem nelogické (ano, mluvím především o umělé neinteligenci v první misi), stále jde o parádní zábavu, která vás pustí a bude se vás držet zuby nehty. Pokud tedy hledáte pořádně syrovou akci s možností stealth přístupu ke hře, pak je Blood Dragon sakra dobrou alternativou her jako Far Cry 3 nebo Crysis 3. Vyzkoušejte, uvidíte, já se vracím zpět do víru akce, akce a… hmm… akce.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama