Menu

Ďábelská historie Diabla

Je tomu teprve pár hodin, co byl oficiálně vypuštěn do prodeje datadisk pro třetí díl série Diablo, nesoucí podtitul Reaper of Souls. Ten do hry kromě páté kapitoly přináší novou třídu v podobě Crusadera, zvýšení maximálního levelu, nové schopnosti a lokace a hlavně tuhého bosse v podobě samotného Anděla smrti. Kořeny série Diablo jsou ale zapuštěny hodně hluboko, pojďme si tedy připomenout, jak šel čas s touto legendární ničitelkou myší, která definovala svébytný typ RPG, na její počest zvaný ,,diablovka“.

Reaper of Souls

 Počátky pekla

Psal se prosinec roku 1996, když Blizzard vydal první díl, pojmenovaný podle hlavního bosse Diablo. Úspěch měla hra značný, posbírala řádku ocenění pro hru roku, průměrné hodnocení na Metacritic se vyšplhalo na dnešních 94 a počet prodaných kopií překročil 2,5 milionu. Recenzenty nejvíce uchvátila na tehdejší dobu skvělé grafika, nekompromisní, temná atmosféra a velké množství obsahu. O roku později tak logicky přišel datadisk nazvaný Hellfire, který přinesl novou hratelnou classu Monka a další obsah, kvalitám a úspěchu původní hry se ale nevyrovnal. 

Diablo

Diablo se vrací

Uplynuly tři roky a Diablo bylo zpátky. V roce 2000 se totiž na trhu objevil druhý díl, příběhově navazující na svého předchůdce. Pět hratelných tříd, čtyři kapitoly, výborný příběh, návyková hratelnost a na konci opět starý známý Diablo, to vše dalo dohromady famózní koktejl, který z dvojky udělal jedno z neúspěšnějších RPG všech dob. Rok po vydání se i dvojka dočkala svého datadisku, nazvaném Lord of Destruction. V něm byl rozvíjen příběh z druhého dílu, hlavním nepřítelem byl bratr Diabla Baal. Nejvýraznějším prvkem, který rozšíření přineslo, byly dvě nové hratelné classy- Druid a Assassin. 

Hrdinové Diabla III

Série pokračuje

Třetí díl už je historie nedávná, netrpělivě očekávané  Diablo III vyšlo na jaře 2012. Více než desetiletá pauza se ale na úspěchu série výrazněji nepodepsala, hra opět okupovala přední příčky prodejnosti a dokonce stanovila rekord v počtu nejrychleji prodaných kusů, když jen za první den po vydání si ji koupilo přes 3,5 milionu hráčů ( dnes tento primát drží GTA V). Systém tříd byl výrazně překopán, z těch klasických zůstal pouze Barbar, ostatní byly nové variace na známé typy. Hratelnost byla stále skvělá, trojku ale nejvíce shodily v očích hráčů i recenzentů četné technické problémy, které krátce po vydání znemožňovaly připojit se do hry (vzpomínáte na Error 37?). Dnes už je k dispozici i výše zmíněný datadisk pro třetí díl, na jehož půlnoční prodeje se po celém světě, Českou republiku nevyjímaje, stály dlouhé fronty. Série Diablo patří zkrátka k nejpopulárnějším herním značkám všech dob, doufejme tedy, že má před sebou ještě dlouhá léta na promenádě herní scény. 

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama