Menu

Type Rider – Velkolepý strhující příběh nejen o dějinách typografie

Tuto velice originální hru jsem si nedávno koupil v jednom z Humble Bundelů a musím říci, že především ze zvědavosti. Hru, která slibuje, že se dozvíte něco o „strhujících dějinách typografie“ jsem opravdu ještě nikdy nehrál. A tak jsem to napravil.

Ve hře hrajete za jeden běžně užívaný klávesnicový znak, za dvojtečku. Za dva velké černé puntíky toulající se okolím, řešící jednoduché hlavolamy a překážky. Až v Type: Riderovi jsem zjistil, jak geniální znak ve skutečnosti dvojtečka je.  Dovede totiž skákat po zdech, plavat, potápět se a dokonce se dokáže pohybovat tak, že svůj jeden puntík zavěsí na plošinu, zatímco ten druhý se veze pod ní (obrázek níže). Po asi jedenapůlhodinové výpravě v Type: Riderovi se stala dvojtečka mým oblíbeným znakem, který teď hodlám používat častěji, než doposud.

zavez
Jak jsem již na začátku zmínil, je hra jakýmsi průvodcem historie typografie. A tady přichází kámen úrazu. Víte, tvůrce bych označil za snílky. Doufají a věří, že takový krásný obor jako je typografie jistě spoustu lidí zajímá, že svým titulem vzdělají své hráče a že je naučí vážit si dnešního písma jako takového. Povím vám tajemství. Nikoho typografie nezajímá. Nikoho. A jestli někdo tvrdí, že ho to zajímá, lže. Kolikpak lidí si asi tak přečte dlouhatánský spis o životě a působení pana Guttenberga, o jeho odkazech a o dalších historických událostech. Kdyby jedno procento hráčů…
Tvůrci se skutečně snaží odkrýd krásy historie typografie a tak na vás čekají desítky dokumentů sahající od jeskynních maleb po budoucnost. Všechny spisy jsou navíc doplněny o symbolické obrázky a celkově jsou moc pěkně psány. Jen kdyby to někdo četl.text

Přiznám se, ani já jsem nebyl schopen přečíst kdyby polovinu hrou prezentovaných textů. Taková je hold doba, lidé nemají čas ani chuť vzdělávat se v těchto směrech. Ale tvůrcům tohle neříkejte, nechte je myslet si, že si každý hráč natěšeně četl všechny jejich spisy, nechci aby věděli jak přišla jejich snaha vniveč.

Spátky k samotnému hraní. Na svých cestách s dvojtečkou navštívíte spoustu zajímajvých a originálních lokací. Pověčinu času se budete pohybovat po velkých i malých písmenech, avšak nejednou se třeba svezete v důlním vozíku. Hra osahuje 10 levelů. V každém z nich máte posbírat všechna písmena z abecedy a šest spisů které si stejně nepřečtete. Sem tam narazíte na logické pasáže s bílou kuličkou, kterou je třeba dopravit na konkrétní místo a odemknout si tak cestu. Hra velice jednoduchá a v kombinaci s uklidňující hudbou si při hraní skvěle odpočinete.

Mně se hra poměrně líbila. Otázkou však zůstává, zda si hru kupovat jen kvůli dvojtečte a jejímu poskakování. Pokud snad jste milovníky typografie (=toto jest řečnická otázka, já vím, že nejste), hru vám vřele doporučuji.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama