Menu

The Godfather – za moc nestojící herní adaptace legendární filmové trilogie

Kdo by neznal slavný román Kmotr od Maria Puza, či ještě slavnější filmovou trilogii Kmotr. První a druhý díl této ságy se řadí k nejlepším filmům všech dob. Navíc se Kmotr odehrává pro herní scénu v atraktivním mafiánském prostředí, a bylo tedy otázkou času, kdy se nějaké studio vytasí s licencí a přinese nám mafiánskou hru. EA tak učinilo a já mám to štěstí popsat vám herní adaptaci nejslavnějšího snímku pana Coppoly.

The-Godfather-The-Game-100-Complete-Savegame_2

Nuda, nuda, nuda

Neradujte se předčasně, o nic světoborného se nejedná. Obyčejnost ani věhlasnou značkou nezvrátíš. Ve hře hrajete za pomstychtivého mladíka, jemuž jako malému mafiáni zavraždili otce, též mafiána. Mladík dovršil dostatečného věku a přidal se k mafii. Začal pracovat pro Dona Corleona, hlavu celé organizace. Ze začátku to byly práce malé, jen jakési lumpárny. To až časem se z mladíka stal bezcitný masový vrah. Předem musím říct jednu věc. Pakliže jste ještě neviděli trilogii The Godfather, držte se od hry jako čert od kříže a podívejte se na ni. Hra až přehnaně vychází z filmové předlohy a troufám si tvrdit, že většina misí ve hře měla nějakou tu spojitost s událostmi z filmu. Třeba hned v jedné z prvních misí jde mladík zbít chlapce, kteří zohyzdili dceru Donova přítele (ano, ti bystřejší si již vybavují začátek prvního Kmotra). V další se dovídáte, kdo odvezl umírajícího Dona do špitálu a kdo ho tam ochránil před nočními vrahouny. Není špatné podívat se na události z filmu z trochu jiného úhlu. Jen bych ocenil, kdyby tvůrci tolik nepřekrucovali různá fakta tak, aby se jim to hodilo. K příběhu snad není co dodat, předlohy se drží jako klíště, leč některé klíčové zlomy se ve hře odehrály v jiném pořadí, než tomu bylo ve filmu.

s26ac7ccb843a5cc068e66c85e6f0f4488306db7a2

Špatná hra ve špatném městě

Město, ve kterém se hra odehrává, je hrozné. Nejsou tu cesty a kolem nich domy, jsou tu panelové kvádry bez příjezdových cest a chodníků a v nich mravenčí cestičky, ve kterých budete jezdit. Jakožto mafián se tak budete náležitě chovat. Vydírání obchodníků, uplácení policie a dobývání území, to je jen zlomek aktivit, které vás v Kmotrovi čekají. Dobýt celé město je otázkou desítek hodin a popravdě – není k tomu žádný důvod. Hra celkově je ohromně dlouhá a jak se dalo čekat, dostaví se stereotyp. Nadějný titul je tedy jen obyčejnou městskou akcí, která legendární mafii nesahá ani po kotníky. Nejedná se o hru vyloženě špatnou, ale z mého pohledu jde o ztrátu času. Stačilo by jen přijít s vlastním příběhem, lepším městem, novými nápady a Mafie by hnedle měla nějakou konkurenci.

2 komentáře

  1. Filip Matějka napsal:

    Tak v tomhle případě se asi úplně neshodneme. Nejde sice o hru, kterou by člověka bavilo hrát stále dokola, ale rozhodně to nebyla žádná velká nuda. Takže s touhle opravdu silnou kritikou úplně nesouhlasím… I když možná je můj názor trochu ovlivněn tím, že jen chvíli před vydáním hry jsem dočetl knížku od Maria Puza

  2. Ondřej Zeman napsal:

    Mám zde stejný názor jak Filip. Hra nebyla vůbec špatná do určité míry inspirovaná knihou která je sama o sobe legendárním dílem. Ja sem si například hru užil. Sice už je to hodně let co jsem tento titul hrál ale je to čistý průměr. Kritika tohoto článku je naprosto zbytečná a tento titul si jí 100 % nezaslouží. Předpokládám že článek o druhém dílu je podobně laděný, takže je asi zbytečné ho číst.

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama