Menu

Batman Arkham Asylum – S netopýrem v blázinci

Batman_Arkham_Asylum_1

Byl to rok 2009 kdy se nám představila další hra s původem z komiksového světa s jednou neznámějších a nejstarších komiksových postav vůbec. Je jím Batman. Hry dle komiksových předloh nedopadávaly zrovna nejlépe. Je však tato hra výjimkou? To se dozvíte v následujících řádcích.

Návrat šílence do Arkhamu

Při pokusu o útok na úřad starosty Batman dopadl svého úhlavního nepřítele Jokera a odváží ho do ústavu pro kriminální šílence „Arkham Asylum“. No – někdo by si řekl, že by to takhle mělo spíš končit, ale opak je pravdou. Joker má plán a dopadení je pouze jeho začátkem. A bude to vážně zábava… Ehm – pro Jokera určitě. Po krátkém doprovodu Jokera po „Intensive Treatment“ a předáním do rukou spravedlnosti, kam už ho Batman doprovodit nemohl. Joker za pomoci své věrné „milované“ Harley Quinn utíká a dostává moc nad celým blázincem aby ho proměnil na zvrácené hřiště dle vlastních pravidel. No – jestli tohle Batman přežije?

Postupem příběhu budeme narážet na vlnu odporu v podobě bezejmenného komparzu (vězňů) až po staré známé zloduchy z komiksů. Navíc se Joker dostal na zakázku vyrobenému séru (steroidu) zvaný Titan, kterým bude dopovat své poskoky aby Batmanovy zavařili. Joker má seznam – listinu hostů pozvané na velkou Arkhamskou párty na kterou je Batman samozřejmě také pozván. A možná bude i ohňostroj.

Batman_Arkham_Asylum_2

V prostředí blázince

Tvůrci si na samotném prostředí Arkhamova Blázince dali výborně záležet a to jak při vzhledové/grafické stránce tak při rozloze. Blázinec se nachází na ostrově, který sice není největší, ale nabízí i prostory uvnitř budov od věznice přes jednotku intenzivní péče až po Arkhamské Sídlo (Od západní části po východní). Nachází se tu spousta tajemství, která stojí za to si pohledat – Jedná se o samotnou historii Arkhamu či BIO postav… K tomu nám dopomáhej Enigma.

Jedná se o menší SPOILER, ale Edward Nigma rozsázel po blázinci své hádanky a je si stoprocentně jist že Batman nemá šanci „Because you will know that The Riddler is better than you.“ (Protože vy víte to, že Hádankář je lepší než vy).

3

Co si takhle vyzkoušet pár Výzev?

Hra kromě příběhové části obsahuje ještě mód výzev. Jde o mód, ve kterém budete plnit úkoly za něž můžete získat tři medaile. Jsou zde dva druhy výzev. Bojové a Predátorské. V Bojových jde vlastně o boj v arénách, kde si k získání medailí musíte vybojovat nejvyšší skóre. V Predátorských výzvách musíte splnit tři již dané úkoly kdy za každou z nich dostanete jednu medaili. Výzvy probíhají na mapách nám známé z příběhové části.

7986

Hrdina podstata příběhu

Tento hrdina u mne a určitě i u jeho fanoušků vzbudil největší pozornost a zároveň oblibu převážně tím, že nemá jako jeho kolegové z DC comics žádné superschopnosti. Musí se tedy spoléhat na své bojové dovednosti, svůj speciální Bat-suit a hlavně na svojí výbavu. Výbava zahrnuje hračky jako Bat-čelisti, výbušný gel, kryptografický sekvencer na hackování, vystřelovací kladka a samozřejmě také Batarangy. Hra je částečně i RPG tudíž si za nasbírané Expy můžeme vylepšit předměty, obrnění nebo nová komba. Dále tu má ještě jednu důležitou možnost – jedná se o Detektivní režim, který Batmanovi dopomáhá k odhalení skryté hrozby, nebezpečnosti a ozbrojenosti nepřátel, taktizování, skenování či odhalování slabých míst.

7983

Jak se to hraje?

Bojový systém je tu celkem jednoduchý. K boji tu stačí pouze pár tlačítek jako levé tlačítko myši k útoku a pravé tlačítko myši k vykrývání úderů nepřátel. Aby nedošlo k nepříjemnému přerušení komb se ještě hodí využít mezerník. Většina nepřátel si pak ani neškrtne a kombo pěkně narůstá. Ve hře se objeví i některý z Batmanovo dopravních prostředků jako Batmobile nebo Batwing. Ani nad jedním však nezískáme kontrolu.

Grafický kabátek a Umělá Inteligence

Hra je hnaná na jednom z nejpoužívanějším a skvěle vypadajícím enginu. Je jím Unreal Engine 3. Hra na něm vypadá výborně, skvěle podtrhuje vzhled samotných postav, prostředí ostrova a co především temnou atmosféru, která k tomuto hrdinovi patří. Za nespočet dohrání (5x, 10x, 20x?… Už to ani nepočítám) jsem si nevšiml žádných grafických bugů či chyb v UI. Netvrdím, že tam nemůžou být, ale možná jsem prostě klikař a chyby se mi vyhýbají obloukem. Hra podporuje využití nVidia Physx.

9

Závěr

Na začátku článku jsem psal, že hry dle komiksových předloh nedopadávají zrovna nejlépe. Avšak Batman Arkham Asylum tuhle pověst doslova zbořil. Lidé ze studia Rocksteady odvedly výbornou práci a kvalitu tomu zaručily lidé jako – ceněný Americký spisovatel Paul Dini, který se postaral o scénář a o dabing hlavních postav se postarali Kevin Conroy a Mark Hamill. Hru by si v žádném případě neměl nechat ujít žádný správný fanoušek netopýřího muže. Ale ne jenom pravý fanoušci – své si zde najdou i ti, kteří se s postavou teprve seznamují, mají rádi výborný příběh a akci s možností stealth postupu.

7981

Batman nám přináší poslední část tajenky H. Po složení všech znaků nám zašlete odpověď do zpráv.

Jeden komentář

  1. Drunken Sailor napsal:

    Pecka recenze, těším se na další :)

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama