Menu

Civilization: Beyond Earth – revoluce v sérii?

Prognózy o vymírání strategického žánru jsou asi tak stejně pravdivé jako ty, jež považují PC za mrtvou herní platformu. Strategií sice nevychází tolik jako v dřívějších letech, většinou jde ale o výjimečně zdařilé kousky, které hráčům vydrží dlouhé měsíce. Jedním z takových titulů je bezesporu i čtyři roky stará Civilizace V. Pátý přírůstek do legendární tahové série sklidil po celém světe skvělá hodnocení ( na Metacritic se drží na 90 procentech) a v srdcích mnoha hráčů zaujal místo jednoznačně nejoblíbenější strategie. K popularitě páté Civilizace navíc přispěla i akce služby Green Man Gaming, která při loňské anketě Golden Joystick ( jakési herní Oscary) rozdávala tuto strategickou lahodu hlasujícím zcela zdarma. Vývojáři z Firaxis Games nyní připravují další titul, který má potenciál opět dostat hráčskou veřejnost do kolen.

o_4924641d

 Mecenáš v akci

Jak už název Civilization: Beyond Earth napovídá, hlavní změnou oproti předchozím dílům bude zasazení do vesmíru. Hra ani není klasickým pokračováním série, jde spíše o duchovního nástupce legendární titulu Alpha Centauri , který vyšel již v roce 1999. Protože ale vývojáři již nemají práva na použití tohoto názvu, nese hra současný podtitul. Civilization: BE by měla začínat někdy kolem roku 2200. Lidstvo se kvůli globálním katastrofám ocitá na hraně zániku, moderní společnost a řád se hroutí. Horko těžko obnovené mocnosti tak vidí budoucnost lidského druhu mimo planetu Zemi, a veškeré zdroje a možnosti podřizují jedinému cíli – vytvoření nové civilizace ve vesmíru. Důležité rozhodnutí nás čeká již na samém počátku hry. Jak bude naše civilizace vypadat totiž ovlivní výběr jednoho z osmi rozdílných sponzorů. Každý má jiného vůdce, cíle a především nám poskytne zcela odlišné bonusy. Kromě sponzora je třeba si vybrat i loď společně se zbožím a kolonisty, které ponese. Celá tato série rozhodnutí má jediný cíl – stanovit rozdílné startovní podmínky při přistání na cizí planetě. Znovuhratelnost zaručena.

Kam kráčíš, lidstvo?

Samotné hraní se nebude nijak výrazně lišit od klasických civilizačních principů. Čeká nás objevování a kolonizace neznámé planety, výstavba a spravování měst, těžba exotických surovin, budování obchodních tras a samozřejmě boj. Na cizí planetě se totiž nacházejí i domorodí obyvatelé a ne všichni budou z přívalu dvojnožců nadšení. Některé formy života budou veskrze přátelské, s dalšími ale bude potřeba přikročit k vyjednávání silou. Přítomné by měly být i vedlejší mise na dalších planetách či hledání a sbírání dávných mimozemských artefaktů. Potěšující je také možnost stavět a vysílat satelity, které budou rozdělené do několika skupin a každá tak bude mít jiné využití. Snad ještě zajímavější je nový vývojový strom. Zatímco v předchozích Civilizacích byly technologické pokroky více méně lineární a omezené historickým vývojem, v Beyond Earth by měl fungovat ,, tech – web“. Ten se bude větvit do několika směrů, přičemž hráč je nucen si vybrat pouze jeden z nich. Ve hře by navíc neměla být možnost výměny technologií mezi civilizacemi a taktéž nepůjde během jedné hry odemknout všechny technologické možnosti. Ty budou totiž omezeny výběrem filozofie , kterou se bude lidstvo na cizím světě  řídit. Zatímco zastánci Harmonie s planetou spolupracují a můžou využívat genetických modifikací či si ochočit místní faunu, vyznavači Nadvlády věří pouze pokročilé technologii a soustředí se na vývoj specializovaných a pokročilých bojových jednotek. Třetím směrem je pak filozofie Čistoty, která se snaží vyhnout genetickým manipulacím i vyspělé technologii a snaží se planetu co nejvíce přetvořit do podoby Země.

o_0b7695b7

 Podzim se blíží

To samozřejmě není všechno, čím se bude nová Civilizace snažit zlákat hráče do svých strategických tenat. Máme tu vývoj jednotek i budov podle hráčova stylu, multiplayer až pro osm hráčů i podporu módů, které do hry přinesou další kvanta propracovaného obsahu. Celé toto kolonizační dobrodružství vypukne již tento podzim, kdy Civilization: Beyond Earth vychází exkluzivně na PC.

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama