Menu

FIFA versus PES: Kdo letos ovládne virtuální trávníky?

V každém roce má počítačový či konzolový hráč hned několik jistot, co se nových her týče. Vyjde nové Call of Duty, Need for Speed ( čest výjimkám v podobě letoška) a další díl Battlefieldu,který naštve všechny hráče i recenzenty a přesto vydělá obrovskou částku. A pak je tu věčný fotbalový souboj, FIFA versus PES ( Pro Evolution Soccer). Zatímco například v hokejové branži neexistuje pro hráče jiná varianta než série NHL, která se stáhla pouze na konzole, fotbalový fanoušek zažívá rok co rok střet EA s Konami. FIFA sice vždy bývala mezi hráči populárnější, PES ovšem nabízela často výrazně lepší hratelnost. Až po naprosto otřesném dílu v podobě FIFA 10 se v EA chytli za nos a jejich série od té doby kvalitou jen a jen stoupá. Na tento nástup konkurence nedokázalo PES úplně vhodně zareagovat, a přestože jsou obě série v současnosti velmi kvalitní, pozici jedničky žánru si definitivně uzmulo dílo EA. Jak to ale bude letos? Podaří se PES vystoupit ze stínu a přetáhnout konkurenci virtuální fotbalisty? Shrňme si, co zatím o obou nových hrách víme.

fifa151

 

FIFA 15

EA letos sází především na grafickou stránku a s tím spojenou realističnost. Fotbalisté by si měli být maximálně podobní, větší roli by mělo hrát dopadající světlo, samozřejmostí jsou nové pohybové animace či takové drobnosti jako vlající vlasy sprintujících hráčů či jejich oddychování. Dresy se budou špinit, na trávníku by měli být vidět stopy po skluzech či dalších zákrocích a brankové konstrukce se při trefení otřesou. Jsou to samozřejmě jenom kosmetické úpravy, ale i to přispívá k celkovému zážitku. Důležitější jsou ale jiné věci, například chování hráčů. K dispozici by mělo být několik stovek unikátních emocí, kterými hráči budou reagovat na dění na hřišti. Změn doznají i souboje jeden na jednoho, kde by se konečně mělo výrazněji projevit ve skutečném fotbale tak časté tahání za dres. Propracovanější snad budou i standardní situace, kde si budeme moci rozmístit spoluhráče podle potřeby. Českého fanouška může těšit fakt, že o komentář se starají profíci Petr Svěcený a Jaromír Bosák, hra samotná ale bude v angličtině. Jak to bude s českou ligou, kterou EA v posledních letech pravidelně přehlíželo, je zatím ve hvězdách. Na stránce FIFPlay, která s EA spolupracuje, probíhalo před několika měsíci hlasování o nových soutěžích do nadcházejícího ročníku. Česká liga zde skončila na 11. místě, jak to s ní nakonec dopadne bude stoprocentně jasné 25. září, kdy FIFA 15 vyjde na PC, PS3, PS4, X360 a XOne.

PES 2015

Stejně jako FIFA, i PES letos sází na parádní grafiku. Oslňujícím nástrojem má být nový Fox Engine, tedy Konami vyvinutá technologie, která se objevila již v předešlém ročníku. Tvůrci ovšem prohlašují, že loňská verze byla pouhým nedochůdčetem a že letos nás čekají opravdové grafické hody. Fox Engine by měl obstarat realistické chování i pohyby slavných hráčů, dechberoucí práci se světlem i mnohem více vtahující atmosféru na tribunách. Vývojáři podle svých slov také výrazně předělali celkový gameplay. Střelba, přihrávky, souboje jeden na jednoho, propracovanější bránění, chování umělé inteligence i ovládání, to vše prý prošlo změnou a vylepšením oproti předešlým ročníkům. Chybět nebude ani pro sérii charakteristický důraz na maximální věrnost co se hry skutečných klubů týče. Týmy v PES 2015 budou hrát takovým stylem, na jaký jsme zvyklí z reálných zápasů. To samozřejmě platí i pro jednotlivé fotbalisty, jejichž systém atributů byl prý kompletně překopán a nyní by měl více odpovídat skutečnosti. Vrací se funkce myClub, a zajímavě zní také možnost ovlivnit stav trávníků podle soupeře. Vyznává protivník taktiku krátkých přihrávek? Nechte na hřišti delší trávu a Barcelona bude rázem v problémech. Konami také potvrdili pravidelné týdenní updaty, které budou reagovat na přestupy a další změny ve významných světových ligách, jako je Premier League nebo Serie A. Stejně tak budou aktualizovány schopnosti hráčů podle jejich skutečné formy. Pokud třeba Lambert z Liverpoolu dá během 12 zápasů 10 gólů, půjdou jeho atributy ve hře výrazně nahoru. Datum vydání PES 2015 ještě není známo, pravděpodobně se dočkáme někdy na konci podzimu.

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

3 komentáře

  1. Goldy napsal:

    Jsem dlouholetým fanouškem FIFY a ani nehodlám přecházet na PESko, i když jsem slyšel o něm jen chválu (osobně jsem jej zatím nehrál). Takže už se těším na další díl FIFY…

  2. dudos napsal:

    FIFI ne ? -__-

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama