Menu

Série Football Manager aneb jak vypadá ideální hra

Tenhle článek bude osobní. Považuji se za vcelku otevřeného hráče, který nepohrdne skoro žádným žánrem ani stylem. Přesto existuje jedna hra, ke které se systematicky vracím po celý rok, do té doby, než vyjde netrpělivě očekávaný další díl. Hra, která často dokáže v hráči vyvolat frustraci větší než Dark Souls a euforii překonávající dosažení maximálního levelu ve WoWku. Bavíme se samozřejmě o sérii Football Manager. Její poslední díl byl jednou z nejprodávanějších her loňského roku ve Velké Británii a hned tři poslední ročníky najdeme ve stovce nejhranějších her na Steamu. Počet odehraných hodin v jednom díle jde u většiny hráčů do stovek, čímž překonává všechny ostatní tituly, dokonce i fortelná RPG jako Skyrim nebo Zaklínač. Čím to, že si relativně nenápadná série dokázala podmanit tolik hráčů?

PCG260.rev_footballmanager.gen10

Vše je na vás

Předně, abyste tuto hru a její fanoušky pochopili, musíte milovat fotbal. Pro zarytého odpůrce tohoto krásného sportu bude libovolný díl Football Manageru pouze nepochopitelnou změtí statistik, grafů a prapodivných pojmů. Pro ty, kteří v sobě mají alespoň kousek fotbalisty, citu pro taktiku a znalostí současného fotbalu, ale představuje tato série učiněnou nirvánu. Ne že by neměla své chyby. Poslední ročníky nepřinesly v podstatě nic jiného než aktualizované soupisky a kosmetická vylepšení zápasového enginu či komunikace s hráči. Většině z nás, virtuálních manažerů, to ale stačí. Football Manager nebude zobrazením zápasu nikdy konkurovat sériím jako FIFA nebo PES. Jeho kouzlo tkví někde jinde. Na rozdíl od zmíněných titulů a jejich manažerských režimů, či desítek online her tohoto typu, má série od vývojářů ze Sports Interactive hloubku, která z ní dělá opravdový simulátor fotbalového managementu. Jakožto manažer máte na starosti věci klíčové i zdánlivě nepodstatné, všechno ale má svůj důvod a dopad. Obchodujete s hráči, komunikujete s vedením, novináři i fotbalisty, připravujete tréninky, vytváříte síť scoutů a samozřejmě trávíte dlouhé hodiny nad tvorbou taktik, se kterými zdoláte soupeře a dovedete svůj tým k úspěchu.

2014-07-10_00004

Statistika nuda… je?

Zapomeňte na situace známé z laciných napodobenin této legendy, kde během dvou sezón vyhrajete s provinčním klubem všechno, co se dá. Ve Football Manageru je, stejně jako ve skutečném fotbale, za každým úspěchem kus manažerovy práce. Samozřejmě, pokud začnete hru za Real Madrid, s troškou umění se vám brzy podaří sbírat trofeje jako na běžícím páse, ačkoliv ani to není pravidlem. Největší uspokojení a výzvu přinášejí hry za menší kluby, kde se musíte potýkat s nedostatkem financí i malou reputací. Ten pocit, když pak po desítkách hodin hraní dokážete s průměrným českým klubem obrat o body světového giganta, stojí za to. Football Manager stojí a padá se svojí neuvěřitelně propracovanou databází, na které každoročně pracují desítky tvůrců z většiny fotbalově gramotných zemí. Najdete zde v podstatě cokoliv, co se jen trochu dotýká skutečného profesionálního fotbalu. Tisíce hráčů s propracovanými vlastnostmi, potencionálem i chováním, rozhodčí, stadiony, funkcionáře a všechny další proměnné, které vás ve spojitosti s fotbalem napadnou. Tedy kromě korupce. Existují desítky případů, kdy pravidelní hráči série objevili do té doby neznámé mladíky, kteří se potom v jejich hře stali světovými hvězdami. Za pár let se na ty samé talenty dívali v televizi, kde zářili v nejprestižnějších ligách. Není divu, že s vývojáři spolupracuje hned několik skutečných klubů, například anglický Everton, které využívají databázi pro účely scoutingu. 2014-06-14_00011

Pokud máte fotbal alespoň trochu v srdci a tato série vás dosud míjela, dejte jí šanci. Začátky možná budou krušné a bude vám hrozit vyhazov z pohodlného manažerského křesla, z každé situace se ale lze dostat. Jak se říká, přes překážky ke hvězdám. A když na tom budete nejhůř, či budete chtít svoje taktické schopnost poměřit v online souboji s ostatními hráči, není problém se připojit k početné české a slovenské komunitě, sdružující se například kolem webu Fmseries.cz. S označením Football Managera jakožto ideální hry by samozřejmě nesouhlasili všichni. Pro nás, dlouholeté virtuální manažery, tomu tak ale bezesporu je.

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

Žádné komentáře

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama