Menu

Insurgency – Blízký východ znovu v akci

insurgency_1151

Je příjemné narazit na mody, které za to stojí občas je to překvapení o to větší v moment, když se setkáte s modifikací, jenž se rozvinula do samostatného titulu. Jedním z těchto případů je Insurgency, tento mod Half-Life 2 založený na souboji odboje se silami USA Army, byl již jako dodatek k HL 2 dost povedený. A jak sem mu povedl přerod do plnohodnotné hry?

Znovu na blizký východ

Snad každý člověk který trošku sleduje světové dění, vidí že nejvíce ozbrojených konfliktů, vypuká právě na Blízkém východě. V Insurgency se pokouší ukázat, jak tyto střety probíhají. Armadní jednotky s moderní výbavou proti odboji, jenž nedisponuje zrovna rovnocennou technikou. Ale možná by se dalo říct, že jsou celkem vyrovnaní jelikož kulky zabíjejí bez rozdílu a C4 odpálená z mobilu, dokáže nepřátele rozmetat stejně, jako výbušnina aktivovaná pomocí profesionálního detonátoru.

Rozdělení misí je celkem pestré. Od eskortování důležitého člena teamu, až po oblíbený mod s obsazováním jednotlivých bodů na mapě. Autoři nezapomněli ani lokace, kde se odboj brání proti skupině vojáků, útočících na jejich pozice. Některé mapy mají nastavený respawn do určitého momentu, jiné zas naopak nemají respawn vůbec, takže pro vás bude smrt permanentní. To vás naučí aby jste si skutečně dávali pozor, na to kam vedou vaše kroky. Pro ty co nemají rádi souboje a výrazně v nich nevynikají je zde co-op. Ten je znovu založen na splnění určitých cílů.

insurgency 2014-08-08 11-04-39-90

Rovnocenná výbava

To co si vaše postava vezme na sebe je omezenou váhou předmětů. Každý dokáže nosit jen určitou zátěž. Jelikož máte na výběr skutečně velké množství zbraní a jejich vylepšení tak je občas náročné si vybrat. Jestliže chcete jako člen odboje nosit RPG spolu s jinou zbraní musíte počítat s tím že nebudete mít možnost na ní přimontovat žádná vylepšení. Dost se mi líbí realistická reakce pušek, která není moc vzdálená skutečným exponátům.

Když už jsem načal váhu je třeba zmínit že jí můžete redukovat i typem výzbroje, počtem zásobníků či typem zbraně který vaše postava nosí. Těžkooděnec vydrží více zásahů než plně vybavený hráč s dostatkem výbavy. Volba bude v tomto směru na vás. Redukce poškození či delší setrvání v boji díky munici.

insurgency 2014-08-08 11-17-45-87

Nejlepší taktika

Tou je asi dobře sestavený team z přátel které znáte. Díky nim získáte totiž skutečný prožitek z této hry. Rozdělíte si strany a bez problému dokážete rozprášit většinu nepřátel kteří mají tu smůlu že dostali random partu. Nejzajímavější moment je když se dvě skupiny jenž jsou sehrané setkají. Atmosféra houstne a každý váš krůček může rozhodnout o vítězství či prohře. Tento prvek je nejvýraznějším aspektem tohoto titulu. Bez něj by zapadl do hlubokého průměru.

Možná by nebylo špatné dát do hry čistý deathmatch. Hru totiž neutáhne jen čistě taktická stránka. Čím déle jí hrajete tím víc jde cítit že je to jen přepracovaný mod a ti co ho hráli již dřív poznají většinu map od začátku do konce. Respawn je občas celkem problematickým prvkem. Proč ? Hlavně protože se často stává že například zaberete bod díky kterému se ostatní mohou obnovit a vy sami při tom zemřete. Za vaši snahu jste odměnění dlouhým čekáním doufáním aby spoluhráči zabrali další místo. Když se tak nestane tak máte na dalších 5-10 minut dohráno.

insurgency 2014-08-08 11-34-30-04

Výtečná atmosféra

Otázkou je které ze stran se rozhodnete dát svou přízeň. Pocit vojáka útočícího na vzbouřence v okupovaném městě je skutečně zajímavý. Vaší hlavní výhodou jsou technicky vyspělé zbraně. Rebelové naopak bojují za své domovy a vlast, takže poté co se ocitnete v kůži jednoho z nich se snažíte vyrovnat vašim odhodláním nedostatečnou palebnou sílu. Každý průchod hrou dokáže být něčím jedinečný. Pocit úzkosti a strach ze smrti která může čekat snad za každým rohem občas skutečně báječně posiluje atmosféru. Kulky sviští zvukem a nepřátelé čekají jen na moment kdy uděláte chybu jenž pro vás bude smrtící.insurgency 2014-08-08 11-14-27-66

Těžké se odlišit

Problémem těchto her je náročnost si najít svou cestu a oddělit se od ostatních titulů. Nevím jestli se to právě Insurgency podaří. Oproti jiným FPS v něm nevidím výrazné rozdíly či novinky. Jsou zde sice mody které působí skutečně zajímavě a vyžadují taktiky spolu s přesnou muškou. Ale zbytek zapadá spíše do průměru. Vybočit z průměru je jednoduše obtížné. Dalším záporným bodem je to že současná hra se výrazně neliší od samotné modifikace. Díky tomu mírně zapáchá a je skutečně náročné objevit něco nového co by hráče skutečně nadchlo.

insurgency 2014-08-08 16-58-07-91

Vítězství je naše

Pomalu ale jistě jsem se prostřílel do konce. Asi jsem měl velké štěstí protože jsem většinou narazil na dobrý team který dodržoval taktickou stránku hry která je dle mého základním kamenem Insurgency. Souboj vzbouřenců proti armádě je znovu i v remaku hodně zábavný. Když budou mít skalní hráči štěstí tak se tomuto titulu vyhnou milovníci CoD a Bf 4. Hra sama o sobě ukázala minimum chyb. Cena je dle mého také trošku přemrštěná, když se v podstatě jedná o mod převlečený do nového kabátu s pár přídavky.

insurgency 2014-08-08 17-06-42-88

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama