Menu

Rage – Spasitel z minulosti

Studio stojící za hrami jako Wolfenstein, Doom nebo Quake – id Software přišlo koncem roku 2011 s novým titulem. Byl jím Rage. Je tato hra schopná zapsat se do srdcí hráčů stejně tak jako se zapsali její předchůdci? Pojďme si o ní tedy něco povědět.

Něco končí a něco zase začíná

23. Sprpa 2029 – K zemi neodvratitelně míří asteroid 99942 Apophis. Poslední nadějí pro lidstvo je založení projektu EDEN kdy se vybraní jedinci nechají ‚zmrazit‘ v modulech zvané Archa nacházejících se hluboko pod zemí. Teprve až bude povrch planety opět obyvatelný, měli by být uvolnění, instruování a vysláni znovu obnovit civilizaci. Čas ubíhal a Archy začali vypouštět přeživší do postapokalyptického a nehostinného prostředí. K velkému překvapení lidstvo kompletně nevyhynulo jak se předpokládalo a svět tak nějak funguje. Lidé, kteří se narodili do této doby se rozdělili do klanů. Buď ti, kteří se usídlili do osad a ti co se raději přidali k vražedným banditům. Mrtvá města jsou sužovaná nebezpečnými mutanty. V roce 2183 Archa vypustila dalšího přeživšího – tentokrát naší postavu a všichni v Arše kromě něho jsou už delší dobu mrtví. Je tu však jedna tajemná organizace, která hodlá dělat dusno říkajíc si Pravomoc. Když se dozvěděli, že Archa vypustila dalšího člověka z minulosti, zahájili lov… na nás.

1

Hlavní hrdina je ve hře nejmenován. Jeho jméno je však Nicholas Raine.

Co se dá dělat? … No – v tomto světě asi všecko

Hra na nás nikam nespěchá a mimo příběhovou linku můžeme plnit vedlejší úkoly, zápasit v gladiátorských arénách a nebo se zúčastnit automobilových závodů. Je důležité získat nějaký ten zisk v případě závodů certifikát. Za peníze si budeme kupovat zbraně, zbroj, munici, výbušniny… a prostě to s čím se dá dobře vyblbnout. Certifikáty jsou měnou ve světe automobilů, kterou si musíme vyzávodit. Je důležité naší káru opečovávat – však nám zajišťuje bezpečnější průjezd pustinou. Pořídit si na ní můžeme zbraně v podobě kulometů a raketometů. Dále lepší zaštítění, munici, silnější motor, odpružení, hroty na kola, všelijaké výbušniny – miny a jiné. Po celé to přežívání ve většině případech – hra bude připomínat Šíleného Maxe bojujícího s mutanty.

23

Zbraní je tu mnoho a je tu nejvyšší možnost, že je všechny vyzkoušíme. Hra není omezená na sloty tudíž sebou můžeme tahat všechno od pistolí, útočných pušek, brokovnic, odstřelovacích pušek nebo velkého kulometu. Dále tu máme věci, se kterými si užijeme nějakou zábavu od klasických granátů, bumerangy a nebo autíček na ovládání s výbušninou. Spoustu věcí si můžeme i vyrábět – je tedy potřeba prohledávat okolí nebo okrádat mrtvé k získání nějakého materiálu a během postupu budeme dostávat i plány k výrobě. Vyrábět nebo kupovat si budeme různá vylepšení na zbraně, bumerangy, obvazy, výbušniny a jiné.

45

A jak jsme na tom se světem?

Hra není vyloženě Open-Worldová což ovšem neznamená, že prostředí ve kterém budeme operovat je zrovna malé. Kromě dvou větších měst, které v rámci příběhu navštívíme tu najdeme pár osad s přeživšími nebo bandity. Kromě toho máme k dispozici rozlehlou pustinu kde by jsme bez vozidla nepřežili ani pár minut. Největší lokací, ale zároveň nejuzavřenější (kde nás hra vodí za ručičku, ale zase to není vyloženě koridor) jsou Mrtvá města. Zde budeme plnit většinu hlavních misí a právě zde budeme narážet na ty největší a nejtvrdší bosse. Ty však není takový problém porážet většinu stačí prostě k smrti ustřílet. Avšak je zde i boss u kterého musíme najít jeho slabinu.

67

V přátelských oblastech budeme nacházet lidi, kteří chtějí buď pokecat a nebo vám můžou nabídnout úkol. Není to však vše – hra nabízí i možnost výdělku v podobě mini her. Hraní karet – hra se podobá hře, kterou můžeme znát i my pokud někdo sbíral karty Pána prstenů apod. Ve hře můžeme nasbírat až 54 různých druhů karet. Další mini hrou je hologramová projekce postavy s pistolí po které jdou mutanti. Jde o sázení jestli je dokáže postřílet všechny – čím dřív tím větší bonus. Poslední mini hrou je bumerangová výzva kdy v určeným čase musíte trefit co nejvíce terčů.

89

Multiplayer se v žánru neztrácí

Multiplayer se už bohužel tolik nehraje avšak stojí za to o něm něco napsat. Nabízí dva módy – Combat Rally a Legend of the Wasteland. První mode je závodní hra tak jak jí známe z kampaně akorát s živými hráči, kteří můžou být dva až čtyři. Budeme mezi sebou závodit, střílet po sobě nebo se první dostávat k checkpointům. Odemykat se nám budou různá vylepšení pro vozidlo. Druhý mode je kooperační hra pro dva hráče. Ukáže nám různé situace o kterých se postavy v příběhu zmínili, ale nás se netýkali. Hra pro více hráčů v této hře není však to u čeho bychom měli trávit nejvíce času a není se tedy čemu divit, že už se tolik nehraje. Hra je i tak primárně postavena pro režim jednoho hráče.

1011

A jaký to bude mít dopad na grafickou kartu?

Hra běží na grafickém enginu firmy id Software tedy na id Tech 5 Engine. Už při vydání se hrou byli nějaké problémy. Byl problém s pomalejším načítáním textur a hra měla i špatnou optimalizaci. Jako by spíše byla optimalizována aby na konzolích běžela co nejlépe a na PC se nejspíš zapomnělo. Výrobce procesorů a grafických karet AMD tohle vyřešilo aktualizací ovladačů grafické karty. Tedy prozatím než od tvůrců vyšel patch. Novější a silnější karty to však zvládaly celkem bez problémů. Hra jinak vypadá dobře. Sice se nerovná grafice, kterou jsme mohli vidět třeba v prvním Crysis a na svůj styl nesází na realistickou grafiku. Některé ‚koridory‘ budou silně podobné stylu, který známe ze hry Doom. Hra disponuje výbornými fyzikálními funkcemi.

1213

Poslední slova na závěr

Samotný závěr hry má otevřený konec což může být docela neuspokojivé. Nejspíš to vypadá, že bychom se mohli dočkat i druhého dílu. Je to střílečka z pohledu první osoby se závodními souboji. Délka hry se odvíjí na našem stylu hraní, záleží jak budete prozkoumávat okolí, hrát mini hry a tak. Mne herní doba zabrala nějakých 12 hodin. Hra je i přes problémy s optimalizací při vydání kvalitní desítkový titul.

1415

Na hře pracovalo studio id Software, které na ní použilo i svůj vlastní engine a byla vydaná studiem Bethesda Sfotworks (v ČR distribuována studiem Cenega). Hra vyšla 7. Října 2011 s českou lokalizací pro verzi PC. Dále také pro PS3 a X-Box 360.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama