Menu

Retro: Co se hrálo před deseti lety

Dnes už si jen málo z nás vzpomene, jaké hry jsme vlastně hráli před rokem či dvěma. Konkurence je obrovská a v podstatě každý měsíc na nás vývojáři chrlí tituly přímo volající po zahrání. I proto staré hry, jakkoliv kvalitní, velmi rychle mizí v propadlišti dějin. Pouze ty nejlepší či nejšílenější zůstávájí na výsluní a už po pár letech od vydání dostávají přízviska jako ,,legenda“ nebo ,, klasika“. Letos se na nás valí snad ještě více očekávaných her než v předešlých letech, přestože byly některé hity jako Zaklínač 3 nebo Battlefield Hardline odloženy. Jaká ale byla situace před rovnými deseti lety, tedy v roce 2004? Které hry si tehdy podmanili hráče? Vybrali jsme pro vás tři tituly, které si vaši pozornost a snad i spuštění zasluhují i po tolika letech. Ze seznamu byly vynechány dvě hry – Doom 3 a Half-Life 2. Základní kameny videoherního průmyslu snad připomínat nemusíme.

HL2_Screen06

The Lord of the Rings: Battle for Middle-earth

Jedna z nejlepších strategií v historii? Dost možná, zvlášť patříte-li k fanouškům Pána Prstenů. Na první pohled mohlo dílo EA působit jako klasická rychlokvaška k filmu, protože šlo na trh jen několik měsíců po premiéře Návratu Krále. Role filmového přívažku se ale zhostila jiná hra, taktéž z produkce EA ( mimochodem jde o velice slušnou rubačku), a Bitva o Středozem tak vyšla na sklonku roku 2004 již pro ,,zasycené“ hráče. Čím bodovala? Kromě toho, že jde o výtečné RTS s ještě dnes koukatelnou grafikou, posílala hráče do kolen především neopakovatelnou atmosférou. EA si obstaralo kompletní licenci včetně filmové hudby či hlášek hrdinů, nechyběly ani krátké filmečky pro každou lokaci, jednotky i šampióni vypadali naprosto dokonale, map byl dostatek a všechny skýtaly výborný strategický zážitek… zkrátka paráda. Autor článku dodnes vzpomíná, jak na něj při spuštění kampaně vybafla úžasně zpracovaná 3D mapa Středozemě, které prostě nechybělo nic. Řečeno stručně a jasně: pokud vám Bitva o Středozem v herní kariéře unikla, je nejvyšší čas to napravit. Pro fanoušky Pána Prstenů jde o dokonalý titul, a pro ty ostatní…. vlastně taky.

bos2

Fable                                                                                                                                   

Můžete věčného snílka Petera Molyneuxe nesnášet kvůli nesplnitelným slibům, případně ho kritizovat za mizerné Fable III, jedno se mu ale přiznat musí – první Fable se jemu a celému Lionhead Studios zkrátka povedlo. Pohádkově laděné RPG nás vzalo do zdánlivě idylického světa Albionu, kde se ale nakonec našlo více než dost práce pro slavného hrdinu, jehož příběh jsme sledovali od pohnutého dětství až do vrcholných let jeho života. Jak na hrdinu ale bude historie vzpomínat, to už byla čistě  hráčova volba. Chcete hrát za obávaného padoucha, který vraždí nebohé vesničany na potkání a permanentka do tatérského salonu je mu nejdražší věcí na světě? Nebo za andělského hrdinu, který si ani neuprdne bez svatozáře? Volba je čistě jen vaše, včetně samotného konce hry. Fable snad jako první hra v historii nabídla opravdový sociální život hráčem ovládáného geroje – hrdina si mohl nechat udělat tetování, měnit účesy, provádět rozličné grimasy, flirtovat s okolními postavami, kupovat domy, ženit se či mít sex ( nic moc k vidění, můžete zavřít to Youtube). Možná nehrdinské činnosti, hře to ale dodalo úžasnou atmosféru, což v kombinaci s velmi zábavným soubojovým systémem a parádním vizuálem vytvořilo jedno z nejnápadnějších RPG tohoto tisíciletí. Už jenom kvůli propracovanému hrdinskému životu hra stojí za vyzkoušení, pokud vás snad nějakým nedopatřením minula.

fable-1-gallery-8-high

World of Warcraft

K sprnu 2014 nejpopulárnější MMORPG na trhu, nejvýdělečnější hra v historii, přes 100 miliónů vytvořených účtů,  … má smysl pokračovat? V listopadu 2004 to začalo, kdy a jestli vůbec to skončí je ve hvězdách Azerothu. Už od svého oznámení v roce 2001 patřil WoW k nesmírně očekávaným titulům, o tři roky později se hráči v Severní Americe a Austrálii dočkali ( Evropané si museli počkat do začátku roku 2005). Přijetí bylo samozřejmě velmi pozitivní, hra sbírala jedno ocenění za druhým. Bodovala především atmosférou, krásně zpracovaným a otevřeným světem, a celkově svižnější hratelností oproti klasickým singleplayerovým RPG titulům. Blizzard si díky měsíčním poplatkům mohl mnout ruce a sypat datadisky, WoW byl totiž nejprodávanější PC hrou na trhu hned dva roky po vydání, tedy v letech 2005 a 2006. I když dnes pravděpodobně najdete atraktivnější MMORPG, určitě nebude chybným krokem zkusit World of Warcraft ( alespoň ve free trial verzi) a uctít tak hru, která definovala jeden žánr.

WoW-Boss-Compilation-Wallpaper

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama