Menu

Risen 3: Titan Lords – zpátky ve starých kolejích

I slyš, bezejmenný hrdino! Tvůj magický svět je opět v nebezpečí, a je pouze na tobě, abys ho zachránil. Tvůj hrdinný předchůdce (taky neměl jméno, nemusíš smutnit) sice před pěti lety porubal, co se dalo, hroziví titáni se z toho ale nějak vylízali a jejich válka ničí bezmocnou fantasy krajinu. Ze země lezou nemrtví, bohové před tím chaosem radši zvolili taktický ústup, a tak je jen na tobě, abys zlu učinil přítrž. Jo a taky ti nějaký zlosyn ukradl duši, jestli sis nevšiml. Tak popadni meč a jdi zachránit, co se dá.

Risen_3_Screen_PreviewV_-(1)_720p_2

Zpět na pevné zemi

Aneb příběh Risen 3 ve zkratce. Dobře, možná jsem vypustil pár důležitých dějových zvratů, ale premisa zůstává stejná – tady je hrdina, támhle odporné zlo, tak hrrr na něj. Ani legendární RPG série Gothic, natož pak její duchovní nástupce Risen, neoslňovala zrovna originálním a strhujícím příběhem. Trumfy měla schované jinde, a bylo jich požehnaně. Už za pár dnů se na trhu objeví již třetí díl ságy Risen, který se podle tvůrců vrací ke kořenům a chce hráčům opět naservírovat poctivý RPG zážitek ve středověkém fantasy světě. Jinými slovy, zapomeňte na pirátsky laděný druhý díl s podtitulem Dark Waters, Titan Lords chce velmi důsledně kráčet ve šlépějích prvního titulu. Má ale co nabídnout?

Risen3-Screenshot_3

 Vyberte si stranu

Jedním z hlavních rysů nového Risenu by měl být právě staronový, středověce laděný herní svět. Krajina tak bude plná lesů, skal, jeskyň a dungeonů, prostě klasická fantasy idylka. Svět bude otevřený, tvůrci slibují mnohem rozlehlejší a propracovanější lokace, ve kterých se poprvé v rámci značky půjde pohybovat i plaváním. Kromě rozličné fauny a flóry samozřejmě narazíte i na desítky NPC charakterů, přičemž každý z nich má přednastavenou svojí denní rutinu, kterou dodržuje.  V rámci svých patálií se ztrátou duše hrdina navštíví i záhrobí, kde překvapivě bude moci komunikovat s dušemi mrtvých, a zkušený hráč tak narazí na staré známé z prvního dílu. S hrdinovými vnitřními problémy pak souvisí i jeho vývoj. Na základě vašich činů se z geroje buď stane opět člověk, nebo se změní v krutého démona. Systém morálky bude důsledně sledovat vaše chování, a pokud budete sbírat minusové body, ovlivní to i chování okolního světa. Během hraní by měl hrdina přijít do kontaktu se třemi frakcemi, a stejně jako v jedničce si může vybrat, ke které se přidá. Každá nabídne unikátní questy, předměty, zbraně i schopnosti. Jinak ale zůstává pro Risen typický způsob, kdy se můžete naučit vše, na co máte prostředky, nemusíte se tedy řídit obvyklým schématem válečník-zloděj-mág.

Osvědčená kvalita

Risen 3 nabídne vše, co od fortelného RPG čekáte. Tuny vedlejších úkolů, hon za lepším vybavením, vaření, kovářství, prozkoumávání herního světa a samozřejmě boj. Bojový systém doznal mírných změn, vše se točí kolem čtyř různých útoků, které hrdina může řetězit do komb. Nečekejte ale diablovskou klikačku, v Risenu vždy vítězí taktický přístup.  Kromě obligátních mečů a seker by měl být velký důraz kladen na střelné zbraně, především muškety. Pokud se náhodou budete cítit v boji osamocení, neměl by být problém obstarat si ozbrojené společníky.

Risen3_Calador_Demon_Hunter_720_ (5)_4

Jestli vám to všechno zní jako lehce vylepšený první Risen, případně libovolný díl Gothicu, jste na správné stopě. Piranha Bytes jsou zkušení vývojáři, a po menší odbočce v podobě druhého dílu se vracejí k tomu, co umí nejlépe. Tedy k poctivému středověkému fantasy se světem volajícím po prozkoumávání, tunami vedlejších úkolů a činností, vtahující atmosférou a zábavným soubojovým systémem. Revoluce v žánru RPG? Ne. Propracované dobrodružství ve známém světě se zažitými principy? To by bylo. Při herním suchu, jaké v létě panuje, to vypadá jako ideální řešení.  Risen 3: Titan Lords vychází na PC, PS3 a X360 již patnáctého srpna.

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama