Menu

Welcome to Ataria – Zlaté české ručičky v akci

zing

Na trhu jsou skutečně mraky her. Občas se ukáže malý, ale skutečně zajímavý titul, který je vytvořen nezávislými vývojáři. Jsem skutečně hrdý na to, že podobný klenot je dílem českého studia Peord games. Jejich výtvor s názvem Welcome to Ataria mě oslovil hned v prvních momentech hraní. A čím mě zaujala? To se dozvíte po přečtení následujících řádků.

Příběh, který nelže

Je zajímavé sledovat dění ve světě a nekoukat jen na televizi. Welcome to Ataria ukazuje, že informace o Arabském Jaru a podobných konfliktech trošku v jiném světle, než nám za poslední léta ukázali zprávy na mainstreamových médiích. V příběhu vystupují tři aktéři. Agent Hall, který přijel do Atarie vytvořit ideální podmínky k převratu. Občan Darzi prezentující situaci očima civilního obyvatelstva, které trpí tímto konfliktem nejvíce a prakticky jsou využiti jako důvod pro invazi vojsk cizích zemí. Poslední postavou tohoto příběhu atarijský voják El-Hasem, ten pozvedne zbraň při obraně země proti teroristům, kteří si hrají na ochránce demokracie. Životy všech jsou spojeny řadou událostí, které se okolo nich dějí. Nejzajímavější na tom všem je faktor celosvětové TV, která prezentuje situaci v zemi jinak než ve skutečnosti je.

Rebelové zde vystupují jako odstrkovaná skupina toužící po svobodě a demokracii. Jsou ochotní udělat vše pro to, aby svrhli zlého diktátora Zaid Rasula, který jim tyto základní hodnoty upírá. Vojáci v TV naopak vystupují v roli temné síly, která zabíjí a mrzačí civilní obyvatelstvo jen proto, aby jej udržela u moci. Civilní obyvatelstvo působí jako záminka pro humanitární bombardování, které stejně zásáhne právě tuto skupinu populace. Je to smutné, že média většinou situaci prezentují právě takto. Je ale dobře, že se mlha vytvořená okolo větších konfliktů pomalu začíná vytrácet.maxresdefault

Dabing stojí za to

Jelikož je hra z našich luhů a hájů, tak je v ní skutečně perfektní dabing. Ke každé z postav její dabér 100 % sedí, takže je skutečně lahoda si každý rozhovor poslechnout a plně pocítit atmosféru Atárie. Hra má jen český dabing, který je doplněn anglickými titulky. Střelba spolu s pohybem je na celkem jednoduché úrovni prakticky by se dala přirovnat k druhému dílu GTA, který byl stejně jako Welcome to Ataria 2D. V tomto titulu najdete i rozšířené informace o všech událostech, které se v průběhu příběhu staly.

scr8

Menší klopýtnutí

Asi tak na mě působí grafická část hry. Prakticky jí beru za jediný problém, který hra má. Připomíná mi starý dobrý Warcraft 2. Pro mě to zas tak velký problém není, ale mladší publikum k tomu bude mít možná nemalé výhrady. Asi nic nemůže být dokonalé. Podle mého by se Welcome to Ataria při delší hratelnosti a lepší grafice mohla rovnat AAA titulům. Minimálně po stránce příběhu.

scr5

La resistance

V prvních momentech, když jsem tento titul viděl, neměl jsem moc velkou chuť se do něj pustit. Poté co jsem ale svůj počáteční odpor vůči grafice překonal, byl jsem skutečně nadšen. Hlavně tím jak je možné naservírovat pravdu v nekomerčním titulu, který má svou příběhovou hodnotu. Jsem rád, že byl Welcome to Ataria vytvořen právě u nás. Díky tomu vidím, že nejsme jen slepé stádo ovcí, které věří všemu, co mu jeho ovčák říká. Možná se do budoucna dočkáme titulu Welcome to Ukraine.

Do budoucna bych autorům popřál hodně štěstí a hlavně stejně kvalitní tituly jako je Welcome to Ataria. Dobrá práce

scr3

Odkaz ke stažení: http://www.welcometoataria.com/

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama