Menu

Recenze: Metro Redux

S herním předělávkami starších i teprve minulý rok vyšlých titulů se v poslední době roztrhl pytel, což je zapříčiněno příchodem nové generace konzolí Playstation 4 a Xbox One a velkým hladem po next-genu. Kdo by si však myslel, že studio 4A Games jenom oprášilo svoje rodinné stříbro, které krapet přeleštili a předhodili hráčům za plnou cenu, ten se mýlí. Metro Redux je totiž skvělou ukázkou toho jak by takový „remake“ měl vypadat.

Recenzovaná PS4 verze, obrázky pořízeny SHARE tlačítkem.

Co je to Metro?

Pro ty z Vás kdo jsou v sérii Metro nováčky, jedná se o post-apokalyptickou first-person střílečku na motivy knih od spisovatele Dmitryho Glukhovskyho. Děj se odehrává převážně v podzemí moskevského metra, kam se uchýlila nepočetná hrstka obyvatel této milionové metropole, než na povrch dopadly atomové bomby. Zhruba 20 let po katastrofě panuje na povrchu pro člověka nehostinné prostředí hlavně kvůli všudypřítomné radiaci, různým mutantům a zcela nové rase tzv. Temným.  Ten kdo by čekal, že lidé budou společně táhnout za jeden provaz, aby nezůstali v podzemním komplexu metra navždy, opak je pravdou. Ke slovu opět přichází frakce, stará i nová náboženství, ideologie a samozřejmě i boj za tyto ideály. A v tomto bobtnajícím kotli kde jsou všichni proti všem, se nachází hlavní hrdina Artyom, jehož role se zhostíte právě vy.

Metro Redux_20140921165325

Metro 2033 Redux

Největších změn doznalo právě původní Metro 2033 z roku 2010, kdy tvůrci totálně překopali engine po vzoru Metro Last Light. Prostředí vypadá detailněji, vše je daleko lépe nasvětleno, postavy jsou originálnější a tolik se neopakují. A změny nezůstali pouze u grafiky. Nově máte na výběr dvě obtížnosti Survival a Spartan. Survival je pro fanoušky původní hratelnosti Metra 2033, tedy tužší nepřátelé, méně nábojů, zatímco Spartan se více podobá obtížnosti z Metro: Last Light. Přestřelky mezi lidskými protivníky jsou více dynamické a zábavnější, boj je veden většinou na střední vzdálenost a využívat můžete nejrůznější překážky jako krytí. Naopak tací mutanti typu krtkopotkan útočí hlavně na blízko, proto škoda každé rány která mine cíl a pokud se necháte obklíčit, jste mrtví.

Metro Redux_20140921210658

Výrazně byly upraveny stealh pasáže, které díky Artyomově hodinkám indikující zda jste nebo nejste vidět a hlavně díky vylepšené umělé inteligenci tolik nefrustrují jako v původní hře. Nyní máte celkem slušnou šanci nepřátele ze zálohy zneškodnit pomocí nožů či zbraní s tlumičem aniž by, jste spustili poplach. Během kampaně rovněž narazíte na nové lokace a místa k prozkoumání, což svědčí o tom, že tvůrci nechtějí vaše peníze jenom tak zadarmo.

Co se nezměnilo, je pochopitelně příběh, který se věrně drží knižní předlohy a popisuje Artyomovo putovaní do „hlavního města“ celého metra – Polis s cílem zastavit expanzi tajemné rasy Temných. Na poměry střílečky je zápletka velmi kvalitní a akce dávkována s citem.

Metro Last Light Redux

Je trochu kontroverzní „vylepšovat“ něco co už minulý rok vypadalo dokonale, hlavně na PC. Pro majitele nových konzolí je to krok velký vpřed, oproti Playstation 3 a Xbox360, kde hra hodně zaostávala. Nicméně, co Last Light Redux nenabídne v grafice, přebíjí svou náloží doposud vydaného obsahu hezky na jednom disku. Hratelnost je s odkazem na předchozí řádky takřka totožná (záleží na obtížnosti), nově však dostanete do vínku jiné typy zbraní, mezi něž patří například odstřelovací puška, rotační kulomet atd. Příběh je volné pokračování původní hry, s knihou už nemá nic společného. Někdo může hře vyčítat větší příklon k akci, mě však příběh bavil stejně, ne-li více než Metro 2033.

.Metro Redux_20140921215614

Finální verdikt

Takže si to shrneme. Za cenu kolem 1000Kč (PS4 verze) dostanete na jednom disku 2 hry + všechna DLC s celkovou herní dobou kolem 30 hodin. Graficky hra vypadá skvěle, vše běží naprosto plynule v 1080p při 60 fps, PC verze má lepší optimalizaci. Tvůrci zapracovali na spoustě vylepšení v hratelnosti, vyšperkovali původní hru. Metro Redux je primárně cíleno pro nové fanoušky, kteří ještě lépe vlastní některou z nových konzolí. Pro ty z Vás co už ze sérií přišli do styku, je opětovná koupě na osobním zvážení.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama