Menu

FarSky – 20 000 mil pod Minecraftem

Milovníkům Minecraftu se na vědomí dává,
že nemusí jen na suchu s lopatkou mávat.
Vyndejte šnorchly a brýle,
kdo to tam vydrží déle?

Opalovák nechte doma

Omluvte můj pokus o poezii, ovšem i takováto krátká básnička vcelku přesně vystihuje dnešní recenzovaný titul FarSky. Z názvu je nám jasné, že se na nějakou dobu rozloučíme se Sluníčkem a zamíříme dolů. Dolů, kde si ryby samotné svítí na cestu, aby nevrazily do nějakého toho krakena, který ráno vyplul špatným chapadlem napřed. Celé dobrodružství začíná poruchou ponorky, která se jako na just rozpadne na 9 kousků a naším úkolem je, zůstat naživu a postupně ponorku poskládat do původního stavu. Zapomeňte na prostorově úspornou potravu v tubě, jídlo plave přece všude kolem nás. I pro vegetariány zde máme možnost, jak ukojit své stravovací návyky. Pokud jste ještě neslyšeli o pěstování brambor v květináči několik set metrů pod hladinou, dozvíte se o něm nyní.

2014-10-12_00017

Dolování a craftění

Náplní našich osamělých dní bude dolování mořského materiálu a následné craftění různorodých přemětů, nábytku a zbraní. Ze začátku dostanete jen vrták, s tím ale moc ryb neulovíte, přitom Vám nesnesitelně kručí v žaludku. Vydolujete tedy trochu železa a rychle zpátky do základny, která je zdrojem vzduchu a jediným, bezpečným přístavem pro dlouhé probdělé noci, neboť spánek zde není nutný. A hle, z železa je krásný, ostře nabroušený, lovecký nůž. Jídlo bychom teda měli, jak se ale dostaneme pro kusy ponorky, když náš skafandr vydrží tlak jenom kolem 100m pod mořem? Odpovědí je opět dolování a craftění. Jak vidno, v oceánu nechybí nic, co by Vám mohlo pomoci se sestavením sporáku, kyslíkových bomb a helem. Díky všem těmto materiálům je k dispozici i rozšíření základny nebo sestavení droida, který Vás poslušně následuje a šlouží jako ochrana před medúzami a jako úschavna nalezených předmětů.

2014-10-09_00009

Čelisti!

Samozřejmě se kromě barevných, mírumilovných rybiček setkáme i s neohroženými žraloky, barakudami a jinými potvorami. Pokaždé, když narušíte jejich osobní prostor, nebo je ve vodě cítit krev, budou právě jejich čelisti to poslední, co uvidíte. S velikým vykřičníkem doporučuji nosit brnění a harpunu! Pokud si hledíte svého, nemělo by pochodování kolem predátorů vytvořit žádný poprask. Zkuste si ovšem 300m pod mořem vydolovat krystal na lepší vybavení, rozpoutá se totiž válka krakenů a bez patřičné obratnosti můžete o jakékoliv šanci na přežití pochybovat. K vidění tu jsou třeba elektrické ryby, nebo velkotlamci se svojí vlastní svítilnou, která jim roste z čela.

2014-10-12_00012

Zpátky domů

Už nás nebaví dýchat ten odporný, týden recyklovaný, zvláštně zapáchající vzduch v domečku pod vodou. Je na čase vyrazit zpátky k nebi, kde jsou predátoři buď to úspěšně vyhubeni, nebo drženi pěkně v rezervacích. Zkrátka tam, kde je člověk pánem. Po skompletování všech součástek je Vaše ponorka opět funkční a zbývá tedy jen zamířit nahoru. Po přežití „dobrodružného“ modu se odemkne mod „přežití“ a ten už tak jednoduchý není. Rozbité kusy ponorky se na radaru neukazují a množství nebezpečných ryb je zněkolikanásoben. Také se hraje jen na jeden život. Kdo se i při takových ztížených podmínách dostane nad hladinu, má můj obdiv a respekt. Je tu taky možnost vytvoření vlastních pravidel hry, zkrácení dne/noci a obtížnost umělé inteligence.

2014-10-09_00006

„Daleko nebi“ neplatí o hodnocení

FarSky vyšlo na jaře tohoto roku a zatím se těší většinou pozitivnímu přijetí od hráčů. S kapkou nadsázky by se dalo říct, že je to podvodní, o trochu hezčí Minecraft, ale samozřejmě to nejde brát tak doslova. Ačkoliv princip hraní je velice podobný. Jediným větším nešvarem je zřejmě špatná optimalizace, i na nadprůměrně výkonné sestavě se hra sekala. Po snížení detailů bylo vše až nad ošklivý vzhled prostředí v pořádku. Někomu by mohla vadit krátká herní doba, takový problém ale spíše vylučuji kvůli přístupnosti sandboxu a tak pořádné výzvy. Taky mi možná trochu chyběla vokalizace, veškerá komunikace postav tu probíhá pomocí textu. Za zmíňku určitě stojí pěkný soundtrack, který hraje při prozkoumávání oceánu. Mění se podle prostředí, situace a denní doby. Nebojím se říci, že díky hrám jako je FarSky, mě baví recenzovat. Tak snad takových titulů bude víc, ať v tom mohu pokračovat s úsměvem!

Jen jedna další z tý spousty holek, co milujou hraní her a pivo!

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama