Menu

Bully: Scholarship Edition – GTÁčko ze střední

Už nějakou dobu se v hráčské komunitě spekuluje o pokračování této klasiky společnosti Rockstar. Proto vám přinášíme dosud postrádanou recenzi na skvělý první díl!   Původně Canis Canem Edit, byl Bully vydán roku 2006 na Playstation 2, později s upraveným názvem zavítal na Xbox a předvedl dosud nevídané. Příběh…

Bully: Scholarship Edition - verdikt

Hodnocení redakce - 9.8

9.8

Úžasný

Mezi přednosti určitě patří pěkně propracovaný svět, Bullyho originalita, změny ročního období a fantasticky dlouhý příběh. Mezi nešvary pak jeho zavádějící jméno a malinko odfláknuté ovládání klávesnice a myši. Titul je jedním z mých neoblíbenějších, vždy se k němu ráda vrátím.

Hodnocení čtenářů: 4.93 ( 2 hlasů)
10

Už nějakou dobu se v hráčské komunitě spekuluje o pokračování této klasiky společnosti Rockstar. Proto vám přinášíme dosud postrádanou recenzi na skvělý první díl!

 

Původně Canis Canem Edit, byl Bully vydán roku 2006 na Playstation 2, později s upraveným názvem zavítal na Xbox a předvedl dosud nevídané. Příběh se odehrává na fiktivní internátní škole Bullworth a jeho hlavním hrdinou je teprve patnáctiletý Jimmy Hopkins, který je zde donucen strávit celý školní rok. Z věku hlavního protagonisty je zřejmé, že nebude trávit volný čas po škole kradením aut, ani odstřelováním hlav protivných spolužáků. Je to jen dospívající kluk, který je na špatné škole plné špatných lidí. Potom, co si Jimmyho krkavčí máma vezme staršího boháče, potřebuje, aby bylo o jejího syna postaráno po celou dobu líbánek. Tak je Jimmy odsouzen k roku v nejhorším vzdělávacím ústavu ve státě.

2014-05-08_00001

Hurá do školy

Jak z románu

Hlavní příběhová linie je rozdělená do několika dlouhých, až k prasknutí naplněných kapitol. V každé z nich se zpřístupní nová část města a také nová školní kasta ke spřátelení nebo znepřátelení. Šprti, kteří se zdržují v okolí knihovny, zbohatlíci mezi sebou nechtějí vidět chudou verbeš, sporťáci mají neustálou potřebu vyzívat k boji v jakémkoli smyslu a napomádovaní frajeři nemající problém s kouřením ve školním areálu. Je možno s nimi komunikovat, jak z dálky milými pozdravy nebo provokativními narážkami, tak z blízka při sahání pod sukni nebo pěstními souboji. Jimmy může také kromě děvčat randit i s kluky, nebo s obojím, to už je na vás. Hned ze začátku se našeho mladého sígra ujme zdejší psychicky narušený, rozhněvaný, mladý muž Gary, který je vždy o krok napřed a školní docházku nám rozhodně nemá v plánu nijak ulehčit. Mapa je přiměřená absenci přístupných motorových vozidel, kdo by se šlapal na kole s mapou velikou jako San Andreas, že? Nabízí ovšem nespočet lokací, přičemž každá z nich je nějakým způsobem využitá v příběhu, např. Karnevalové rande, nebo focení místní přehrady jako domácí úkol z předmětu fotografování.

2014-11-08_00009

Pohled z ruského kola

K tabuli!

Právě školní hodiny tvoří polovinu herního dne. Za každou úspěšně dokončenou hodinu, jenž obsahuje jednoduchý puzzle nebo minihru s tématikou daného předmětu, dostane Jimmy vylepšení schopností, nebo dárek do garderóby. Být přítomen se na rozdíl od reálné střední školy opravdu vyplatí. Nechybí ani vedlejší nepovinné mise. Za jejich plnění bude Jimmy odměněn bonusy, které můžou i nemusí být stěžejní pro dokončení příběhu, to už záleží na schopnostech jednotlivého hráče. Existuje také možnost přivydělat si sekáním trávy nebo roznášením novin, to ale není většinou nutné, jelikož po dokončení každé z hlavních misí, přichází i tučná peněžní hotovost. Potěšilo mě množství cyklistických závodů. Mimochodem, pokud na pouti porazíte všechny kasty v jízdě na motokáře, budete se smět projíždět po celém světě se svou vlastní, a to je sakra zábava, jelikož je to nejrychlejší vozidlo ve hře.

2014-11-09_00006

Hodina biologie

I studenti mají své dny

Největším nedostatkem, kterým Bully trpí, je odfláknutí počítačového portu, ohledně téměř jako vždycky. Kamera se chová někdy podivně, připravená na pohyb alalogu a ne myši, na což si jde po sléze zvyknout. Přirozeně, Bully podporuje herní ovladače a s nimi je zážitek přímo parádní. A na rozdíl od ostatních pokažených portů zde nenarazíte na problémy s výkonem ani otravné bugy. Soundtrack je povedený a perfektně přizpůsobený tomu, co se právě děje, jen obsahuje málo skladeb a po pár hodinách některé z těch nejhranějších omrzí. Občas se stává, že se nějaký ze studentů zasekne ve své animaci a na chvilku je uvězněn v humorném klepavém postoji. Tato „nervozita“ ale za pár vteřin odezní bez jakéhokoliv následku pro průběh interakce s okolím.

2014-11-08_00002

Povedená lumpárna

Název pod psa

Canis Canem Edit, latinsky „pes žere psa“, Bully, anglicky „šikanovat“, odrazuje svým jménem spoustu hráčů. Přijde mi to podobné, jako kdyby se GTA jmenovalo „vraždění, drogy a sex“, i když každý kdo ho hrál, moc dobře ví, jak skvělá je to hra a že se v ní dá dělat i spousta jiných, trochu legitimnějších věcí. Bully si jednoznačně zaslouží šanci a pokud se Vám za celou dobu povinné školní docházky chtělo alespoň jednou sejmout neférového učitele prakem, neváhejte, úžasný příběh vás uchvátí a originalita jednotlivých misí nepustí. Bully je dostupný ve službě Steam za necelých 10€.

2014-11-09_00005

Změna ročního období

Autor: Kristýna Kopšová, 10.11.2014

Jen jedna další z tý spousty holek, co milujou hraní her a pivo!

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama