Menu

Hrají si s námi herní společnosti?

Dnes si povíme něco málo o herním průmyslu a zeptáme se sami sebe, jestli si z nás třeba nedělají jen srandu. V některých případech to tak doopravdy vypadá.

Her je spousta, herních společností jakbysmet. Jde samozřejmě jenom o peníze, jakákoliv spokojenost konzumentů je odsunutá stranou. Někdy hra zůstane exkluzivně pro jednu platformu ze všech, jindy nám za plnou cenu poskytnou prázdný singleplayer s tunou placeného stáhnutelného obsahu. Kam tohleto všechno vlastně vede?

Xboxe, dej si voraz

Asi každý slyšel o tom povedeném proslovu vývojáře Rise of the Tomb Raider. Vyvolal obrovský hněv všech fanoušků, neboť Lara s námi vyrůstala na PC už od samotného začátku. Po několika dnech přispěchal tento vývojář zpět a opravil svůj výrok s tím, že exkluzivita je pouze dočasná. Tento akt určitě neměl nic společného s jeho fungl novým, nablýskaným Jaguárem v garáži.

To myslíš vážně, Ubisofte?

Ubisoft tvoří v poslední době jeden skandál vedle druhého. Prezentaci na E3 měl skvělou, možná i nejlepší ze všech, to musím uznat. Ale například z přehypovaného Watch Dogs se vyklubalo krátkozraké a vykastrované štěně. V minulosti měla herní platforma ubisoftu, U-play, problémy s tzv. špiónským softwarem, který kontroloval, co instalujete a jestli náhodou nepirátíte. Taky hráčům dovolil hrát jen při nepřetržitém připojení k internetu a serverům Ubisoftu, které ovšem ne vždy fungovaly, a tak se hraní stalo nemožným, nebo doopravdy frustrujícím. Dobrá práce, Ubisofte, vážně účinný způsob boje proti pirátům, rozčílit poctivé hráče. Nezapomeňme na hudbu nedávné minulosti, kdy zástupce Ubisoftu prohásil, že 60 fps (snímků za vteřinu), není nic moc. 24 fps prý sedí lépe na filmovou atmosféru. Nevím jak vy, já teda sakra poznám rozdíl mezí 24 a 60 fps, když na bitevním poli lítají stovky projektilů.

2638

Takhle to asi vypadalo

Další fajnovou ochranu nám přinesl Bioware. Informace ještě není stoprocentně ověřená, ale nezávislí testeři tvrdí, že ochrana Denuvo nám může nevratně poškodit SSD disky, kvůli neustálému zapisování a dešifrování kódu hry. Tak uvidíme, kolik poctivých hráčů to zase odnese, zatímco si piráti hladí svůj plnovous.

 Ach ty licence, kdo to má furt platit

Pamatujete ten smutný den, kdy z GTA Vice City zmizelo několik písniček, hlavně od Michaela Jacksona? Pokud jste zapomněli, Rockstar si pro vás připravilo upomínku v podobě updatu pro GTA San Andreas. Rozlučte se se 17 songy z originálního rádia. Šátečkem zamávejte i vašim uloženým pozicím a velkému rozlišení, všechno to totiž nový update rozbil. Pokud jste se těšili na podporu herního ovladače, musím vás opět zklamat. Ovládání controlleru je zblázněné a dělá si, co chce. Tento doopravdy úžasný „upgrade“ nutí hráče vyvíjet neoficiální patche, nebo hru vůbec nekupovat.

Další problém s právy okolo používání obchodních značek se objevil v jednom nevinném, americkém vývojářském studiu. Tihle chlapci (Project Vaulderie) vyráběli mód pro Vampire the Masquerade – Bloodlines, jedno z nejlepších RPG všech dob, které bylo ovšem původně vydáno s nespočtem bugů a chyb. Zmíněný mód měl tyto nešvary opravit a přidat něco extra, jako například tolik chtěný multiplayer. No jo, to by ale nebyl herní průmysl, kdyby nepřišel nynější vlastník copyrightu (CCP Games) a nezabránil tomu, aby se jeho hra stala opět slavnou. Aby někdo opravil to, co sám předtím nezvládl.

Zakázal vývojářům jakýkoliv postup a přikázal, aby vymazali každičkou zmíňku o daném titulu z jejich fanouškovské stránky. To je ale přístup, co říkáte? Je mi z toho zle.

EA, nejhorší společnost Ameriky

Ne nadarmo bylo EA zvoleno nejhorší společností Ameriky. Svoje herní tituly uspěchává, aby náhodou nebyla jiná hra podobného, či podle mě úplně stejného, ražení na poličkách obchodů dříve, než-li ta jejich. Ano, mluvím o chudákovi Battlefieldu 4, po vydání nebyl schopný ani poskytnout multiplayer, a to jen aby dorazil ve stejný čas jako konkurenční Call of Duty Ghosts. Oba dva tituly za to doopravdy stály, jeden nefunguje a druhý je každý rok stejný. Výborný způsob, jak se zbavit výplaty.

Zkoušeli jste někdy kontaktovat zákaznickou podporu Originu? Pokud ne, tak to ani nezkoušejte. Člověk, který by vám měl pomoci k vám totiž bude hrubý, nebo se vůbec neozve. Taky se často stává, že si někdo půjčí váš profil a nevrátí ho. Nebo určitě víte o sérii Mass Effect, jejíž třetí díl jde zakoupit pouze na téhle bezpečné službě Origin, i když první i druhý díl byly k dostání i jinde. To samé s pokračováním Mirror’s Edge. To by bylo, abych nezmínila sportovní série společnosti EA. Vážně za to někdo každý rok platí? Věděli jste, že IGN patří pod EA? Jejich recenze a hodnocení jsou více než zřejmě ovlivněné peněžními dary a dárky. To je, velebnosti, prasárna.

Aby toho nebylo málo, jednoho krásného dne, společnost NC-Soft prostě a jednoduše sebrala servery hry Exteel s tím, že potřebují místo pro Aion. Exteel byla jedinou a nejlepší Mecha akcí na trhu, její update byl očekávaný tisíci fanoušky z celého světa a pořízení reklamy, kterou vidí celý svět, není nic levného. Ale co, řekli přece jak moc je jim líto, že ztratili tolik věrných fanoušků. Aion jim přece nasbírá nové.

 Stáhnutelný obsah – DLC

Netuším, kdo s tímhle svinstvem začal. Pokud si správně vybavuji, jedním z prvních, kdo spustil masivní vydávání datadisků, bylo EA a jeho The Sims. Kde se samotná hra samozřejmě dala hrát, ale prvky obsažené v datadiscích přece mohly být dávno i v původní verzi. Prostě dojení nápadu na N-tou. Řekněme, že The Sims je ještě dobrá alternativa, datadisky mívají nejen kosmetický obsah, ale i fůru zbrusu nových interakcí a možností, jak příběh vašim simů okořenit. To spadá do kategorie menší zlo. Co považuji za zlo ultimátní jsou DLC k Train Simulator 2014 a Saints Row 4. Chcete posbírat všechny typy vláčků? Tak raději začněte šetřit, všechen stáhnutelný obsah vás bude stát kolem 80 tisíc korun. To je hodně moc v porovnání s tím, jak Train Simulator vypadá a jak krásně se seká. Saints Row je na tom o něco lépe, jenom 2 tisíce korun a můžete se převléci za kovboje, nebo mít cool čepici.

dlc

Rozbijete prasátko?

Co víc říct. Tyto případy rozhodně nejsou jediné. A tak dávam světu touto formou vědět, abyste si nechali projít hlavou, jestli doopravdy potřebujete jednu a tu samou hru každý rok, s jiným číslem na obalu. Jestli dooprady potřebujete podporovat předražené oblečky, které už mohly dávno být zakomponovány. A jestli doopravdy potřebujete Xbox, protože se nemůžete dočkat nějakého titulu. Kam se z herního průmyslu poděla zábava? Znáte ještě nějaký jiný skandál týkající se herních společností a jejich způsobem jednání? Dejte nám vědět. Zanechte komentář pod článkem a pokračujte v boji proti gigantickým korporacím, které si s námi jen hrají!

Autor: Kristýna Kopšová, 24.11.2014

Jen jedna další z tý spousty holek, co milujou hraní her a pivo!

5 komentáře

 1. Jiří Suchý napsal:

  Ubi vs. Pirates – Epic Gif :-D … Já co bych převážně vytkl Ubisoftu je Uplay – jeho nestabilnost a výrazné zpomalování chodu internetu. Akorát by mne zajímalo jak můžou být tak drzí aby sledovali co si zrovna instalujeme – to je celkem síla o.O Pokud je to v licenčních smlouvách pak si tedy dobrovolně instalujeme Spyware do PC… Pokud ne jsou hodni žalobě (i když postavit se proti takovému gigantovi :-D )
  U EA je celkem ironií když vydají hru, která je vyloženě pro hru více hráčů a nefungoval Multiplayer… BF4 bylo vydáno ve fází polotovaru. Ohledně jejich technické podpory jsem se zatím nesetkal s hrubostí ze strany pracovníka a vždy mi vyhověli.
  DLC taky – proč studio jako CD Projekt RED dává všechna DLC zadarmo když EA na nich vydělává hotový majland…
  Ta ochrana Denuvo – Taky jsem četl, že to může zničit SSD disky, ale též bylo uvedeno, že to není ani potvrzené (spíše dohady) neboť jsou lidi co mají klasický HDD, které by to v tom případě nezvládali vůbec :-)
  Jinak pěkný článek a nezbývá nic než souhlasit :-)

  • Kristýna Kopšová napsal:

   Díky moc za komentář :)
   S těmi DLCéčky je to jedna velká komedie… Kde jsou ty časy, kdy se daly získat pouhým nákupem za gamer score, kterým jsme byli odměněni za achievementy. Nebo prostě zdarma, jako to dělá Valve.

   • Jiří Suchý napsal:

    V pohodě :-)
    DLC jsou mi celkem volná – koupil jsem si tak maximálně BioWare kartu, na které mi zbylo ještě 1040 bodů, Season pass k The Evil Within a do budnoucna plánuji Cold, cold heart k Batmanovi… Jelikož nemám kreditku tak to řeším přes Pay Safe kartu a aby mě to donutilo si jí jít koupit tak to musí být vážně něco velkého :-D Spíš by mne zajímalo co se stalo s Datadisky protože co nemám v krabičce tak asi jinak mít nebudu – poslední datadisk, o kterém vím byl snad AC Revelation… Možná i u třetího diabla, ale teď už frčí jenom DLC…
    Jinak mne poslední dobou děsí BattleField 4… Prostě z ničeho nic nejde spustit… Zkusil jsem všechny prevence a zatím neúspěšně – je to celkem divné neboť BF3 a MoH WarFighter běží jak mají a přitom jsem BF4 hrál normálně ještě před třemi dny a neřekl bych, že je chyba na mé straně :-/

    • Kristýna Kopšová napsal:

     Třeba Wowko, ačkoliv nejsem fanouškem, jeho datadisky jsou doopravdy datadisky, to je úctyhodné v dnešní době :) Koukni na fórum, pokud nejsi nediný, jistě brzy vyjde update s opravou. Jen tak na rychlo jsem našla tohle, tak se když tak mrkni: http://battlelog.battlefield.com/bf4/en/forum/threadview/2979150493970941301/

     • Jiří Suchý napsal:

      Jojo… Na WoWko bych zapomněl… Jináč se mi povedlo Battla rozchodit o pár chvil později co jsem odeslal komentář – stačilo vypnout Origin ve hře a už to šlo :-) Jinak díky za pomoc :-)

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama