Menu

Need for Speed The Movie 2014

V letošním roce se žádného herního Need for Speed ‚bohužel‘ nedočkáme. V EA Games potřebovali oddych? Nebo jim to každoroční vydávaní začalo lézt na mozek? Vyslechli snad rady fanoušků a připravují zcela velikou hru z tohoto světa? Například NFS UNDERGROUND 3? I když nejde říct, že letos žádné NFS nevyšlo. Vyšlo! Sice jsme ho nedočkali na našich herních zařízeních, ale dočkali jsme se něčeho úplně jiného – Need for Speed se dostal na filmová plátna.

Na plný plyn!

Hlavní postavou příběhu je automechanik a hlavně závodní nadšenec Tobey Marshal, který se snaží získat peníze na chod jeho dílny a hlavně na splácení jisté bance jinak o dílnu může přijít. Jednoho večera mu na vrata dílny zaklepe bohatý a arogantní ex-závodník série NASCAR Dino Brewster s nabídkou. Dodělat nedokončený a poslední vůz slavné legendy Carolla Shelbyho a automobilky Ford – Ford Mustang a za to jemu a jeho týmu mechaniků hodlá vyplatit čvrtinu z prodejní ceny. Vůz se sice prodal, ale díky neshodám a rivalitou mezi Dinem a Tobeyho parťákem Petem se nabídka změnila – pokud v závodě Dina porazí dostane 75% z ceny vozu a finální rozhodnutí o tom kdo z těch dvou je lepším závodníkem. Nabídka, která se neodmítá.Během závodu se však stala strašlivá nehoda díky které se Tobey dostane do vězení kdežto Dino z toho vyvázl bez újmy. O dva roky později je Tobey na podmínku propuštěn. Má však v plánu uskutečnění pomsty na závodní dráze slavného a nelegálního závodu s názvem De Leon.

1
Zajímavosti

Od doby kdy se zrodila hra Need for Speed a kdy se konečně dostalo i na filmová plátna uběhlo již dvacet let a celkově série dostala dvacettři herních dílů. Zažívala své světlé i temné momenty a to především u posledních dílů od dob NFS Undercover. Zajímavé ovšem je, že do té doby nikomu nevadilo její každoroční vydávání. Každý díl přišel s něčím novým ať už šlo o prosté závodění, honičkami s policií a nebo díky filmu Rychle a Zběsile z roku 2001 i s velikou možností úprav v prvních Underground. Od tohoto dílu se objevil i nepatrný náznak příběhu, který sílil od výborného MostWanted přes slabší Carbon a Undecover… V ProStreet byl jediný cíl se dostat na vrchol podobně jako v dalších dvou dílech NFS Shift a Shift 2 Unleashed. Po příběhové stránce byl snad počin z roku 2011 NFS The RUN tím nejsilnějším. Šlo o závod napříč Amerikou s možnou výhrou dvou a půl milionu dolarů a s mafiánským bossem v patách.


Nutnost pro Rychlost

Film dostatečně naplňuje to co má v názvu, a veliké procento z filmu se odehrává právě za volantem vozů. Nechybí zde závodění, honičky s policií, prosté dělání blbostí a další. Avšak co v americkém filmu nesmí chybět je část, která má diváka chytnout za srdce a to například scénou se smrtí a nebo romantikou. Co je důležité filmu pochválit je ohled na to, že vozidla mají nějakou tu spotřebu a je nutné je tankovat – ve filmu provedeno dvakrát. Je možné si všimnout i dosti odkazů na původní hry kdy se musí – SPOILER – hlavní hrdina dostat z New Yorku do San Franciska. V NFS The RUN je to naopak kdy se musí v závodě ze SF dostat do NY. De Leon je odkaz z téže hry kde vystupoval Ceasare De Leon se třemi bratry v Gangu s El Caminy. Finálový závod je jako vystřižený z NFS Hot Pursuit 2010. Kromě toho je na začátku filmu v autokině možné spatřit, že na plátně běží film se Stevem McQueenem – Bullitův případ a to zrovna při legendární honičce Bullitovým Ford Mustang Fastback s Dodge Chargerem (oba ročníky ’68).

2

Ve filmu se vyskytují různé typy vozidel ať už jde o klasiky 70. let jako Ford Gran Torino, chevrolet Camaro nebo Pontiac GTO po supersporťáky současnosti. Od toho postaveného Mustangu, který byl ve filmu představen s 5.8 litrovým motorem, přeplňovaný kompresorem, sportovním výfukovým potrubím a výkonem upraveným na 900 koňských sil. Pro film bylo vytvořeno sedm stejných modelů kdy každé bylo pro jiné účely. Dále jsou představeny vozy jako GTA Spano, Saleen S7, Mclaren P1, Lamborghini Sesto Elemento, Bugatti Veyron SuperSport nebo dokonce Konenigsegg Agera R. Většina těchto vozů je silně limitovaná a při rozpočtu 66 milionů dolarů by nebylo možné originály dostat a ještě k tomu je totálně zničit. Jednou z důležitostí je třeba zmínit, že se ve filmu objeví Ford Mustang s modelovým rokem 2015, který v té době nebyl ještě ani v prodeji.

Režie, obsazení s statistiky

Režie filmu se chopil režisér Scott Waught, kterého můžeme znát z režie filmu z roku 2012 – Act of Valor (v Need for Speed je odkaz na tento avšak lehce přehlédnutelný). Hlavní roli mechanika Tobeyho obsadil herec Aaron Paul, kterého můžeme znát ze seriálu Breaking Bad jake Jesse Pinkmana (u nás je seriál znám jako Perníkový táta). Po jeho boku stane krásná Imogen Poots, kterou jsme ve větší roli mohli vidět ve filmu 28 týdnů poté. Ve vedlejších rolích zde uvidíme Michalea Keatona, Dominica Coopera, Dakotu Johnson nebo Scota Mescudiho známého spíše jako Kid Cudy.

Film při prvním víkendu promítání v amerických kinech vydělal 17,844,939 dolarů a celosvětově celkových 203,277,636 dolarů.

5

Rozsudek

Film na mne zapůsobil. Při podstatně menším rozpočtu dokázal naplnit mé očekávání a od doby kdy se série Rychle a zběsile vydala úplně jiným směrem mne Need for Speed The Movie vážně potěšilo. Nečekejte zde nějaký extrémní tunning vozidel avšak ve filmu je podstatné hlavně závodění.

Žádné komentáře

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama