Menu

Papo & Yo – Útěk do fantazie

„Když jsem byl ještě malý, můj otec byl netvor.“ Touto větou začíná Papo & Yo, kde malý chlapec utíká před svým zlým otcem do vlastního světa, vytvořeného dětskou fantazií.

Jak už správně tušíte, nebudeme zde hovořit o nějakém proslulém FPS titulu, který je plný kruté akce. Zaměříme se na příběh týraného chlapce, pro kterého si život připravil více než kruté zážitky, a to všechno kvůli jeho otci a jeho závislosti na alkoholu.

Alkohol, metla lidstva

Náš mladý hrdina Quico to doma nemá lehké. Rád si hraje se svým žlutým robotem Lulou a při takové hře se může stát, že omylem zasáhne přístojící vázu, která zanechá střepy ne jen na podlaze, ale i na nervech jeho ne zrovna střízlivého táty. Strachy se schová do skříně, aby nemusel čelit dalšímu fyzickému trestu a najednou se mu před obličejem zjeví bílý portál vedoucí neznámo kam. Bez váhání a s příslibem bezpečí do něj skočí a ocitne se na místě podobném brazilským slumům. Jeho robot Lula, jehož ruku celou dobu svíral, oživl a začnal s Quicem komunikovat roztomilými anténkami a pípavým jazykem. Zanedlouho zjistí, že když pohne papirovou krabicí s nakreslenými okny, pohne se i baráček o pár metrů vedle. Je totiž ve svém vlastním světě, kde si může dělat, co se mu zachce.

2014-11-15_00007

Zajdem na jednu žábu

Zanedlouho zjistí, že tu není sám. Kromě Luly tu pobíhá asi stejně stará holčička, jež se zdá být v tomto světě více zkušená. Ta Quica zavede za netvorem. Ano, ani tady v tomto světě se netvorovi nevyhneme. Nemá ovšem jen špatné vlastnosti. Jeho síly, váhy a obřího panděra se dá využít ku prospěchu malého dobrodruha, někdy nás netvor dokonce zachrání před holou smrtí. Jediný problém nastává v okamžiku, kdy pozře jednu z jedovatých žab, na kterých si vybudoval závislost. Pak začne netvor zuřit a zlost si vybíjí právě na Quicovi. Všimněte si zde spojitosti mezi symbolikou jedovatých žab a alkoholem. A tak se Quico musí naučit putovat touhle puzzle říší i s tímto monstrem za zády, neboť zbavit se ho jen tak nemůže.

2014-11-15_00025
Cesta ke spáse

Chlapcova vrstevnice nám prozradí, že existuje lék pro tuhle obludu, aby nebyla tak obludná a začala se chovat pěkně k ostatním. Jen hlupák by takové nabídce řekl ne, a tak se vydáváme společně na cestu za šamanem. Občas nám ta malá uličnice vezme kostku, jindy nám otevře dveře. Dokonce i pusu dostaneme. Nutno zmínit, že robůtek Lula je velice užitečný. Při skákání na platformách nám poskytne dávku z jejího jetpacku a skoky si tam prodloužíme. Také jí můžeme poslat, aby doletěla k nepřístupnému mechanismu a sama ho aktivovala. Tak si jí važte a dávejte na ni pozor, protože tato cesta nebude jednoduchá.

2014-11-15_00040

„Otec & já“

Pokud bych pokračovala ve vyprávění, odhalila bych už celý děj. Co byste pak hráli, že? Herní doba je krátká a puzzly nejsou nijak obtížné. To ale odmítám zařadit mezi protiklady. Papo & Yo sdělí to, co chtěla, mistrovským způsobem, na což víc času nepotřebuje. Papo & Yo ve mně zanechala stopu, kterou jen tak něco nevymaže a zařadila se do mojí herní kolekce pod kategorii „jediný svého druhu“. Spojitost mezi realitou a fantazií je vážně důmyslně zpracovaná a já tuhle hru doporučuji každému, kdo ke hraní nepotřebuje vyplácat galony virtuální krve.

2014-11-15_00038

 Autor: Kristýna Kopšová, 17.11.2014
„Když jsem byl ještě malý, můj otec byl netvor.“ Touto větou začíná Papo & Yo, kde malý chlapec utíká před svým zlým otcem do vlastního světa, vytvořeného dětskou fantazií. Jak už správně tušíte, nebudeme zde hovořit o nějakém proslulém FPS titulu, který je plný kruté akce. Zaměříme se na příběh…

Playhit recenze

Papo & Yo - 90%

90%

Hodnocení redakce

Papo & Yo svým vzhledem, hratelností a dojemným příběhem dokazuje, že život je krutý a hra může být také uměním. Jediným nežádoucím prvkem je vyšší cena, kterou je málokdo ochotný zaplatit za indie titul.

Hodnocení čtenářů: 4.7 ( 2 hlasů)
90

Jen jedna další z tý spousty holek, co milujou hraní her a pivo!

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama