Menu

Recenze: Football Manager 2015

Hráč toužící vyzkoušet si život fotbalového trenéra měl vždy na výběr pouze ze dvou přijatelných variant. Na jedné straně prověření vývojáři Sports Interactive a jejich dlouholetá série Football Manager, na druhé potom EA se svým dílem FIFA Manager. V konkurenčním boji ale rychle získala na vrch první jmenovaná značka a její vítězství bylo natolik jednoznačné, že po vydání FIFA Manager 14 EA oznámili zrušení série. V letošním roce tak mohli Sports Interactive hodit nohy na stůl, aktualizovat soupisky, přelepit číslo na krabici FM14 a v klidu si užívat absolutní dominanci. Prodeje by i tak byly skvělé, vždyť Football Manager patří k nejpopulárnějším herním sériím vůbec. Vývojáři ale trochu paradoxně zvolili opačný přístup – sáhli totiž k celé řádce změn, po čemž část komunity dlouho volala. Byl to správný tah?

10636493_10152406784122616_1421834886442629766_o

 Vlevo hleď!

Na úvod je potřeba si ujasnit jedno. Hra patřící do série Football Manager prostě nemůže být špatná. Základní koncept je natolik propracovaný a zábavný, že z něho ani při největším počtu úprav nemůže vzniknout vyložený paskvil. Každý rok tak hodnotíme především míru a povedenost jednotlivých vylepšení či změn. Zatímco v několika posledních ročnících byste opravdu výrazné úpravy hledaly velmi těžko, s FM15 jich přichází celá řada. Ta první praští do očí už při spuštění hry. Uživatelská lišta, po dlouhá léta přilepená na horní okraj obrazovky, se přemístila na levou stranu. Může se to zdát jako nepatrná změna, faktem ale je, že pokud jste v předchozích ročnících strávily stovky hodin a navykly si na určité zákonitosti, na nové umístění lišty si budete dlouho zvykat. O to více, že její přesunutí postrádá výraznější smysl. Tvůrci argumentují rychlejším přepínáním mezi jednotlivými záložkami, potom je ale nepochopitelné, proč nejde položky přizpůsobit. Pro místo, které zabírají defaultní záložky jako ,, B tým“ nebo ,, Do 21 let“, by se určitě našlo lepší využití. Přesunutí lišty tak působí jako zbytečný krok, který si tvůrci mohli připsat do seznamu inovací, jenom aby tam něco bylo.

Home Screen

 Najdi si svou hvězdu

Velkou změnou prošel také klíčový způsob získávání nových hráčů, tedy skauting. Zatímco dříve stačilo za sledovaným fotbalistou poslat schopného skauta a do několika dnů jste měly na stole kompletní hlášení, letos je celý proces mnohem náročnější. V první zprávě vám totiž skaut dodá pouze hrubý nástřel hráčových schopností, například že jeho technika se pohybuje v rozmezí od dvanácti do patnácti. Pokud chcete získat podrobný přehled o plejerových silných a slabých stránkách, je potřeba provést delší pozorování a požádat o více zpráv. Šikovně bylo upraveno také samotné hlášení, ve kterém jsou přehledně shrnuty hráčovy klady a zápory. Skauting tak v FM15 působí mnohem reálněji a postupné odkrývání schopností je zábavnější než ,,instantní“  hlášení z předešlých dílů. Další výrazná úprava se týká samotného manažera. Tvůrci totiž do hry přidali prostý RPG systém, když si při vytváření nové trenérské hvězdy vybíráte mezi praktickým a taktickým manažerem. K obrazu svému si manažera můžete vytvořit pomocí jednoduchého přidávání bodů k jednotlivým atributům, takže pokud preferujete bojovný defenzivní fotbal, vyplatí se investovat do obrany či odhodlání spíše než do útoku a znalosti mládeže. Ne že by to byla zrovna ta nejdůležitější fáze hry, rozházením bodíků toho zase tolik neovlivníte, přesto jde alespoň o nějakou možnost, jak si svého manažera upravit.

10661790_10152406783657616_1131823700232305551_o

 Staré chyby nerezaví

Pokud bývá hráči něco pravidelně kritizováno, jsou to zápasový engine a český překlad. Větší či menší změny se letos dotýkají obou. Match engine nyní funguje na základě technologie motion capture, kdy tvůrci nejprve situaci sehráli s opravdovým hercem, a jeho pohyby následně převedli do hry. Některé zákroky nebo technické kousky tak působí opravdu přirozeně a jde o další krok vstříc absolutní reálnosti. Bohužel ani letos se engine nevyhnul problémům, a to nemalým. Na obranu tvůrců je potřeba dodat, že testovaná verze byla pouze betou a vývojáři vydali obsáhlý seznam chyb, o kterých vědí a plánují na nich pracovat. V plné hře se tak snad nebudou pravidelně vyskytovat divoké výsledky typu 7:1 či 8:4 a inteligence brankářů stoupne z úrovně zfetovaného patníku na něco trochu přijatelnějšího. Více či méně viditelných chyb je v enginu v tuto chvíli hodně, tvůrcům ale lze věřit, že vše bude brzy po oficiálním vydání opraveno. Škoda jen, že se tato situace opakuje rok co rok. Pro českého hráče je důležitou stránkou hry i překlad, o který se tradičně stará společnost Comgad. Ta letos do překladu zapojila i členy tuzemské komunity a konečný výsledek představuje vcelku dobře odvedenou práci, když byly (konečně!) opraveny některé patvary opakující se několik ročníků. Chyby a nepřesnosti se samozřejmě stále dají najít, nejde ale o nic, co by výrazněji kazilo dojem ze hry.

2712642-fm15_match_engine_01_1412781262

 

 Verdikt

Football Manager 2015 přináší na poměry série velké množství inovací. Už jenom za odvahu udělat krok vpřed a sáhnout do zavedených pořádků si tvůrci zaslouží pochvalu. Část změn je ale zhola zbytečná (nástrojová lišta), nevýrazná (rozhovory, jejichž údajné vylepšení je neznatelné) a některé jsou vyloženě mizerné – na předělanou obrazovku taktiky si budu zvykat ještě velmi dlouho, pokud se s ní vůbec někdy smířím. Naopak přepracování skautingu i RPG prvky při tvorbě manažera jsou příjemným osvěžením.  V základu ale stále jde o skvělý simulátor fotbalového managementu, který splní mokré sny mnohých fanoušků.  A o to přece jde, ne?

8/10

Hráč toužící vyzkoušet si život fotbalového trenéra měl vždy na výběr pouze ze dvou přijatelných variant. Na jedné straně prověření vývojáři Sports Interactive a jejich dlouholetá série Football Manager, na druhé potom EA se svým dílem FIFA Manager. V konkurenčním boji ale rychle získala na vrch první jmenovaná značka a její…

Football Manager 15

Grafika - 8
Hratelnost - 8
Překlad - 8

8

Hodnocení redakce

+ přepracovaný skauting, tvorba manažera, pohlednější animace, stále jedinečný fotbalový zážitek - občasné bugy, některé zbytečné změny

Hodnocení čtenářů: Buďte první !
8

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama