Menu

Club Manager 2015 – hra v ofsajdu

Chcete se stát manažerem fotbalového klubu? Je to jednoduché. Sedněte ke stolu, před sebe položte tablet, mobil, kalendář a mapu, pusťte si co nejotravnější hudbu a máte v podstatě hotovo. Takto si totiž němečtí vývojáři ze studia BigBlaze Games představují práci fotbalového manažera, které se zhostíte v Club Manager 2015. Máme tu konkurenta pro sérii Football Manager?

screenshot - 10.12.2014 - 231409
Jedině Německo

Vyjasněme si to hned na začátku. Club Manager se pohybuje v úplně jiné kategorii než klasika tohoto žánru, Football Manager od Sports Interactive. Rozdíl ve zpracování a hloubce obou her je opravdu propastný, čemuž bohužel neodpovídá cena, kterou po vás autoři CM 2015 chtějí. Abyste si hru mohli pořádně užít, musíte být fanouškem německého fotbalu. Jiné země na výběr nejsou – máte k dispozici osm lig, ve kterých se povalují nelicencované verze skutečných celků. Chybějící licence je vzhledem k rozpočtu hry pochopitelná, je ale škoda, že si autoři nedali práci i se soutěžemi v jiných zemí. Zarážející to je o to více, že zahraniční celky s náhodně vygenerovanými hráči během hry potkáváte v evropských pohárech.

ss_c9038ba9ea5f2c50c6cd3f401e11af2b69706e3f.1920x1080
Povrchní zpracování

Náplň hry je jasná. Jakožto manažer se staráte o chod svého týmu, nastavujete trénink, sháníte sponzory, měníte hráče a samozřejmě připravujete tým na soutěžní zápasy. Všechny tyto aspekty jsou ale zpracovány velmi povrchně a po čase neskutečně nudí. Například hráči, alfa a omega každé manažerské hry. Kvalitu fotbalisty určíte v CM prostě a jednoduše pomocí čísla v kolonce Strength. Čím vyšší, tím lepší. Žádné skryté atributy, silné či slabé stránky nebo snad hráčova přání. Trénink odbydete jedním kliknutím, podle toho, zda hráč potřebuje nabrat staminu či energii. Tvorba taktiky spočívá v tom, že vyberete formaci a naházíte do ní hráče s nejvyšším číslem. Individuální pokyny? Standartní situace? Zapomeňte. Výkon ovlivníte leda tak zvýšením odměny za výhru, a ani to nefunguje zrovna spolehlivě. Samotné zápasy jsou zpracovány vcelku zajímavým stylem. Hra vám totiž v krátkých 3D animacích ukazuje klíčové momenty z každého utkání, takže vám neuniknou žádné góly či velké šance. Celkový počet animací je ale směšně nízký (sotva přes deset), a tak se v prvních pár zápasech zajímavý koncept po chvíli stává velmi otravným.

ss_7b84230061308aeeb986d3bbca2dd942c7158831.1920x1080
Času dost

I přes všechny zmíněné hratelností neduhy by Club Manager 2015 mohl být solidní hrou pro casual manažery, kteří se nechtějí zabývat složitějším FM. V tuto chvíli se ale o slovo hrdě hlásí technické obtíže, kterých ve hře není málo. Nejvíce iritující je samotné zapínání a vypínání hry. Než se vám CM načte, stihnete si uvařit kafe, dojít na nákup a dohrát nové Call of Duty. Od hry, která se v reklamních materiálech chlubí možností odehrát jednu sezónu za pouhou hodinu, je tohle těžká podpásovka. Při každém spuštění se navíc musíte proklikat tutoriálem, takže agresivnější hráč se k samotnému hraní dostává minimálně lehce vytočen. V původním nastavení vás pak CM každý herní den bombarduje naprosto zbytečnými zprávami, jejichž zavírání a přeskakování zabere dobrou polovinu herní doby. V nastavení lze naštěstí tuto možnost vypnout, je ale nepochopitelné, proč by se vůbec týmu v osmé německé lize měl zobrazovat los Ligy mistrů. Na druhou stranu právě losování pohárových soutěží mě, jakožto dlouholetého hráče Football Managera, příjemně překvapilo. Los je totiž zpracován rychle a přehledně, přitom ale graficky pohledným způsobem, čímž dává Club Manager konkurenci alespoň v jednom aspektu na frak. Příjemnou featurou je také možnost nahrát do adresáře hry své oblíbené písničky, které se vám pak budou během hraní sami spouštět. Jde o vítanou možnost, původní soundtrack totiž po několika minutách působí fyzickou bolest.

Chcete se stát manažerem fotbalového klubu? Je to jednoduché. Sedněte ke stolu, před sebe položte tablet, mobil, kalendář a mapu, pusťte si co nejotravnější hudbu a máte v podstatě hotovo. Takto si totiž němečtí vývojáři ze studia BigBlaze Games představují práci fotbalového manažera, které se zhostíte v Club Manager 2015. Máme tu…

Club Manager 2015

Soundtrack - 5%
Grafika - 80%
Hratelnost - 45%
Uživatelské rozhraní - 50%
Vlastnosti hráčů - 20%

40%

Hodnocení redakce

Club Manager 2015 se snaží být hravějším a přístupnějším bratříčkem série FM. Oproti jedničce žánru obsahuje několik zajímavých funkcí navíc, jinak je ale hratelnost zjednodušená až na kost, zápasový engine je otřesný a technické problémy až příliš časté. Za nižší cenu by se snad mohlo jednat o nenáročnou zábavu pro občasné hráče, pokud ale sháníte fotbalovou hru v této cenové kategorii, sáhněte raději po starších dílech FM.

Hodnocení čtenářů: Buďte první !
40

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama