Menu

Dead Effect – Mrtvolná Recenze

Dead Effect je hra z roku 2013 a byla původně hra určená pro IOS a Android. Později se však dostala i na platformu PC. A jak vlastně dopadla se dozvíte v této recenzi.

Přes hordy mrtvol

Příběh se odehrává v roce 2045. Ze začátku si hned vybereme jednu ze dvou postav členů elitního bezpečnostního týmu Unit 13 na vesmírné lodi ESS Meridian – Gunnar Davis nebo Jane Frey. Počítač je po 178 dnech v hibernaci předčasně z důvodu spuštění bezpečnostního protokolu. Následně zjišťují, že na lodi je tak nějak „mrtvo“, tedy až na nemrtvé potulující po lodi, kteří jim půjdou po krku. Po nějaké době se ozve tajemný profesor Heinrich Wagner, který jim poví o nebezpečném viru co napadl posádku. Bude jim dávat rady pro postup k přežití. Co je ale horší, na lodi se aktivoval autopilot a míří zpátky na Zemi.

2

Prvky, mody a hratelnost

Ve hře je poměrně dost zbraní – od pistolí, útočných pušek, brokovnic, luku/kuše po motorovou pilu nebo klasického rotačního kulometu. Zbraně jsou smyšlené avšak vzory ze skutečných budeme snadno rozpoznávat – třeba brokovnici SPAS 12 nebo útočnou pušku M4. Též tu jsou i výbušniny jako trhavý nebo elektrický granát a miny. Každá z těchto zbraní jde vylepšit (jako po vzoru Resident Evil) od poškození, kapacity zásobníku, rychlost přebíjení a přesnost. Každá z těchto kategorií má pět rozvětvení. Možnosti získání vylepšení jsou dvě – koupením a nebo zásluhou v kampani. Dále je nutné představit elektrickou rukavici „Stungun“, která dokáže zombíky osmahnout a sama se dobíjí. K dispozici je ještě jeden speciální útok nazvaný „Devastation“, který se hodí když jste v obklíčení hordami zombie.

34

Vylepšení se dostává i hráčově postavě kdy během mise musíte vyhledávat stanice, ve kterých vylepšujete čtyři kategorie se třemi až pěti podkategoriemi jako například vylepšení torza nám zajistí zvýšení života a jeho rychlé regeneraci při použití regenerační komory. Vylepšování je tedy omezené na stanice neboť každou můžete použít pouze jednou. Ve hře nechybí funkce ‚Bullettime‘ tedy zpomalení času při střílení, které též spadá pod jedno z vylepšení.

To nás přivádí k zajímavosti – zpočátku ve hře není autohealing a tedy budeme muset stejně jako s vylepšovacími stanicemi vyhledávat regenerační komory. Automatické léčení je možné zakoupit v nabídce mezi misemi.

5

Čím to však budeme platit? V celé kampani budeme nacházet Kredity nebo po několika zabitých ‚mrtvácích‘ budeme získávat Zlato. Kredity je málokdy možné minout neboť jsou volně na podlaze nebo v policích a vyzařují modré holografické světlo se znakem bankovky (nachází se též v uzavřených skřínkách u jejich otevírání umlátíme mezerníkem). Zlato už vůbec není možné minout – když ho nevezmete tak si cestu k vám najde samo. Za jednu kampaň není možné vyzkoušet, nakoupit nebo vylepšit všechny zbraně. Toho je možné dosáhnout dvěma způsoby – opětovné hraní kampaně a nebo využití modů. Dokonce i každá smrt něco stojí. Během zabití vám hra nabídne zda chcete level opakovat nebo si zaplatíte za oživení. Hra vás oživí přesně na tom bodě kde jste byli zabiti. S každým dalším oživením se bude cena zvyšovat.

67

Jsou tu další dva různé mody – Přežití a Biohazard. Každý nabízí něco jiného, ale v podstatě jsou podobné. V prvním si můžeme nadělat Kredity a musíme vydržet v předem daném času. V tom druhém si můžeme nadělat jak kredity tak i zlato a na rozdíl od časového limitu původního modu, zde budeme přežívat nabíhající vlny. Kolik si splnění mise vyděláte, kolik podstoupíte vln nebo strávíte času je dáno zvolenou obtížností a délkou, kterou si nastavíte. Z misí si však odnesete více než slíbenou odměnu a to i Kredity a Zlato z těl zombie a bossů. Oba mody obsahují šest stejných map odehrávající se na lodi avšak druhý mode obsahuje ještě sedmou mapu odehrávající se na zemi a je o obrovské rozloze.

8

Co by to bylo za hru nesoucí se ve stylu legend kdyby zde nebyly žádné sběratelské předměty k nacházení? Pro lepší pochopení toho co a proč se všechno děje nám budou pomáhat tablety, kterých je celkem 122 a budou různě poschovávané po lodi. Dále budeme zde nacházet i tzv. Orby, které nám budou odemykat položky s informacemi o zombie a monstrech, které budeme potkávat. Přečíst si můžeme co byli dříve než zemřeli a tak. Orbů je celkem 75. Je zde i zajímavá možnost hackování a získávání kódu. Vždy jsou dva panely – v prvním díky menší minihře kdy musíte v časovém limitu najít v tabulce symbol, které máme označené v červeném rámečku. Získané heslo pak zadáme do druhého panelu.

9

Nepřátelé chodící na porážku

Ještě bych vás mohl seznámit s několika nepřáteli, kterým budeme čelit. Klasické zombie snad představovat nemusím. Vyskytují se zde v několika podobách od klasický lidí neboli pracovníků na lodi avšak je tu pár vzhledově a jmenovitě stejní, které často budeme potkávat a to Vlad a Wolfgang. Vlad přišel do USA z Balkánu v roce 2013 hledat zde lepší život a začít kariéru jako voják. Wolfgang je na druhou stranu starším bratrem profesora Wagnera. Oba dva však potkal stejný osud a teď se zde potulují jako zombie.

1011

Tohle jsou takový ti nejzákladnější nepřátelé. Vyskytují se zde i daleko tvrdší, u kterých musíme využívat jejich slabin. Mívají bezpečnostní uniformy a helmy. Většina z těchto nepřátel bude na vás útočit jinak než jenom mlácením nebo kousáním. Budou po vás plivat nakaženou krev nebo házet granáty. Granátníci jsou hodně velcí bastardi neboť se vyskytují za hordami zombie – situace je obvykle taková, že začnete level, vystřílíte hordy, naberete si munici, pootevíráte skříňky, vejdete do dveří a bum – můžete začít od znova což dokáže být pěkně frustrující. Nachází se zde ještě více nepřátel, ale vzhledem k jejich menšímu počtu druhů je nebudu vypisovat aby jste nepřišli o překvapení.

12

Zvukové, grafické a UI zpracování

Grafické zpracování není nijak světové, ale též se nedá pokládat za špatné a dá se říct, že takovýmto hrám to spíše svědčí. Hra běží na enginu zvaném Unity, na kterém většina INDIE titulů běží. Celou kampaň vás bude doprovázet kvalitní zvukový doprovod a ještě kvalitnější hudební doprovod slovenského skladatele Matuše Širokýho, který pracoval na hudbě k druhému dílu hry MAFIA. Hudební doprovod skvěle podtrhuje atmosféru, kterou Dead Effect nabízí.

Umělá inteligence je také na dobré úrovni – jde přece o zombie a co můžou zkazit když jim za cílem vede jedna nebo dvě cesty… ale i tak nám nehodlá dát postup jen tak zadarmo. Například na zemské mapě v modu biohazard se nachází místnost, ze které se dá dostat oknem. Paráda říkáte si – pronásledující horda je v místnosti můžu jim tam hodit granát a většiny se zbavit. Co se ale nestane když se otočíte s granátem v ruce. Horda se valí tudy odkud přišla, místnost je téměř prázdná a oni si to na vás valí nejbližší cestou. Na lodi je to díky uzavřenějšímu prostředí daleko horší. Zásahy do hlavy v této hře dost znamenají a jde se tak útočníka zbavit na jednu ránu. Zpočátku vám bude připadat jakoby zombie neměli na těle žádné hitpointy neboť na takové zásahy sotva reagují. S postupným vylepšením zbraně to už bude jiné a bude se stávat, že se vám povede jim ustřelovat i končetiny.

13

Poslední slova na závěr

České studio inDev Brain na hře odvedlo dobrou práci avšak hra samotná nepřináší převratné inovace. Hra je česká INDIE SCI-FI FPS titul v HardCore stylu. Dosti se podobajícímu legendárnímu DooMovi. Her se zombie nebo monstry už je na světě poměrně dost. Už jenom z názvu si můžeme vyvodit co za hry to bude a nepomáhá tomu ani zasazení na vesmírnou loď.

Hra vyšla pro iOS 12. září a pro Android 15. října v roce 2013. Na PC dorazila 17. prosince 2014 v digitální distribuci s českými titulky.

Dead Effect je hra z roku 2013 a byla původně hra určená pro IOS a Android. Později se však dostala i na platformu PC. A jak vlastně dopadla se dozvíte v této recenzi. Přes hordy mrtvol Příběh se odehrává v roce 2045. Ze začátku si hned vybereme jednu ze dvou…

Dead Effect

Hodnocení redakce - 75%

75%

Jakožto milovník filmů a her se zombie si mne hra celkově získala. Jsou tu nějaké chybky jako prostředí, které se v takovýchto hrách využívá nejčastěji a nebo frustrující momenty. Ale co by to bez nich bylo za výzvu? Znovu-hratelnost je zaručená – ten rotační kulomet prostě budete chtít!

Hodnocení čtenářů: 4.7 ( 1 hlasů)
75

Žádné komentáře

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama