Menu

Oddworld: New ‚n‘ Tasty: Abe opět zasahuje.

..Déjà vu?

Pamatujete si ještě na Oddworld: Abe´s Oddysee? Pro mě a jednoho kámoše to byla důležitá část mládí díky které se nám naskytla šance získat chuť pomáhat těm co to potřebují. „Venku je nuda, tak nepůjdeme zahrát Abeho?“ Tohle jsem slýchával často. V deseti letech jsem se tak vydal na dobrodružnou pouť jedné velké touhy uniknout z bezcitného systému zotročování mudokonů, jenž byli nuceni pracovat v továrně Rupture Farms. I přes srdceryvné téma a nemilosrdné prostředí se to bralo s nadsázkou sobě vlastní. Po osmnácti letech přichází oprášená edice New´n´Tasty, jenž se nám pokusí zabrnkat na nostalgickou notu. Vstoupíme dvakrát do stejné řeky?

2015-02-24_00009

..Abe je zpět?

Ano. On se nikam nevytratil, jen se stáhnul do pozadí vzhledem k jinému pojetí pokračovaní Abe´s: Oddysee a Abe´s: Exoddus. Byl to logický krok a myslím si, že správným směrem. Není to vlastně tak dávno co se dostaly porty Oddworld: Munch’s Oddysee a Oddworld: Stranger’s Wrath z konzolí na PC. Pozdě, ale přece dalo by se říct a však přijetí hráči už bylo takové nemastné, neslané. Munch měl technické problémy a spousta lidem hra padala, což byl jen další hřebík do rakve. Ve vzduchu byla cítit touha návratu ke kořenům. Naštěstí jí vycítili sami tvůrci a zapracovali na předělávce prvního dílu Abe´s: Odysee a přidali i pár změn. Vzhledem k touze oživit si vzpomínky na dětství se mi podařilo získat přístup ke hře ještě před vydáním, za což velmi děkuji vydavateli: Oddworld Inhabitants, Inc. a také Vývojáři: Just Add Water (Developments), Ltd.

2015-02-24_00032

..Co nás čeká?

Pokud se zde najde někdo kdo nezná původní díl, tak jedná o 2D plošinovku, kde se klade důraz na interakci mezi Abem a jeho další kamarády z druhu mudokonů. Nejsou to zrovna bojovníci, ale za to umějí dřít až do úmoru v továrně na zpracování masných výrobků. Vašim úkolem je dát se na útěk a cestou jich zachránit co nejvíc. Je to nelehká cesta plná nástrah a nepřátel, kteří vás rozhodně neušetří pokud nebude pracovat. Proč se Abe rozhodnul na tak riskantní cestu? Normálně voskuje podlahy v Rupture Farms a nic jiného se od něj neočekává. Jednoho dne však zaslechnul důležitý rozhovor mezi správcem továrny Molluckem a jeho podřízenými. Vyplývá najevo, že masokombinát krachuje a jediný způsob jak to zvrátit bude postupně začít vyrábět maso i z mudokonů pod názvem Mudokon Pops. Scrab Cakes a Paramate Pies už tak nevynáší.

2015-02-24_00045

..Změna je život?

Po prvním zapnutí hry mě polila nostalgie. Menu ve stejném duchu jako a na vás tam občas promluví Abe. Modrý hrdina s copánkem, jenž se pro mudokony stane jakýmsi spasitelem. V nastavení přibyly nové volby, které splňují dnešní standardy jako antialising, kvalita stínů, či kvalita detailů. Zamrzela mě absence možnosti vypnout HDR efekty, kterým zrovna nefandím a ve hře spíše ruší, než zaujmou. Při čtení diskuze na Steamu u této hry se na toto téma potom vyjádřil sám vývojář s tím, že tuto možnost neplánují proto, že bez nich by ta hra neměla svoje kouzlo a prostě tam patří a většina lidí je s tím prý spokojená. Co na ňo říct? Tohle bude individuální vkus. Ovládání mi činilo nějakou tu chvíli potíže díky rozložení kláves, což mě stálo několik smrtí a pár zmařených životů mudokonů. Za pár minut mi to však už sedlo a vyhovovalo. Přibyla i podpora gamepadu, jenž nyní můžete skvěle využit jak při hře pro jednoho tak i v mnohém coop módu. Ten ovšem funguje pouze lokálně a to na principu, že když zemřete, tak vás může vystřídat kdokoliv co sedí vedle vás.

2015-02-24_00022

 ..Jak šlapou herní mechanismy?

Všechno co známe z dřívějška je víceméně zpět, jen se ubralo na obtížnosti a přibylo pár maličkostí co vás mile překvapí. Nyní máte na výběr ze tří stupňů. Easy, medium a hard. Při cestě se vám naskytne pohled do různých prostředí co jsou prošpikovány hlídkami sligů, kteří si rádi tu a tam schrupnou, čehož může Abe využít. Klávesou ctrl potom pomalu a po špičkách našlapuje. Když takhle potká dalšího mudokona, tak jej prvně musí pozdravit hláškou „Hello.“ A tím upoutá jeho pozornost od práce, či přemýšlení. Aby vás mudokon následoval a pak řeknete „Follow me.“ Tyto příkazy a pár dalších k interakci byly přesunuty na šipky, což byl dobrý nápad. Ten kdo však chce hru mistrně zvládat si nejspíš všechny důležité klávesy nastaví poblíž sebe. Umělá inteligence je slušná a jednou mě dokázala i  pěkně vylekat. Ve chvíli kdy jsem svezl dolů ručním výtahem mudokona a tam sem potkal dalšího co tam seděl. Překliknul jsem se a u Abeho se objevila linka signalizující směr házení, čímž jsem objevil novou funkci. Hodil jsem před sebe šutr a zajímalo mě jak vysoko umí dohodit. Během chvilky výtahovou šachtou seskočil dolů Slig a okamžitě nás rozstřílel jako řešeto. Pád kamene ho probudil a to spal až kus vedle šachty nahoře. Mezi další tvory co vás rádi vyděli u sebe v žaludku patří například velcí Scarabové, či hbití Paramité. Detektory pohybu, nášlapné nebo spínací miny a nebo kontrolní oko, jenž levituje ve vzduchu a brání Abemu v převtělování. Tuto možnost budete mít velmi rádi a je s ní i dost srandy. Ve hře máte dál mnoho dalších zajímavých věcí, ale to už si budete muset sami ověřit. :)

2015-02-24_00026

 .. Máte teda hrát to staré, či nové?

Upřímně můžu říct, že je to vcelku vyrovnané a nečekal jsem až tak kvalitní práci vzhledem k dnešním poměrům v herní oblasti. Herní doba se vyšplhá až k patnácti hodinám pokud nespěcháte a nehrajete jako mistr, což indikuje velmi pěknou hrací dobu. K dispozici jsou i dvě DLC. První s názvem Alf’s Escape, jenž vám umožní hrát za jak za Abeho tak Alfa, kterého můžete zahlédnout už v Abe´s: Exoddus a snažíte se uprchnout v nových lokacích na Rupture Farms. Z toho co jsem zaslechl je to ještě větší výzva. Druhý DLC beru jen jako takovou maličkost a to ve formě Scrub Abe costume DLC, jenž vám umožní hrát v továrním oblečení u Abeho. Osobně nedokážu říct, který díl je kvalitativně lepší, ale to nic nemění na to, že tu máme velmi vydařený restart? Řekl bych, že na předělávce Abe´s: Exoddus se již pilně pracuje. Dávám 80% a pokud jste opravdový zastánci předchozích dílu tak si ještě 10% přičtete.

..Déjà vu? Pamatujete si ještě na Oddworld: Abe´s Oddysee? Pro mě a jednoho kámoše to byla důležitá část mládí díky které se nám naskytla šance získat chuť pomáhat těm co to potřebují. "Venku je nuda, tak nepůjdeme zahrát Abeho?" Tohle jsem slýchával často. V deseti letech jsem se tak vydal…
Oddworld: New 'n' Tasty - 80%

80%

Hodnocení redakce

Cesta ke svobodě představuje obrovskou výzvu. Otázkou zůstavá... Příjmete ji?

Hodnocení čtenářů: 4.9 ( 1 hlasů)
80

Ve hře mám svobodu a spoustu zážitků, které si můžu kdykoliv zopakovat. Mission Accomplished.

4 komentáře

 1. TSTMS2 napsal:

  Proč tomu snižovaly obtížnost ??? -_- … Obtížnost K ABE hrám patří že to musí být hard a ne easy , a i krvavé afekty se mi zdaj že od ABE 3 Munch Oddysey jsou pryč , mám orig ps1 ABE 1 , a ty sudy jak padá to maso – tak tam je krev a krvavé sudy , ale když jsem pustil ve Vitě digital verzi ABE1 tak skoro žádná krev až nic čisto …

  – A multi u ABE NEW N TASTY jsem si představoval online Co-op , a ne jen standart jako spilt multi na jedné obrazovce na střídačku co bylo i u ABE1 PSX1 ne JPPSX vy lamy :D dřív se říkalo normal FAT EU US PS1 NE PS1 ALE PSX pak udělaly slim Ps One – a začal Královat označení PS1 – ten šedej velkej playstation co ho měl asi každej ten se označoval jako PSX i v OFFical Plastation Magazínech … Inzercí kde prodávaly PSX s dualshockem a , PSX hry TOMB RAIDER 2,ABE,Resident evil ,Silent hill.. A ž po Crashe ,KKND či Medievil nebo Future Cop Lapd … atd hry

  – K tomu ABE NEW N TASTY by měly udělat updejt nebo dlc s multi pro dva splitscreen – a i Online . Třeba na čas kdo rychleji vyhraje ten LV atd… na půl obrazovce Player1 a na dolní půlce Player2 tak nějak ten multi třeba …

 2. Whiskas napsal:

  Zdravím, pokud by jste měli zájem o amatérskou videorecenzi v češtině, naleznete ji zde:
  https://www.youtube.com/watch?v=AC0p4nK6J3k
  Snad neurazí : )

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama