Menu

Série Total War slaví patnáct let na herní scéně

Na celém světě byste pravděpodobně nenašli hráče, který neslyšel o sérii Total War. Nemusíte být zrovna hardcore stratég, aby vás chytlavý mix správy říše a nádherně zpracovaných 3D bitev nedonutil prosedět desítky hodin nad některým z mnoha dílů této slavné série. Od vydání první hry s Total War v názvu uplynulo již dlouhých patnáct let, připomeňme si tedy, jak se jedna z nejslavnějších herních značek vyvíjela.

Stěžejní tituly

Začalo to vydáním Shogun: Total War v roce 2000. Přestože hra ve své době ještě nedosáhla dnešní popularity, vznikla kolem ní silná fanouškovská základna, která se v pozdějších letech už jen rozšiřovala. Výrazně k tomu přispěl Medieval: Total War, který vyšel v roce 2002 a hráče přenesl z japonských reálií do tvrdé doby středověku v Evropě, Africe i na Blízkém východě. Hra sklidila skvělý ohlas a ze značky Total War se pomalu, ale jistě stával pojem. Dva roky po Medievalu pak vyšla jedna z nejlepších strategií všech dob – Rome: Total War. Obrovské možnosti, variabilní hratelnost za rozdílné národy a především famózně zpracované bitvy, které svým vizuálem před jedenácti lety braly dech a neurazí ani dnes, to vše ze třetího dílu udělalo naprostou legendu. Rome byl později rozšířen o datadisky Barbarian Invasion a Alexander, které opět nabídly skvělý zážitek.

d6d5211240

Od vydání Medievalu uplynuly pouhé čtyři roky, přesto se tvůrci rozhodli v roce 2006 vydat jeho vylepšený remake, nazvaný Medieval 2. Důvodem k tomuto kroku byly především širší možnosti při práci s 3D, které v době vydání prvního dílu ještě nebyly a tvůrcům bylo líto je na středověké válčení nevyužít. Medieval 2 nenabídl hratelnostně nic moc nového, šlo ale opět o skvělou strategii s parádní grafikou. V roce 2009 vývojáři usoudili, že přišel čas se v historii posunout trochu vpřed a tak vznikl Empire: Total War, zasazený do 18. století. Poprvé v sérii byly k dispozici 3D námořní bitvy, což bylo snad jediné, co jí chybělo k dokonalosti. Empire oprávněně patří k nejlépe hodnoceným dílům v sérii, průměrná známka na Metacritic se vyšplhala na 90 procent. V roce 2010 vyšlo Napoleon: Total War, v mnoha ohledech podobné Empire, avšak s trojicí povedených kampaní za francouzského vojevůdce. O rok později se svého remaku dočkal také první díl série – na trh vlétl Shogun 2. Původně trochu skeptická očekávání byla rozptýlena a hráči, které odrazovala zastaralá grafika původního titulu, si tak mohli v klidu užít bojů o nadvládu nad Japonskem. Přišel rok 2013 a Creative Assembly pokračovali v obnovování zašlé slávy svých starších her – vydán byl Rome II. Opět šlo o skvělou strategii, renomé jí ale pošramotili četné technické problémy, které pily hráčům krev především v úvodních dnech po vydání. Dostáváme se do letošního roku, který ozdobil dosud poslední díl slavné série, Total War: Attila. Hra, která původně vypadala jako obyčejný datadisk pro Rome II, ale ze které se vyklubal výborný strategický zážitek s dynamickou hratelností.

twa_battle_barricades_1410262954-100454653-orig

Vedlejší větve

Podobně jako všechny velké série, i Total War bylo za dlouhá léta fungování rozšířeno o několik menších a méně výrazných her. V roce 2012 bylo na iOS ( a později Android a PC) vydáno Total War Battles: Shogun, povedená strategická hříčka, mimo jiné obsahující multiplayer. Další přírůstek podobného ražení, nesoucí název Kingdom, je momentálně ve vývoji. Pracuje se také na Total War: Arena, první hře série, která by měla vyjít v režimu free-to-play. Soustředit se bude především na online bitvy, kterých by se podle některých informací mělo účastnit až 20 hráčů najednou, každý velící přibližně tisícovce vojáků.

Arena_Screenshot_04

Budoucnost

Žádná Total War hra momentálně oficiálně oznámena není, hodně se ale šušká o Total War: Warhammer, o kterém byla zmínka i v oficiální knize o tvorbě série. Spekulace navíc podporuje i video zveřejněné na oslavu patnáctiletého výročí – řev na konci rozhodně nezní jako lidský. Dá se tak očekávat, že o novém dílu již brzy uslyšíme.

Dlouholetý hráč série Football Manager a fanoušek všeho, co zavání Pánem Prstenů.

Žádné komentáře

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama