Menu

How To Survive – Zátah na zombíky

..Živý nebo mrtvý?

Žánr survival her se celkem často točí kolem téma se zombíky a nejinak je tomu i v tomto případě. Není těch zombí her už nějak moc? Na to se jistě sami sebe zeptáte, již zkraje. Koncept hry se zaměřuje na částečné RPG zpracování, které se snaží zaujmout zaměřením na prvky přežití. Lidé po vás budou chtít úkoly jakoby to sami už vzdali a čekali na někoho kdo se k tomu postaví. Není divu, protože celé souostroví je hustě zaplaveno nemrtvými.

HowToSurvive 2015-06-14 11-59-32-31

..S kým můžete hrát?

Na výběr máte z několika herních postav. Hra je prezentuje následujícími popisky.

Kenji

Má vyrovnané vlastnosti a je to takový všeuměl. Nenechte se zmást jeho ohebnou a hbytostí a dobrým vzhledem. Tenhle chlápek není žádné ořezávátko i když se plavil se svou luxusní jachtou, než se mu potopila ke dnu. Pokud má k dispizici palné zbraně a vy nejste již člověkem, tak by jste měli raději zalehnout! Má totiž smrtící přesnost, která nedovolí ničemu přežít.

Kenji

Nina

Tuto postavu dostanete jen s DLC. Neberte tuto nádhernou blondýnku jako křehkou panenku. Mohli byste toho litovat. Jako mechanik na vojenské základně ví hodně o m otorech a boji na blízko. Během svého volna se při kormidlování svojí lodi se dostala do bouřky a její loď ztroskotala přímo na ostrově. Když k ní budete hodní, tak vám možná ukáže jak dosáhnout jejich zkušeností. Pokud nebudete.. Tak se připravte dělat sport.

Nina

Abby

Tohle NENÍ tak, jak si Abby představovala, že stráví svůj víkend. Ale nepodceňujte tuto úzkostnou studentku pokud se jste tedy připraveni být uvedeni z omylu. Abby nejspíš nebude nejsilnější přeživší k vyčištění pevnin, ale má slušný potenciál, když k tomu dostane svůj čas. A co všechen ten kurz cestovaní ze střední školy? Možná jí to k něčemu bude až bude utíkat o život.

Abby

Jack

Jack je jak hora. Vlastně připomíná domeček z cihel. Toto pro něj není tak úplně známe prostředí, ale rozhodně nebude mít problém to tu celé srovnat. A co že není zrovna nejštíhlejší a nejpohyblivější? Jen se mu připleťte do cesty, když máchá zbraní! S jeho velikosti a sílou to jistě přežije… Nebo se alespoň pokusí.

Jack

Postavy jsou tedy celkem čtyří pokud vlastního i to spravné DLC, či rovnout kopletni STROM edici. Pak vám nezbývá, než si jednu vybrat. Můžete si všimnout, že to tvůrci neberou vážně a do hry zasazují humor a odlehčení situace. Naštěstí se jedná spíše o černý humor, který k tomu sedí více, než infantilní rádoby vtipný styl, které některé nejmenované hry zkouší vytvářet. Maximální level postav je 15 a vzhledem k délce hry je to tak akorát. Každá postava má svůj strom zkušeností ve kterém se budete postupně dle přidaných bodů zlepšovat a učit nové dovednosti. Je zde možnost párkrát resetovat, již přidané body, takže se nebojte občas trochu experimentovat.

 ..Mám to a to a vytvořím tohle?

Ano. Zhruba tak se nabízí systém předmětů. Nacházíte různé předměty, součástky a věci a jejich kombinací si vytváříte rozdílné výtvory, ať už přímo určených boji, či k přežití. Během hraní narazíte na různé plánky, kde uvidíte co na který předmět budete potřebovat. Někdy to trvá, než naleznete třeba poslední chybějící součást a to vám možná poleze na nervy. Kombinace a variace na tvorbu je rozhodně pestrá a zajímavá. V tomto ohledu mě hra dost překvapila. Pak mi došlo, že vlastně ve 2D je tento systém dost možná mnohem lehčí vymyslet a následně naprogramovat, než když je hra ve 3D.

HowToSurvive 2015-06-14 10-09-58-59

 ..Za plotem je klid

Co mě upoutalo, tak to že postupem času si konečně uvědomuji proč se hra jmenuje How To Survive. Z prvotního dominantního lovu zombií se postupem v příběhu role spíše obrací a často budete na útěku vy sami. Není to jak v jiných hrách, kde se staráte hlavně o to, aby vám neklesnul ukazatel zdraví na nulu. Zde se dostává ke slovu realistická složka hry. Budete mít potřeby jako běžní smrtelníci. Jíst, pít a spát. Tyto tři atributy mimo zdraví vám budou neustále pomalu klesat a vy je budete muset časem doplňovat. Jak? Ve hře máte například keře s ovocem. Na ohni který si musíte zapálit (k tomu je potřeba přiřadit skill), který se po vás bude vyžadovat již v úvodu hry. Maso si však musíte sehnat. Jak? To je na vás. Pít se dá třeba ze studny, která se tu a tam vyskytuje především v zastavěných částech. Nebo najdete flašku s vodou a pak si jí můžete doplňovat vodu. A tak dále. Spát můžete v únikových krytech, jenž slouží jako takové záchytné stanice pro přeživší. Zde je možnost uložit si hru a vyspat se na provizorní matraci. Venku spát prostě nemůžete. Stejně nevím kdo by si to dovolil. Proč? To je snad jasné. Záchytné stanice mají vstupní bránu a k tomu abyste se dostali dovnitř slouží ovládací panel, který naštěstí zombie se svou sníženou inteligencí neumí ovládat. Pokud se tam však chcete vyspat a odpočinout, tak musíte prvně zevnitř zavřít bránu! :)

HowToSurvive 2015-06-14 10-00-32-82

 ..Ostrov pro dovolenou?

Ten pocit, když sledujete pěkný tropický ostrov, kde se místo relaxace a dovolené staráte o holé přežití je zkrátka k nezaplacení. Místo odpočinku teď zabírají zombie a jejich celodenní náplní je bezcílné hledání zbylých lidí. Co z toho mají? To netuším, ale možná se jim libí prostě pozorování grafické stránky hry. Mohu říci, že si autoři dali tu práci a vzhledově je to moc pěkný pohled. Přitom si nemyslím, že by hra byla nějak náročná na výkon počítače. Zahrají si jistě i majitelé slabších strojů. Co se týká samotného příběhu. Je to spíše sled úkolů a když splníte všechno co po vás kdo chce, tak se pak přesunete připravenou lodí na další ostrov. Taková cestovní uklízečka zombií? Dalo by se na to tak pohlížet. Během hraní se různě střídá den a noc. Sem tam se změní počasí. Speciálně v noci dostává hra správně ponurý nádech. Pokud chcete lépe vidět, tak si seženete baterku nebo si zapálíte oheň. Pokud máte nějaký klacek, tak si můžete udělat pochodeň. S ní se mimo dobrého osvětlení můžete i pěkně kochat jak hezky vypadá skupinka hořících zombíků.

HowToSurvive 2015-06-11 21-25-58-28

..Jak to shrnout?

Vzhledem k možnosti hrát celou hru v coopu i lokálně pomocí zapojení gamepadu se hra stává solidní zábavou, která může prodloužit hratelnost a donutit vás dát si to třeba ještě jednou. K dispozici je i několik samostatných módů, které přinášejí další možnosti výzvy. Hra je nyní na Steamu ve výprodeji v edici STORM edition (kompletní hra se všemi DLC) za cenu necelého jednoho eura! To je prostě více, než štědrá nabídka a já opravdu nelituji, že jsem to zkusil. S 2D hrami kde figurují zombie jsem byl na vážkách a přistupoval k nim s jistým odporem. Vzhledem k tomu, jak mě zklamalo Dead Island Epidemic. Výsledek nakonec překonal moje očekávání a i přes jistý stereotyp, který časem ve hře pocítíte jsem se dobře bavil i když obtížnost tu a tam byla hodně přestřelená. Budete umírat, ale nebudete z toho tak vykolejení jak v jiných hrách. Tady je bojový systém jednoduchý a stačí si držet odstup a zvolit ideální trasu přesunu a vězte, že kolikrát porazíte i velkou přesilu, která se na vás valí. Při držení levého tlačítka myši se nápřahem zajistí tvrdší útok, který odhodí a poškodí několik zombií naráz. A co tedy celkový dojem? Škoda, že se mi nepodařilo přemluvit pár lidí do hraní coopu jinak bych šel nejspíš s hodnocením ještě výš. I takhle si hra odnáší krásných 89%.

..Živý nebo mrtvý? Žánr survival her se celkem často točí kolem téma se zombíky a nejinak je tomu i v tomto případě. Není těch zombí her už nějak moc? Na to se jistě sami sebe zeptáte, již zkraje. Koncept hry se zaměřuje na částečné RPG zpracování, které se snaží zaujmout…

Playhit recenze

How to Survive - 93%

93%

Hodnocení redakce

Co tedy celkový dojem? Škoda, že se mi nepodařilo přemluvit pár lidí do hraní coopu, jinak bych šel nejspíš s hodnocením ještě výš. I takhle si hra odnáší krásných 89%.

Hodnocení čtenářů: 2.6 ( 2 hlasů)
93

Ve hře mám svobodu a spoustu zážitků, které si můžu kdykoliv zopakovat. Mission Accomplished.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama