Menu

Recenze herního ovladače Speed Link TORID

Popravdě, gamepadů je v dnešní době na trhu neskutečné množství, od všech možných výrobců, barev, velikostí a designů. A nalijme si čistého vína, málokterý je kvalitní a nabízí rozumnou alternativu k – v dnešní době populárnímu – Xbox 360 ovladači, popřípadě Dualshockům. Ve vodách nižší cenové relace sice najdete pár kousků, co stojí za zvážení, ale ve většině případů vás čekají desítky minut mapování tlačítek a složitého zprovozňování něčeho, co by mělo fungovat už od začátku. Nedávno se mi do rukou dostal tenhle počin od firmy Speed Link. Jak si vede a stojí za to o něm vůbec přemýšlet?

Stylový kousek do sbírky

Začal bych designem, který je doslova nádherný a mě osobně velmi překvapil. Ovladač si můžete pořídit buď v zelené, šedobílé, nebo v černé barvě s dvěma červenými liniemi. Rozhodně se tak jedná o plus a pěkné zpracování nikdy neurazí, ba naopak. A velikost? Nu, nezbývá mi nic jiného než srovnání s Xboxovým ovladačem. Oba jsou zhruba stejně velké a ergonomikou jsou na téměř stejné úrovni. Gamepad se drží opravdu solidně a i když jsem se zpočátku obával rozvrzané konstrukce a ne moc pevných tlačítek, překvapil mě to o opaku. Nejen, že se nikde nic nehýbe, nešoupe ani nepraská, ale tlačítka jsou kvalitní navržená, dokonale reagují na dotyk, a nejedná se tak o stejnou chybu jako u levnějších počinů, kdy musíte mačkat buď moc ztuha, nebo se páčky ani nedotknete a čudlíky se pomalu mačkají samy, což kazí celkový dojem a herní zážitek. Tady je to vyvážené a citlivost je na vynikající úrovni. Dostala mě také funkce prostředního tlačítka, kterým můžete gamepad buď vypnout, nebo zapnout, a jednoduše tak přehazovat mezi klávesnicí, myší a ovladačem. Poté přišel další šok, se kterým jsem při rozbalování rozhodně nepočítal – už žádné mapování tlačítek, stres, hledání dodatečných ovladačů po internetu a následné házení elektronikou proti zdi! Windows ho totiž zaregistroval přímo jako Xbox 360 a rovnou nainstaloval i příslušný software. Já pro jistotu stáhl ovladače ještě ze stránek Speed Link-u. Výrobci u mě mají za tohle velké významné plus. Každému, kdo někdy nějaký gamepad vlastnil, je totiž zcela jasné, že v tomto cenovém segmentu musíte počítat s několika hodinami konfigurování.

WIN_20150824_132655

V balení na vás mimochodem čeká ještě napájecí USB kabel, který můžete připojit k počítači a ovladač se začne nabíjet. Nepotřebujete tedy žádné baterky ani Play and Charge Kit. Samozřejmě nechybí ani přibalený přijímač signálu, díky kterému si budete moci užívat pohodlí bez nepříjemných kabelů a neustálý strach o to, že nějaký poškodíte.

Překvapení na závěr

Jako hráče mě čekal i test funkčnosti (jak jinak, že?), a to bylo něco, na co jsem se těšil ze všeho nejvíce. Většinou mám tendenci vše zkritizovat – a proto mě tak recenzování tak baví -, ale tohle bylo úplně něco jiného. Ať jsem se snažil sebevíc, nenašel jsem žádnou „mrtvou zónu“, tedy deadzone, kde by začal ovladač vynechávat, ani výpadky. Z vlastní zkušenosti vím, že bezdrátové ovladače mají většinou s příjímáním signálu problém (především ty levnější). Zapříčiňuje to nepříjemné trhání ve hrách, nechtěné zvýšení odezvy apod. Ale obavy byly zbytečné. Vše fungovalo výtečně a také mě napadlo zkusit jeden pokus. Ve specifikacích se píše, že má přijímač dosah až osm metrů. A co je na tom pravdy? Nejprve jsem odešel od PC tři metry a nezaznamenal jsem žádnou větší odezvu, ani rušení signálu. Nakonec jsem tomu dal pořádně zabrat a pro jistotu jsem přešel do jiné místnosti, rovných osm metrů od počítače. A k mému udivení pořád vše pohotově a bez problémů vykonávalo slíbenou činnost. Dokonce i přes hodně silné zdi se ovládání chovalo, jako bych byl třicet centimetrů od monitoru a ovladač poslušně držel tak, jak se má. Opět další obrovský klad, především pro hráče, co rádi hrají například na televizi, tedy hrají na daleko větší vzdálenost. Vytkl bych pouze jedinou věc a to je ta, že se Speed Link TORID po chvilce nepoužívání vypíná a vy ho znovu aktivovat. Ale to není nic, co by jakkoliv kazilo zážitek. V případě nabíjení je totiž zařízení v neustálé pohotovosti, a tak se vám nestane, že byste hráli a najednou se vám gamepad vypnul.

WIN_20150824_132554

Co se praktického ovládání týče, to je totožné jako na zmíněném Xboxovém příslušenství. Nejde tedy o nich zázračného a v nastavení většiny her najdete i označení a rozpoložení tlačítek tak, jak jsou, takže nebude problém se zorientovat, ani pro začátečníky.

Konkurence zaostává

Tímto je moje recenzování u konce a poslední, co zbývá, je konečné shrnutí. Celkově jde o naprosto vynikající kousek, který ocení především hráči, co hrají několik metrů od monitoru/televize a otravuje je neustálá nutnost kabelů a následné přepojování. Gamepad podporuje i PS3, takže pokud hledáte alternativu k Dualshocku, je tohle jedna z možností. Tak jako tak bych ho doporučil i rozeným PC hráčům. S podporou her totiž také není problém a řekl bych, že v několika případech je na tom i lépe, než bezdrátový ovladač od Xboxu nebo PlayStationu. Jediným rozhodujícím faktorem je cenovka, jež činí zhruba 650-700,-. Tady nastává menší problém. Za stejný peníz totiž dostanete i drátový X360 controller a záleží tedy jen na vás a vašich preferencích. Jedná se každopádně o povedený kousek, který dokáže konkurovat i zavedeným a oblíbeným ovladačům. Nechcete se tahat s kabely, máte PS3, případně potřebujete ekvivalent k PC a ve vaší peněžence leží sedm stovek? Směle do toho! Nic lepšího za tuhle cenovku neseženete. Speed-Link si zase, dle mého skromného názoru, u hráčů zaslouží palec nahoru a uznání.

Vlastnosti ovladače:

 • Bezdrátový gamepad pro připojení do PC a PS3*
 • Spolehlivá 2,4GHz bezdrátová technologie pro dosah až do 8m
 • Duální Mode technologie zajišťuje plnou kompatibilitu s téměř všemi hrami Windows (přepínatelné mezi Input a DirectInput)
 • Analogové páčky a digitální 8-směrný ovládací kříž s vysokou přesností
 • Ergonomicky umístěná levá páčka pro pohodlné analogové hraní
 • Dva analogové triggery, dva nárazníky a deset digitálních tlačítek včetně „Start“ a „Zpět“
 • Připojitelná funkce turbo palby
 • Vytrvalá integrovaná lithium-polymerová baterie s 600mAh pro hrací dobu až 10 hodin (doba nabíjení cca 2-3h)
 • Kompaktní Nano USB přijímač
 • Intenzivní vibrační efekty pro realistický zážitek ze hry
 • Pogumované boky pro vynikající přilnavost a bezpečnou stabilitu
 • Včetně USB nabíjecího kabelu (100cm)

Klady:

 • Příjemný design
 • Stejná funkčnost jako u Xbox ovladače
 • Relativně nízká cenovka
 • Postačující dosah signálu
 • Solidní nevrzající konstrukce
 • Plná systémová podpora

Zápory:

 • Samovolné vypínání po chvilce nepoužívání

 

Děkujeme společnosti Speed Link za poskytnutí jejich produktu.

Popravdě, gamepadů je v dnešní době na trhu neskutečné množství, od všech možných výrobců, barev, velikostí a designů. A nalijme si čistého vína, málokterý je kvalitní a nabízí rozumnou alternativu k - v dnešní době populárnímu - Xbox 360 ovladači, popřípadě Dualshockům. Ve vodách nižší cenové relace sice najdete pár…

Playhit recenze

Speed Link Torid - 95%

95%

Hodnocení redakce

Popravdě jsem toho moc nečekal. Jakožto hráč jsem už pár gamepadů prošel a kromě toho od Microsoftu a Sony mi žádný nedokázal nabídnout nic navíc. To se změnilo, když se mi do rukou dostal tento počin od Speed Link-u. Může hravě konkurovat i dražším modelům a díky jeho ergonomice není problém ho v rukou držet i několik hodin vkuse. Až na tendenci vypínat se při krátké neaktivitě, což se dá přežít, ho mohu rozhodně plně doporučit.

Hodnocení čtenářů: Buďte první !
95

Nadšenec do her a techniky, vášnivý čtenář a především pisálek :-)

Žádné komentáře

Napsat komentář

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama