Menu

Prázdnota – klasika, která neomrzí

…Speciální za všech okolností

Možná jste si říkali, že vám schází nějaký ten český horor. Někomu třeba chyběla klasická „chodička“. A jako by vám čeští vývojáři ze studia Špidla četli myšlenky, rozhodli se vytvořit vhodně pojmenovanou hru Prázdnota. Ta chytře kombinuje hororové prvky s tzv. „hledačkou“. A vaším cílem není nic jiného než hledat skrytá písmena, tvořit z nich slova a odemykat zamčené dveře. A aby vám nebylo líto, že to bude tak jednoduché, tvůrci rovnou do hry přizvali i pár duchů, strašidel a podivných individuí, kteří vás budou strašit, pronásledovat a… to je vlastně všechno. Jak se s tím popral recenzent Playhitu a zahnali ho dotěrní bubáci do kouta?

1

…Jak jsem porazil zlo

Řeknu to upřímně a nestydím se za to – ze začátku jsem hru považoval za mírně dětskou záležitost, a tak mě ani omylem nenapadlo, že ve hře budu čelit něčemu, co jsem rozhodně neočekával. Při úvodu jsem si slastně pomlaskával, jak hru bezproblémově projdu a jediné, co mě bude strašit, budou pohyblivé obrazy a kouzelné víly. I při varování, že se by hru neměli hrát lidé s nemocným srdcem, jsem se mírně pousmíval a říkal si, že to snad ani není nutné Bohužel, víc jsem se splést nemohl, vymstilo se mi to a čekalo na mě nepěkné překvapení. Nejen, že jsem objevil lekačky tam, kde jsem to nejméně očekával, ale ještě mě po celou dobu hry pronásledovala zvláštní bytost, jež se objevila pokaždé, když jsem našel vytoužené písmenko. Až poté mi došlo, jak krutě jsem tuhle hříčku podcenil. Pro příště jsem si rozmyslel, čemu se smát a čemu ne. Každopádně tak jako tak, sice nejde o nic světoborného, ale lekačky vás provází na každém kroku, a to především, když nic netušíte.

3

…Hledání, hledání a poklad nikde

Čím jiným pokračovat než hledáním vysněných písmenek. A jak to vlastně začalo? Hlavním (a relativně jediným) cílem hry je skládat slova. Vždy, když najdete dveře s pečetí, dá vám anděl nebo ďáběl nějaké slovo a je jen na vás, abyste našli všechna potřebná písmenka. K dispozici máte i nápovědu, kde se dané písmenko zhruba nachází, ale abyste si ji odemkli, musíte počkat, než se vám naplní červený otazník. Napoprvé je nápověda neurčitá, ale čím víckrát si u daného písmena nápovědu vyžádáte, tím přesnější je. Například vám napoprvé řekne jen: „Paprsek světla ve tmě.“ Až napodruhé, kdy kliknete na otazník, se přiblíží místo, kde se část slova nachází. Když se vám podaří složit celé slovo, stačí jednoduše přijít k zapečetěným dveřím a otevřít je. Jakmile najdete další uzavřené dveře, čeká na vás nové hledání. Bohužel se tohle opakuje pořád dokola a zvětšuje se jen obtížnost, kdy je čím dál těžší získávat nápovědy a písmena jsou složitěji schovaná. Aby to nebylo tak suché, během hry vám někdy vyskočí eventy, kdy musíte třeba polapit jednu z temných duší nebo projít labyrintem, popřípadě díky odrazům v zrcadlech najít skrytou upírku. Tak to jde dál a dál a upřímně je škoda, že se hra nijak neobohacuje během samotného hraní. Nu a soundtrack? Po celou dobu vás bude pronásledovat takový plíživý, tajemný a zároveň hrůzu nahánějící hudební doprovod, který jen podnítí vaše obavy, kde co zase vyskočí. Na špatné úrovni také není kreslená, byť přívětivá grafická stránka hry, takže za audiovizuál mají u mě vývojáři palec nahoru.

…Deprese a temná vize

A o čem hra vlastně je? Probudíte se v domě. Před vámi se zjeví samotný anděl a poví vám, že ten prokletý dům je taková krabička, plná vašich nejhrůznějších nočních můr, pochyb a neutuchajícího strachu. Abyste se dostali ven, musíte prolomit ochranné pečetě na všech dveřích, jak už jsem zmínil, a vyběhnout na svobodu. Bohužel hra nenabízí hlubší příběh a vám nezbývá nic jiného než se upínat k jednomu jedinému cíli. Samotná hra má také znázorňovat a varovat před depresemi, které jsou dnes u dost lidí poměrně časté. Naštěstí máte alespoň motivaci a o důvod víc hrát. Ve smyšleném domě (který má znázorňovat vaše představy) také probíhá boj dobra (pozitivních myšlenek) proti zlu (trápení apod.). Na první pohled se to sice nezdá, ale hra je udělaná poměrně metaforicky.

4

…Vyhrál jsem! A nebo ne?

Je na čase si všechny tyhle moje myšlenky nějak urovnat. V první řadě jsem od hry neočekával tolik a proto jsem byl velmi příjemně překvapený. I když se to na první pohled nemusí zdát, hra nabízí docela hluboký příběh, který není pro slabší povahy a to platí i pro hratelnost a náhodné lekačky, které mi daly několikrát pořádně zabrat. Jestli tedy hledáme nějakou nenáročnou a levnou hru na pár dní, u které musíte přemýšlet a zároveň se chcete bát, není nic lepšího než tahle hledačka od Špidly. Nabízí zajímavé řešení hádanek (respektive hledání písmenek) a k tomu propracovaný audiovizuál. Co si zase zhruba 70kč více přát. A to upozornění na začátku hry berte pekelně vážně, já na to pěkně doplatil.

 

 

...Speciální za všech okolností Možná jste si říkali, že vám schází nějaký ten český horor. Někomu třeba chyběla klasická "chodička". A jako by vám čeští vývojáři ze studia Špidla četli myšlenky, rozhodli se vytvořit vhodně pojmenovanou hru Prázdnota. Ta chytře kombinuje hororové prvky s tzv. "hledačkou". A vaším cílem není…

Playhit recenze

90 - 90%

90%

Jestli si troufáte, máte rádi logické a hledací hry, směle do toho. Tenhle zážitek vám jen tak nějaká česká hra nedopřeje!

Hodnocení čtenářů: Buďte první !
90

Nadšenec do her a techniky, vášnivý čtenář a především pisálek :-)

Žádné komentáře

Playhit TV

Česká databáze her

Reklama